Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Hudba spája a rozsvecuje svetlo porozumenia medzi ľuďmi

Hudba spája a rozsvecuje svetlo porozumenia medzi ľuďmi

Koncert Svetlo porozumenia sa po pražskom, už deviatom ročníku, odohrá aj v Košiciach. Projekt, ktorý odštartoval svoju slovenskú verziu v Košiciach v minulom roku, kedy boli Európskym hlavným mestom kultúry, 13. novembra opäť naplní ľuďmi a kvalitným programom dva susediace  svätostánky – Židovskú synagógu na Puškinovej ulici a Evanjelický kostol na Mlynskej. Po minuloročnej premiére, ktorá sa stretla s veľmi pozitívnou reakciou nábožensky rôzne zmýšľajúcich komunít a spojila kresťanstvo s judaizmom prostredníctvom hudby, to bude opäť veľký sviatok kultúry.

Autorom unikátneho hudobno-duchovného projektu je duchovný Španielskej synagógy v Prahe Peter Gyori, rodák z Košíc. Podujatie je výnimočné svojim obsahom i poslaním. Ojedinelé je tým, že sa simultánne odohráva v rovnakom čase na dvoch miestach, vystupujú rovnakí umelci rôznych hudobných žánrov a počas večera sa interpreti presúvajú z jedného do druhého priestoru. V závere sa stretnú všetci umelci a veriaci obidvoch náboženských vyznaní v kostole, kde zaznie záverečná, spoločná duchovná skladba – modlitba porozumenia a tolerancie. Bude to opäť výnimočný večer, plný silných emócií a po skúsenostiach z minulého roka, zimomriavok a pocitov spolupatričnosti a úcty jedných k druhým.

„Každý z nás má nejaké sny. V Prahe sme absolvovali už deviaty koncert. Vždy som túžil a sníval o tom, zorganizovať ho aj v Košiciach, v synagóge, kde sa modlili môj starý otec a moja stará mamka a v evanjelickom kostole, ktorý je  veľmi blízko. Prísť s týmto projektom do Košíc je pre mňa veľká česť. Som veľmi rád, že to bude už po druhýkrát a verím, že sa to skončí najmenej tak dobre ako v minulom roku. Veľmi sa na to teším,“ vyznal sa na tlačovej konferencii Peter Gyori, ktorý sa spojil s novinármi cez telemost.

Umelci veľkých mien, ktorí sa počas uplynulých rokov vystriedali na koncertoch v netradičných priestoroch – v sakrálnych objektoch, ponúknu aj teraz vystúpenia, ktoré inak znejú na koncertných pódiách ako v svätostánkoch a majú neopakovateľnú atmosféru. V závere  vždy ďakujú so slzami v očiach aj veľké ikony, že mohli byť súčasťou podujatia, ktoré spája ľudí a vnáša svetlo do ich vzťahov, rešpektujúc pri tom zvyky toho druhého i vierovyznanie. Najjednoduchším a zároveň najpevnejším spojivom je pritom hudba, ktorá nepotrebuje preklad, pretože jej rozumie každý.

Vyvrcholením všetkých spoločných večerov s ekumenickým poslaním je spoločná skladba, ktorej autorom je Peter Gyori. „Je vlastne reflexiou môjho osobného života. Hovorí o holokauste, ale zároveň dáva nádej na budúcnosť. Je to porovnanie osobných tráum , ktoré prežívame teraz v porovnaní s tým, čo prežívali ľudia, ktorých odvádzali do koncentračných táborov,“ povedal autor skladby, ktorá nepochybne uvoľní emócie a zvlhčí nejedno oko bez rozdielu, či je to umelec alebo divák.

Záverečná skladba je vlastne modlitba, ktorá sa modlí na sviatok Pesach. Je dňom spomienky na odchod Izraelitov z Egypta a sviatkom slobody. Je o tom, ako Mojžiš vyviedol Židov z otroctva. Celá myšlienka je podľa autora o tom, v akom prostredí žijeme. Všetko naokolo nás nejakým spôsobom zaväzuje,  aby sme nemohli byť slobodní. „Do skladby vnášam aj iný aspekt, nielen depresiu. Niečo, čo dáva nádej. Na konci znie zbor, a ten vlastne dodáva silu pokračovať ďalej a užívať si život so všetkým, čo so sebou prináša. Nič nie je silnejšie ako ľudský hlas a zbor evanjelického kostola, ktorý bude spievať židovskú modlitbu. Presvedčí o tom, že je to najkrajší hudobný nástroj.“

Pražský koncert doznel s veľkými ováciami. Košický nás čaká a všetci sme plní očakávaní, otvorení porozumieť si a zažiť neopakovateľný pocit spolupatričnosti cez hudbu, Rozochveje, rozcitlivie, naplní, prinúti zamyslieť sa. A o to vlastne ide.

„Boh stvoril hudbu na to, aby mohol komunikovať s ľuďmi a aby sme my mohli komunikovať medzi sebou. To je myšlienka celého projektu. Košice sú podobné Prahe, ich história je veľmi multikultúrna a plná porozumenia. Verím, že my všetci môžeme svojou troškou a účasťou na koncerte  prispieť k tolerancii a ovzdušiu, ktoré Košice vytvárajú. Ďakujem za to všetkým,“ odkazuje Košičanom Košičan Peter Gyori, pre ktorého je rodné mesto stále srdcovou záležitosťou a druhý rok prináša so sebou veľké srdce, svoje pocity, svetlo a porozumenie.

Koncert si budú môcť záujemci pozrieť v priamom prenose prostredníctvom internetového streamu aj na webovej stránke K13.

Ďalšie články