Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Francúzski filmári naservírujú na Crème de la Crème filmové delikatesy

Francúzski filmári naservírujú na Crème de la Crème filmové delikatesy

Po štvrtý raz organizuje Francúzsky Inštitút na Slovensku v spolupráci s Film Europe Media Company Týždeň francúzskeho filmu Crème de la Crème. Jedno z viacerých podujatí v rámci festivalu Art Film Fest prinesie počas Mesiaca frankofónie atraktívnu a pestrú kolekciu francúzskych filmov, ktoré získali ocenenia na prestížnych filmových festivaloch alebo od významných filmových inštitúcií.

Premietať sa budú vo viacerých slovenských mestách a o filmový zážitok nezostanú ukrátení ani Košičania. Kasárne/Kulturpark sa v dňoch 16. – 22. marca stanú miestom, kde sa budú premietať zaujímavé snímky z dielne francúzskych filmárov.

Otváracím filmom v Košiciach bude premiéra filmovej drámy Začať odznova (16. 3.) o žene, ktorá je sama a slobodná a v jednom okamihu sa jej zrúti celý život. Musí prísť na spôsob, ako začať odznova. Festivalový divák si bude môcť pozrieť aj drámu 150 miligramov (17. 3.), ktorá ho vtiahne do nemocničného prostredia. Film sa inšpiroval skutočným príbehom pneumologičky, ktorá odhalí súvislosť medzi nevyjasnenými úmrtiami pacientov a podávaním lieku Mediator.

Do programu je zaradený aj film nominovaný na Zlatého medveďa na Berlinále 2016 Mať sedemnásť (18. 3.). V najsviežejšej snímke svojej kariéry zachytáva sedemdesiatročný francúzsky klasik André Téchiné dvojicu sedemnásťročných chlapcov z francúzskeho malomesta, ktorých vzťah sa začína nenávistnými výpadmi a školskou šikanou, ale postupne sa vyvíja v krehké intímne puto.

Ďalším filmom, ktorý vlani získal Cenu Andreas na Nórskom filmovom festivale a Cenu divákov pre najlepší hraný film na MFF Provincetown, je snímka Agnus Dei (19. 3.). Povojnový príbeh mníšok z benediktínskeho kláštora v Poľsku, ktoré otehotneli po znásilnení vojakmi víťaznej Červenej armády, bol inšpirovaný životopisom francúzskej lekárky Madeleine Pauliacovej, ktorá od apríla 1945 pôsobila na oslobodzovanom území.

Thriller režiséra Bertranda Bonella Nocturama (20. 3.) zachytáva zopár mladých ľudí, z ktorých má každý svoj príbeh. Každý z nich sa ocitne na inom mieste a v labyrinte metra a ulíc mesta vytvoria akýsi zvláštny spoločný balet. Všetci skončia na tom istom mieste – v nákupnom centre po záverečných hodinách.

Unikátny dokument Francúzsko (21. 3.) umožní pozrieť sa na túto krajinu z láskyplne realistického uhla. Slávny dokumentarista Raymond Depardon vo svojom najnovšom filme cestuje naprieč krajinou, načúva rozhovorom ľudí, ktorých stretáva a intímnym a minimalistickým spôsobom zachytáva postupne sa meniacu tvár národa.

Bodku za tohtoročným Týždňom francúzskeho filmu dá dokumentárno-životopisná snímka Muž, ktorý zachránil Louvre (22. 3.), ktorá získala International Emmy Awards 2015 v kategórii dokumentárnych filmov. Ponúka portrét  riaditeľa Musées Nationaux Jacquesa Jaujarda, ktorý počas 2. svetovej vojny. zachránil majstrovské diela Louvru (okrem iných tiež Monu Lízu) pred nacistickým rabovaním. Jeho pričinením sa podarilo zmariť plány Napoleona vyplieniť múzeum a ochudobniť ho o viac ako štyritisíc umeleckých skvostov.

Ďalšie články