Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Cesta do ticha sa zavŕšila

Cesta do ticha sa zavŕšila

Piaty ročník festivalu Cesta do neznáma z produkcie projektu SPOTs a príspevkovej organizácie mesta Košice, K13 – Košické kultúrne centrá, sa tento rok konal netradične posledný mesiac v roku. Počas štyroch dní, od 9. do 12. decembra, mali Košičania možnosť dozvedieť sa viac o minorite nepočujúcich.

Festival sociálneho umenia Cesta do neznáma je určený všetkým, ktorí sa chcú dozvedieť viac o živote menšín. Doposiaľ sa uskutočnilo šesť ciest, na ktorých mali Košičania možnosť spoznať osobné príbehy utečencov, Rómov, bezdomovcov, ľudí s mentálnym a fyzickým znevýhodnením. Cieľom výprav je upriamiť pozornosť na tých, ktorí potrebujú pomocnú ruku a zároveň podnietiť verejnosť k tomu, aby týchto ľudí začlenila do spoločnosti.

workshop_posunkovehojazyka-0028Tento rok Cesta do neznáma viedla do sveta bez zvuku. Festival sa venoval ľuďom so sluchovým postihnutím. Jeho hlavným publikom bola mládež, najmä študenti stredných škôl. Mladí ľudia sa prostredníctvom diskusií, filmových projekcií, výstav a Živých knižníc oboznámili s problémami a ťažkosťami, ktorým musia príslušníci nepočujúcej menšiny čeliť v každodennom živote.

V rámci festivalu sa uskutočnili dve výstavy. Na výstave obrazov sa nepočujúci výtvarník Stanislav Lubina predstavil najmä linorytmi, ktoré sú pre jeho tvorbu charakteristické. Druhá bola výstava fotografií mladej, talentovanej fotografky a grafičky Kataríny Babálovej, viackrát ocenenej na prestížnych fotografických súťažiach a slovenskej reprezentantky v bedmintone.

V stredu, 10. decembra, sa študenti gymnázia Dneperská v Košiciach dozvedeli o živote ľudí so sluchovým hendikepom. Pozvanie na formát Živej knižnice prijali a o svoje osobné príbehy sa podelili, Michal Hefty z OZ Myslím v Bratislave, Anna Šmehilová z OZ Effeta v Nitre, Daniela Forrajová z Centra nepočujúcich ANEPS v Košiciach, grafička a fotografka Katarína Babálová a umelec Stanislav Lubina. Spoločným pre menovaných je okrem sluchového postihnutia ich samotných alebo členov ich rodiny aj veľká angažovanosť za práva nepočujúcich. So študentmi Súkromnej pedagogickej a sociálnej akadémie Požiarnická 1 v Košiciach viedli panelovú diskusiu. V rámci nej sa účastníci dozvedeli viac o činnosti a fungovaní neziskových organizácií, ktorých sú členmi a s nepočujúcimi pracujú na každodennej báze.

Ďalší deň, 11. decembra, festival pokračoval v tvorivom duchu. Výtvarník Stanislav Lubina na workshope linorytov ukázal študentom 1. ročníka Školy úžitkového výtvarníctva techniku zhotovenia obrazov pomocou zárezov do linolea. Súbežne s workshopom sa vo Výmenníku Obrody konal interaktívny workshop posunkového jazyka. V rámci neho skúsená tlmočníčka Ľubica Šarinová naučila študentov gymnázia Katkin park v Košiciach a Súkromnej pedagogickej a sociálnej akadémie Požiarnická 1 v Košiciach základy posunkového jazyka.

Záver festivalu bol vyhradený filmovým projekciám. Vo Výmenníku Brigádnická sa premietali snímky zo slovenskej produkcie, krátkometrážny dobrodružný film Legenda o nepočujúcich a príbeh režiséra Marcela Dekanovského Čosi viac ako slová.

Viac sa o festivale dočítate na www.spots.sk
[nggallery id=226]

Ďalšie články