Cigánski diabli sa v muzikáli Prekliatie spriahli s diablom

Nový slovenský muzikál Prekliatie z dielne autorskej dvojice Ernest Šarközi – Jaroslav Moravčík, ktorý mal premiéru vlani v októbri sa vydáva na turné po Slovensku. Hudobno-divadelné predstavenie uvidia diváci v Košiciach v Kunsthalle/Hale umenia 9. marca o 19:00 hod.

Obaja autori celkom prirodzene so sebou na scénu priviedli aj umelecké súbory, ktorých sú súčasťou. Ernest Šarközi je cimbalistom Cigánskych diablov, jedinečného hudobného súboru, ktorý za 10 rokov existencie má na svojom konte stovky vystúpení na piatich kontinentoch, zlaté a platinové platne a množstvo iných ocenení. Popredný slovenský choreograf a režisér Jaroslav Moravčík prichádza s vlastným tanečným súborom Atašé, unikátnym telesom so špičkovými slovenskými tanečníkmi, ktorí vynikajú dynamikou a univerzálnosťou tanečného prejavu.

Prekliatie je muzikálom v podobe hudobno-tanečnej feérie, ktorej nosnými piliermi sú spev, tanec, ale hlavne emóciami a virtuozitou nabitá hudba v bravúrnej interpretácii Cigánskych diablov. Predstavenie chce originálnym umeleckým pohľadom poukázať na silu lásky, ale i nepriazne osudu. A taktiež na nezmyselné spoločenské predsudky, ktoré často láske bránia. Nosná myšlienka príbehu spočíva v nekonečnom súboji dobra a zla, čierneho a bieleho, lásky a nenávisti, života a smrti. Bude to pastva pre uši, ale aj oči, čomu napomáhajú kostýmy, scénografia, svetelné a zvukové efekty.

Vo svojej prvej veľkej role sa predstaví 17-ročná Vanessa Šarközi, ktorá stvárni Cigánku Pavlínu. V úlohe matky Cigána Rajka, ktorej sa zhostil Marcel Dragúň, uvidíme Silviu Šarközi. Diabla si zahrá Karol Csino a hostiteľku Klára Mockovčiaková. Muzikál je plný temperamentu, preklínaní a cigánskej kultúry Okrem kapely Cigánski diabli vystúpi 12 tanečníkov a 5 spevákov.

„Celý projekt je o láske, ktorá rúca pravidlá a chcela by zrútiť i konvencie. Podľa zvyku sa Rómovia snúbia ešte v celkom mladom veku a keď sú veľkí, tak sa berú. Náš chlapec však na potulkách s kapelou stretne svojmu srdcu bližšie dievča, ktoré je navyše biele. Týmto predstavením chceme načrieť do ľudských predsudkov a načrtnúť vieru v to, že či sme takí a či takí, láska nemá žiadne prekážky. Stále je však na scéne diabol, ktorý sa teší zo zrady a z bolesti a pokúša nás, až kým láska neskončí ukrižovaná na kríži. No ako hovoril Romain Rolland v Petrovi a Lucii, všetko, čoho sa dotkne láska, je zachránené od smrti. Toho sa držíme aj my,“ uviedol jeden z tvorcov muzikálu Jaroslav Moravčík.

Hudbu skomponoval a texty napísal Ernest Šarközi, o choreografie tanečníkov a dramaturgiu sa postaral Jaroslav Moravčík. Zárukou toho, že predstavenie bude energické, dynamické a temperamentné, je živá cigánska hudba, ktorá zvýrazní všetky emócie, ktoré má človek z predstavenia vycítiť.

Vstupné: 35 € VIP sedenie/30 € voľné sedenie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *