Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Chasidská hudba, plná emócií, rozprúdila krv a roztancovala hudobníkov

Chasidská hudba, plná emócií, rozprúdila krv a roztancovala hudobníkov

Mimoriadne komunikatívny a zároveň inovatívny projekt CHASSIDIC SONGS/CHASIDSKÉ PIESNE, s ktorým do Kasární/Kulturparku prišlo zoskupenie skvelých muzikantov, priniesol do košického hudobného života opäť niečo nové a zaujímavé. Koncert štyroch hudobníkov okorenil tými správnymi ingredienciami nedeľňajšiu ochutnávku menej známych melódií z prostredia chasidských židov. Je to hudba, ktorá stáročia vznikala v našom regióne – od Poľska, cez Slovensko, Ukrajinu až po Maďarsko a Rumunsko.

O nevšedný zážitok sa postarali autor projektu, bratislavský rabín Baruch Myers (klavír,spev), violončelista Jozef Lupták, huslista a violista Miloš Valent a akordeonista Boris Lenko. Vystúpenie súčasnej slovenskej interpretačnej špičky sólistov poslucháčov nadchlo a zdvihlo zo stoličiek. A nelúčili sa s majstrami hudobných nástrojov len potleskom zo zdvorilosti. Pekný večer mohli vynikajúci hudobníci ukončiť len s veselým prídavkom chasidskej hudby, v ktorej dôležité miesto patrí prevažne melódiám bez slov.

Podľa chasidského učenia slová obmedzujú duchovné vyjadrovanie a melódie bez slov môžu dosiahnuť duchovnú úroveň, ktorá je pre melódie s textom nedosiahnuteľná. Existujú však tiež piesne s textami, ktoré pochádzajú z klasických náboženských zdrojov, akými sú žalmy. Iné rozprávajú príbehy, ktoré slúžia ako metafory duchovnej skúsenosti.

Nevšedná hudba v nevšednom priestore sľubovala nevšedný zážitok .Ten sa dostavil, pretože ponúkol opäť niečo nové a návštevníkov milo prekvapil i zabavil a preniesol do iného, nepoznaného sveta, ktorý bol dlhé roky tabu.  Projekt debutoval na festivale komornej hudby Konvergencie v Bratislave v roku 2008. Odvtedy precestoval celé Slovensko a do života uvádza  nový album.

Podľa iniciátora rabína Barucha, piesne zohrávajú v chasidskom živote významnú rolu. „Nikdy som sa nevzdal nádeje predniesť ľuďom aspoň niečo z ich autentického ducha do koncertnej miestnosti. Veľmi milujem chasidské melódie, ktoré som sa učil ako študent. Sú súčasťou ich tradície. Ako hudobník som hodnotil rôzne alternatívy ako robiť aranžmány a nikdy som nebol spokojný. Buď to bolo veľmi profesionálne a bez precítenia alebo veľmi citové a chýbala tomu umelecká stránka. Ja som chcel, aby to bolo umelecky a vkusne podané a  citové. Môj pôvodný cieľ bol vytvoriť duet violončelo a klavír, aby to bolo niečo komorné. Potom som zistil, že je to málo, a tak sme pridali husle a akordeón.“

Na celom projekte je zaujímavý fakt, že ortodoxný rabín hrá chasidské piesne s tromi hudobníkmi, z ktorých ani jeden nie je žid.„Všetci si mysleli, že to bude  ekumenické, ale je to naopak. Začať treba s láskou pre hudbu a tým, že hudba nás zjednotí a vtedy sa prejaví tá ľudská stránka. Hudba musí byť dobrá a citová,“ vyjadril sa autor projektu.

Spolupráca rabína s Jozefom Luptákom sa začala náhodne. Stretli sa na letisku vo Schwechate a hudobníci sa dali sa do reči. Hovorili o svojich plánoch. Po dvoch rokoch sa ich cesty skrížili opäť a to už sa dohodli na konkrétnych veciach. Spoločne vyberali piesne a prehrávali si ich, hovorili o ich histórii a význame a začali ich spolu hrať a koncertovať. Ich prvý album bol viac meditačný, v druhom je viac tancov a pochodov.

Rabín Baruch Myers vysvetlil, čím je chasidská hudba výnimočná: „Melódie sú veľmi emotívne a  spievajú sa pri takých neformálnych príležitostiach. Je veľmi dojímavá a ja som si nebol  istý, či sa vôbec dá preniesť  tento zážitok do koncertnej sály. Myslím, že aspoň niečo z tej atmosféry sme zachytili. Pridali sme k tomu nejaké  chasidské príbehy, čím sa snažíme dať tomu aj duchovné pozadie. Nie sú to iné piesne. Je to ako jidiš jazyk. Slovanský poslucháč v nich nájde prvky aj z toho  svojho prostredia. Majú aj niečo unikátne. Unikátnosť je v tom, ako si osvojili a integrovali faktory zo svojho prostredia. Piesne sú živý organizmus, ktorý sa vyvíja a nájdete v nich aj jazzové, popové či rockové prvky.“

Štvorica hudobníkov má svoje vlastné projekty, ale spája ich aj tento spoločný. Plánujú vydať ďalšie CD s inou hudbou a koncertovať. Ako povedal rabín, okrem skladieb, ktoré hrajú, je veľmi veľa vecí, čo môžu ešte ponúknuť. To, čo ponúkli v Košiciach, bolo veselé, svieže, vtipné, plné citu a dobrej hudby. Rabín okorenil večer veselými príhodami, hovoril o piesňach a ich histórii, zahral, zaspieval, zatancoval, zadupotal a rozveselil. Hudobníci rozohrali všetky žilky. Bol to vydarený koncert, ktorý potešil a dobre naladil. Chasidský večer bol plný emócií.

Text: Kveta Podhorská

Foto: Maroš Simon

[nggallery id=183]

Ďalšie články