Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Košická scéna súčasného výtvarného umenia v tvorbe pedagógov a študentov

Košická scéna súčasného výtvarného umenia v tvorbe pedagógov a študentov

Priestory Kunsthalle/Haly umenia ponúkajú návštevníkom prezentáciu tvorby umelcov, ktorí v súčasnosti pedagogicky pôsobia na Katedre výtvarných umení a intermédií na Fakulte umenia Technickej univerzity v Košiciach. Diela niekoľko desiatok autorov budú  na výstave pod názvom NO GO NO REPLY sprístupnené do 24. januára.    

„Po zamatovej revolúcii na Slovensku v roku 1989 sme sa ocitli v novom svete umenia, kde sa riadilo medzinárodným sloganom „anything goes“ (bez akýkoľvek obmedzení), čo sme s mojim priateľom – dnes už legendárnym umelcom na medzinárodnej scéne – Júliusom Kollerom ironicky preložili do slovenčiny, že sú to akési „čalamáda médiá“… Slovenské výtvarné umenie vždy bolo na európskej úrovni aj počas totalitného utláčania vo forme tzv. alternatívneho umenia, ale dnes už sú dvere otvorené dokorán do celého sveta. Žijeme v infoveku, kde nás každodenný tok informácií doslovne pohlcuje, a to platí nielen v kultúre, ale aj pre scénu výtvarného umenia,“ uviedol komisár výstavy Peter Rónai.

V súčasnosti stojíme pred novou otázkou, čo všetko patrí ešte do sféry „umenia“, kde sú dennodenne nové formy a aktuálne mediálne polohy a do akej miery ešte platí odkaz klasického jazyka vizuálneho umenia. Umelec – pedagóg má ešte k tomu aj zodpovednú úlohu vybrať komunikatívne polohy pre pedagogický proces a vytvárať kreatívne prostredie pre umelecký výskum.

Fakulta umenia Technickej univerzity v Košiciach je tretia vysoká škola s umeleckým programom na Slovensku, ktorá vznikla v roku 1998. Od začiatku dodnes tu pôsobí klasik košickej scény Juraj Bartusz, profesor, ktorý  sa najviac zaslúžil o jej vznik. Pôvodné ateliéry s odborným programom voľného výtvarného umenia boli: Ateliér slobodnej kreativity 3D pod vedením profesora J. Bartusza, dnes ju už vedie docent Radovan Čerevka. Ateliér súčasného obrazu stále vedie docent Adam Szentpétery. Ateliér grafiky a experimentálnej tvorby pôvodne viedol profesor Rudolf Sikora, dnes profesor Peter Rónai. Ateliér nových médií založila A. Tretter, dnes vedúcu pozíciu prebral docent Michal Murin. Ateliér fotografie vedie Lena Jakubčáková ArtD.

Medzi vystavujúcimi autormi sú aj ďalší členovia pedagogického zboru: Lucia Dovičáková, Svetlana Fialová, Richard Kitta, Matúš Lányi, Peter Machajdík, Michal Machciník, Marian Moflár, Eva Moflárová, Ivan Novotný, Zbyněk Prokop, Erik Sikora, Boris Sirka, Marián Straka, Boris Vaitovič a Ján Vasilko. Na základe otvoreného projektu mohol každý vystavujúci autor vyzvať svojho hosťa či priateľa na prezentáciu svojho diela. Sú to umelci: Erik Binder, Janka Duchoňová, Mario Chromý, Pavla Sceranková,  Rudolf Sikora, Jindřich Štreit, bývalý profesor školy Ľubo Stacho a nežijúci umelci medzinárodnej výtvarnej scény Milan Adamčiak, Mária Bartuszová a Július Koller.

Kruh vystavujúcich autorov uzatvára skupina bývalých študentov, ktorí majú dodnes pozitívny vzťah k svojej alma mater a výber zo súčasných študentov KVUaI. Výstavu uvedie Ivana Komanická a Beke László, legendárny teoretik súčasného umenia z Budapešti na vernisáži 19. 10. 2017 o 18:00 hod. Otvorí ju performance  Petra Machajdíka, Erika Bindera a Juraja Bartusza.

 

 

 

Ďalšie články