Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Hlas Lucie Lužinskej a virtuózna hra akordeonistu Michala Červienku očaria

Hlas Lucie Lužinskej a virtuózna hra akordeonistu Michala Červienku očaria

Slovenská jazzová speváčka a herečka Lucia Lužinská zavíta na letný festival v parku s projektom modernejšieho energického jazzu Quintessence, ktorý spája swingovú tradíciu s modernými groovovými podkladmi súčasnosti. V Kasárňach/Kulturparku vystúpi 3. augusta o 20:30 hod. Pred ňou bude od 19:00 pódium patriť akordeonistovi Michalovi Červienkovi.

Lucia Lužinská zaspieva skladby od Chicka Coreu, Tanje Marie a ďalších umelcov. Sprevádzať ju budú Boris Čellár (gitara, woodpack),  Valér Miko (klavír), Miroslav Poprádi (saxofón, klarinet), Marcel Comendant (cimbal), Juraj Griglák (basgitara, kontrabas) a Michal Fedor (bicie).

Ako herečku poznajú Luciu diváci zo seriálu Panelák, kde stvárnila zdravotnú sestru Kláru. Vyštudovala VŠMU v Bratislave, odbor herectvo a Kunst Universität Graz v Rakúsku, odbor džezový spev. Určitý čas strávila v Japonsku a Škandinávii. S kapelou All Time Jazz, s ktorou spolupracuje od roku 2003, nahrali a vyprodukovali od tradičných jazzových štandardov First Take (2005) autorské CD (Un)covered (2008) a CD Zimná krajina/Winterland (2011).

V spolupráci s Borisom Čellárom sa podieľa na interaktívno-vzdelávacom zážitkovom projekte Jazz Goes To School (Jazz ide do školy), ktorý bol nominovaný na cenu Via Bona v oblasti filantropie. Vytvorili tiež niekoľko hudobných projektov od subtílneho a zároveň energického dua Voice and Guitar, cez swingové zoskupenie, interpretujúce známe tradičné jazzové štandardy po experimentálne projekty spojenia jazzu s hip hopom a rapom, jazzu s DJom alebo jazzu s klasickým sláčikovým kvartetom alebo experimentálne spojenie ľudských hlasov a tanečného pohybu. Vystúpili na mnohých prestížnych scénach u nás aj v zahraničí a v LIVE televíznych programoch. Lužinská tiež skladá vlastné skladby a príležitostne si píše aj aranžmány. Lucia organizuje aj vokálne dielne, prípadne workshopy Liečivá sila hlasu. Je to spojenie jogy, spevu a čiastočne meditácie.

S Milanom Lasicom nahrali duet, slovensko-anglickú verziu známeho štandardu Christmas Song – Vianočná pieseň (CD- OKEY Vianoce – 2006). Na swingovom festivale v nemeckom Glauchau získali v roku 2006 hlavnú cenu v kategórii kombo a Lucia aj cenu poroty za sólový spev. Zaspievala si spolu s Bobby McFerrinom ako jeho hosť na koncerte v Bratislave (2008).

Akordeónový virtuóz Michal Červienka z Heľpy začal hrať na tomto hudobnom nástroji ako osemročný. Jeho talent objavila uznávaná ukrajinská pedagogička Lesia Vlachová na Základnej umeleckej škole v Heľpe, neskôr navštevoval triedu Róberta Tatára v Banskej Bystrici. Je absolventom Konzervatória Jána Levoslava Bellu v Banskej Bystrici, kde študoval u Igora Vlacha. Vysokú školu ukončil na Akadémii umení v Banskej Bystrici v triede Vladimíra Čuchrana, priekopníka koncertného akordeónu na Slovensku. Po absolvovaní vysokej školy ukončil aj doktorandské štúdium na Akadémii umení v Banskej Bystrici.

Dvadsaťosemnásobný laureát rôznych akordeónových súťaží sa stal absolútnym víťazom prestížnej súťaže ukrajinského akordeónového virtuóza Vladimíra Zubitského CITTÁ DI LANCIANO v Taliansku. Je držiteľom diplomu ministra školstva za mimoriadne úspešnú reprezentáciu Slovenska v zahraničí. Rok študoval vďaka programu Socrates Erazmus na Hudobnej akadémii v poľskej Lodži pod pedagogickým vedením profesora Zbigniewa Ignaczewskeho. Slovenskej verejnosti je známy ako finalista súťaže „Česko – Slovensko má talent.“

Je vyhľadávaným štúdiovým hráčom. Spolupracoval s mnohými renomovanými umelcami na Slovensku i v zahraničí: Stanislav Palúch, Róbert Ragan, Peter Solárik, Juraj Tatár, Klaudius Kováč, Eva Kosorínová, Juraj Burian, Martin Gašpar, Martin Valihora, Marcel Buntaj, Ondrej Micík, Miriam Rodrigues Brúllová, Dalibor Karvay, Martin Budinský, Lars Lehmann, James Nisbet, Ossy Pfeiffer.

V duete s moldavským cimbalistom Marcelom Commendantom získal prvú cenu na akordeónovej súťaži v poľskom Sanoku. V máji 2011 vydal svoje prvé CD. V oblasti ľudovej hudby nahral CD so sólistkou umeleckého súboru SĽUK Máriou Strakovou, v spolupráci s hudbou Štefana Molotu.

Je sólistom orchestra Diabolské husle Jána Berkyho Mrenicu. Koncertoval tiež s Talichovým orchestrom v Prahe, orchestrom Štátnej opery v Banskej Bystrici, Štátnou filharmóniou  Košice, s orchestrom Konzervatória J. L. Bellu v Banskej Bystrici, Akordeónovým orchestrom Konzervatória v Košiciach. So Štátnym komorným orchestrom Žilina uviedol dve najznámejšie akordeónové koncerty – R. Galliano: OPALE, CONCERTO a A. Piazzolla: ACONCAGUA. Koncertoval už hádam vo všetkých európskych štátoch či v Rusku.

Vstupenky online:

Ďalšie články