Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Keď Karbido hrá, drevo na stole spieva

Keď Karbido hrá, drevo na stole spieva

Na svoje koncerty nepotrebuje formácia Karbido z Vroclavi hudobné nástroje, a predsa dokáže vytvoriť koncertnú atmosféru. Štvorici  hrajúcich hudobníkov a jednému akustikovi stačí iba jeden drevený stôl, ktorý vďaka premyslenej konštrukcii dokáže nahradiť hoci aj celý orchester. Narobiť dokáže taký rámus, že by sa za to nemuseli hanbiť ani veľké hudobné telesá. A to všetko ešte v rytme, v hudbe, ktorá sa dá počúvať.

IMG_2081

Získať si publikum nie je také jednoduché. Mnohí predtým, ako na ich vystúpenie prídu, ani netušia, čo dokáže kapela z „obyčajného dreveného stola dostať. Privádza ich zvedavosť, neveriacky krútia hlavou, že to predsa nie je možné. Kto prišiel v piatok večer do Kunsthalle/Haly umenia a predtým nikdy nepočul túto poľskú kapelu hrať, si dal nielen odpoveď na to, čo vlastne Karbido je, že sa z dreva špeciálne skonštruovaného stola dajú skutočne vylúdiť tóny a môže znieť hudba, ale odchádzal domov s nevšedným hudobným zážitkom, ktorý pre Košičanov pripravila Tabačka/Kulturfabrik v spolupráci so spoločnosťou K13 – Košické kultúrne centrá. Isto si mnohí povedia, že to stálo za to. Keby tomu tak nebolo, nežala by táto skupina úspechy po všetkých kontinentoch, kde svoj originálny hudobný nástroj prezentuje.

Multifunkčný nástroj s netypickými akustickými vlastnosťami nemá konkurenciu a je jediným exemplárom svojho druhu. To, že sa na ňom dá hrať, dosiahli jeho konštruktéri aplikáciou konvertorov do preparovaného stola. Zvuk na jeho povrchu znie úplne inak ako v drobných detailoch vo vnútri. O to, aby tóny zneli lahodne ušiam, sa stará akustický technik, ktorý generuje správne znenie každej časti stola. Ako to celé funguje, nám prezradil jeden z členov kapely. Princíp je jednoduchý, ale na druhej strane veľmi premyslený. Dôkazom toho je, že aj drevo vie hrať, keď ho správne uchopíme do rúk.

The Table získalo viacero ocenení a upútalo na seba pozornosť festivalov svetového formátu. Nástroj, čiže stôl so špeciálne ozvučenou doskou, prenáša zvuk pomocou mikrofónov s komplexom kvalitných multiefektov a konvertorov a pomocou hudobníkov vytvára neobyčajne atraktívne zvukové koláže.

IMG_2083

„Stolík sme skonštruovali v roku 2006. Karbido vzniklo tri roky predtým.  Pracovali sme na ňom asi tri mesiace a odvtedy špekulujeme s rôznymi inštrumentmi. Idea bola taká, že by sme hrali len na jednom nástroji a tak sme ho urobili. Stôl má také malé „blašky“ (pliešky) a cez piezoelektrické meniče idú zvuky do mixážneho pultu. Prechádza to cez rôzne mikroprocesory… Chceli sme urobiť stôl na princípe afrického černošského bicieho nástroja balafon, ktorý sa podobá xylofónu.  Čím kratšia doska, tým vyšší tón, čím dlhšia doska, tým nižší tón.  A tak na stole možno hrať rôzne melódie,“ priblížil princíp nástroja  jeden z hudobníkov Michal Litwiniec, čomu samozrejme laici nerozumejú. Oni však áno.

Karbido konkurencia zatiaľ netrápi. Má unikátny inštrument, hrá po celom svete a teší sa úspechu. Či je to Európa, Amerika, Afrika či Ázia, všade ich prijímajú s veľkým nadšením. Ich stolový orchester dokáže hrať až na 72 nástrojoch. Síce nie naraz, ale štyri až päť, aj šesť v pohode zvládne.

V Košiciach sme už po druhý raz, ale nevieme, ako vyzerajú, pretože sme stále vo vnútri a pripravujeme sa na koncert. Snáď sa nám potom podarí ísť aj do mesta,“ zasmial sa člen kapely. Potrápila ich akustika veľkolepej  a zaujímavej sály, ale nie najideálnejšej  pre ich hudbu.  Hrávajú skôr v divadlách, tu bol veľký priestor, veľa betónu a ozvena, čo nie je práve najvhodnejšie.

Kapela hrá hudobný mix, najviac improvizácie, zo všetkého niečo – trochu progresívneho, trochu džezu, folku, industrialu, ale najviac je to predovšetkým experimentálna hudba.

Text: Kveta Podhorská, Foto: Maroš Simon

 [nggallery id=65]

Ďalšie články