Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Čarovné husle Julie Svěcenej učarovali publiku

Čarovné husle Julie Svěcenej učarovali publiku

Stretnúť v Košiciach známe hudobné osobnosti nie je v ostatnom čase nič výnimočné. V tomto i v minulom roku sa ich na košických pódiách vystriedalo neúrekom. Nedeľu prišla tentokrát spríjemniť svojim majstrovstvom česká huslistka Julie Svěcená. Bola hosťom komorného sláčikového orchestru Musica Cassovia v Kasárňach/Kulturparku s obľúbeným husľovým koncertom a mol pre husle a sláčikový orchester Johana Sebastiana Bacha.

Julie Svěcená a Musica Cassovia, foto: Jaro Ľaš
Julie Svěcená a Musica Cassovia, foto: Jaro Ľaš

Hosťujúca interpretka patrí k najvýznamnejším predstaviteľom mladej generácie huslistov v Českej republike a my sme mali česť vypočuť si jej hru na husle, čo bolo pre milovníkov hudby veľkým zážitkom. V jej podaní na ćarovných husliach zaznelo Allegro moderato, Andante a Allegro assai. Napriek mladému veku je držiteľkou mnohých hudobných ocenení. Známa je aj v zahraničí. Spolupracuje s významnými hudobnými telesami a dirigentmi.

To, čo ľudia na koncerte počuli, sa dá len veľmi ťažko opísať slovami. Treba to zažiť, nechať sa unášať a precítiť každý tón. Výsledkom je hrejivý pocit, emócie, ktoré nenechajú pokojným nikoho. Sú to chvíle, ktoré chceme znovu a znovu zažiť. Čarokrásna interpretka v kombinácii s dokonalým ovládaním hudobného nástroja, cit, ktorý vkladá do huslí,  charizmatický zjav, vyžarujúci radosť a nadšenie z hry, to je to, čo ľudí naplní a domov odchádzajú spokojní s tým, že to bol opäť jeden nádherný večer. Taký bol aj vďaka tomu, že z pódia vyžarovala súhra hudobníkov a ich excelentné výkony.

„Hralo sa mi fantasticky. Som tu prvýkrát. S Marošom Potokárom hrám druhýkrát, S Musicou Cassovia je veľmi úžasná spolupráca. Som veľmi rada, že som tu mohla hrať. Bolo to super a doslova sme si to užili. Sú to super muzikanti. Dúfam, že to nie je posledná návšteva Košíc. Mesto sme si stihli pozrieť len trochu. Videla som katedrálu a centrum. Boli sme si pozrieť sídlo Štátnej filharmónie Košice. Dom umenia ma uchvátil. Je to tam nádherné, úžasné,“ opísala svoje dojmy po koncerte sympatická huslistka.

Koncert d mol pre dvoje huslí od J. S. Bacha poskytol priestor vyniknúť aj druhému sólistovi v skladbách Vivace, Largo, ma non tanto a Allegro. Po boku Julie Svěcenej zahviezdil aj domáci huslista Maroš Potokár, ktorý je na košickej hudobnej scéne známa tvár. Pre divákov to bol dvojitý zážitok dokonalosti a oboch huslistov odmenili veľkým potleskom.

Rovnako dobre sa mužská časť dvojice zhostila aj úlohy dirigenta. Pod jeho taktovkou zaznel sláčikový sextet „Souvenir de Florence“ op. 70 Piotra Iľjiča Čajkovského vo verzii pre sláčikový orchester (arr. L. Drew).  Toto dielo patrí medzi Čajkovského najvýznamnejšie komorné skladby a v Košiciach zaznieva veľmi zriedkavo. V nedeľu večer však znela z pódia v podaní orchestra Musica Cassovia, ktorý je zložený z popredných hudobníkov Štátnej filharmónie Košice. Zahral Allegro con spirito, Adagio cantabile e con moto, Allegretto moderato a Allegro vivace.

Toto hudobné zoskupenie je známe nielen na Slovensku, ale predstavilo sa aj v zahraničí. Musica Cassovia koncertovala u susedov v Maďarsku a Poľsku, ale vystúpila  tiež v Južnej Kórei a v Mexiku. Repertoár orchestra pokrýva hudobné diela od barokových majstrov až po súčasnú hudbu. Jeho škála je veľmi pestrá.

Keď sa spojí vynikajúca hudba, ktorú prednesie vynikajúci orchester a stretnú sa dvaja vynikajúci sólisti, nemôže to dopadnúť inak ako všetci vstaňte a tlieskajte spontánne od úžasu. Publikum ďakovalo ováciami. To je presne to, čo ste v nedeľu potrebovali – čarovnú hudbu z čarovných huslí, o ktorú sa postarali koncertujúci orchester a jeho sólisti famózna Julie Svěcená a koncertný majster a dirigent Maroš Potokár.

Julie sa netajila tým, že sa tu kedykoľvek rada vráti. Prezradila, že hudba je to, čo ju napĺňa: „Študujem hudbu v Londýne a dúfam, že aj v budúcnosti budem schopná svojou hrou rozdávať ľuďom radosť. Keď z hudobníka ide dobrá energia, to robí veľa a ja sa budem snažiť. Hrám od štyroch rokov. Pochádzam z hudobníckej rodiny. Otec je huslista, mama bývalá klaviristka, aj moji prarodičia z oboch strán sa venovali hudbe. Moje husle sú z roku 1730. Je to vzácny nástroj, ktorý mám požičaný, takže musím byť opatrná. Je radosť na ňom hrať. Je pre mňa veľká česť ho mať. Hudba je môj najväčší koníček. Všetko čo robím, sa točí okolo hudby, ale rada napríklad fotografujem. Mám rada akúkoľvek hudbu, aj modernú samozrejme. Je krásne, keď sa človek môže nájsť vo všetkých typoch hudby. Pokiaľ bude príležitosť, tak do Košíc sa vrátim veľmi rada a určite nebudem váhať. Ľudia sú tu báječní a spolupráca bola skvelá. Môj najbližší koncert bude v Amerike, kam cestujem v októbri“.

 

Ďalšie články