Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Do obecenstva vyžarovali z chasidských piesní silné emócie

Do obecenstva vyžarovali z chasidských piesní silné emócie

Vynikajúci hudobníci, emotívna hudba, ktorá stáročia vznikala v našom širšom regióne od Poľska, cez Slovensko, Ukrajinu, Rusko až po Maďarsko a Rumunsko v novom, umelecky hodnotnom spracovaní, opäť dostala publikum do eufórie.

Chasidské piesne, ktoré v podaní bratislavského rabína Barucha Myersa a popredných slovenských umelcov – huslistu Miloša Valenta, akordeonistu Borisa Lenka a violončelistu Jozefa Luptáka zneli v Kasárňach/Kulturparku už po druhý raz, boli bez zveličovania koncertom koncertov. Ten sa nedá nazvať inak, ako fantastický od prvej do poslednej minúty.

Pozrite si reportáž z podujatia.

Aj keď autor umeleckého projektu Baruch Myers pred začiatkom vystúpenia hovoril, že oproti predchádzajúcemu bude program kratší, tak tento odhad mu vôbec nevyšiel. Nadšení poslucháči by totiž dokázali toto netradičné hudobné zoskupenie počúvať možno až do rána. Doslova ho „zasypali“ ováciami, a tak naľahko umelcov z pódia nepustili. Po jednom prídavku nasledoval ďalší a potlesk neutíchal. A to treba povedať, že hudobníci išli na plný plyn a bez oddychu prechádzali z jednej melódie na druhú. Iba sem tam prerušili tóny vtipné príbehy charizmatického rabína zo života chasidských židov, viažuce sa k piesni. Druhé vystúpenie v Košiciach bolo iné iba v tom, že na ňom zneli nové chasidské piesne, ktoré ešte nikto nepočul.

„Priniesli sme úplne nový set piesní, spracovaných podobným, trochu iným spôsobom. Rozdiel je možno len v tom, že rabín spieval viac piesní, niektoré hral a spieval, čo tu ešte nebolo. Pribudli sólové skladby – husle a klavír. Prekvapením večera bolo naše malé spevácke kvarteto v piesni Atem Shalom, v ktorej sme si zaspievali výnimočne všetci. V chasidskej tradícii je to spev o prianí pokoja,“ povedal iniciátor projektu Jozef Lupták.

Od zrodenia hudobného projektu uplynulo sedem rokov. Prvý raz zaznel v roku 2008 na Konvergenciách. Odvtedy sú podľa neho viac zohratejší, majú za sebou nejaké skúsenosti, vydané CD a druhé by radi nahrali. Momentálne sa pripravujú na marcové turné do Ameriky.  „Prepracovávame aranžmány a stále hľadáme čo najlepší spôsob a polohy vyjadrenia pre túto hudobnú zostavu. Vlani sme urobili koncert s hlavným spevákom viedenskej synagógy Sumanom Barclayom. Náš predchádzajúci koncert charakterizovali viac meditatívne polohy, druhý  je dynamickejší,“ dodal violončelista.

Výnimočnosť chasidských piesní  podľa neho vychádza zo samotného chasidského chápania a vyjadrenia. Chasidi chápu melódiu tak, že k nej nepotrebujú slová. Veria, že aj bez nich prináša dostatok informácií a posolstvo a sama o sebe je nosná. Aj v novom programe vychádzajú hudobníci z melódie, na ktorú sa viaže obsah, symbol, nejaké vyjadrenie a oni ju vlastne len umelecky dotvárajú. Piesne vznikali v priestore, ku ktorému máme veľmi blízko a chasidi nasávali kultúru, v ktorej žili. Cítiť v nich maďarskú, ruskú či slovenskú melodiku. Mnohé slová sú v ukrajinčine, v ruštine a pochopiteľne v jidiš jazyku.

Chasidské piesne sú príliš emotívne. Rabín Baruch Myers, ktorý je otcom projektu sa predčasom vyjadril, že si nie je istý, či sa podarilo preniesť emócie a atmosféru z bežného života chasidov do koncertnej sály. Dnes to už vidí trochu inak: „Nechcem byť pyšný, ale na moje veľké prekvapenie si myslím, že sa to podarilo. V pôvodnom prostredí sú všetci účastníkmi a v koncertnej sále sú to hudobníci a obecenstvo. Myslím si, že sme dokázali hudbu vyžarovať smerom do publika. Medzi týmito skvelými hudobníkmi sa cítim ako amatér medzi profesionálmi,  čo sa mojim spoluhráčom ale nepáči. Je to taká kombinácia skúseností vo vážnej hudbe a improvizácie spolu. Aranžmány sú spoločné, takže je to výsledok spoločného snaženia.“

O precítení emócií vedia najlepšie hovoriť poslucháči. Bez zveličovania sú nimi presiaknutí  po každom vystúpení. „Celý projekt je možno o to silnejší, že rabín z chasidskej komunity pochádza, žije v nej, čiže pre neho to má hlbší a špecifickejší význam.  My to chápeme zvonku, ale tým, že to robíme, tak sme do toho zahrnutí a zainteresovaní.  Myslím si, že sa to podarilo,“ vysvetlil J. Lupták, pre ktorého i ostatných hudobníkov je každý takýto koncert špeciálnym momentom. A podľa ohlasov, aj pre publikum, ktoré sa už dnes teší na tretie stretnutie s chasidskou hudbou. To sa podľa prísľubu rabína určite uskutoční. Z celej plejády piesní vraj ubrali zatiaľ iba omrvinku a bola by škoda nezahryznúť sa do ďalších melódií, z ktorých vyžaruje radosť, pokora a pokoj.

Kveta Podhorská, foto: Maroš Simon

[nggallery id=587]

 

Ďalšie články