Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

MATEJ VAKULA (SR)

MATEJ VAKULA (SR)

Výtvarník Matej Vakula (1981) po absolvovaní Katedry multimédií a intermédií na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave a Massachusetts College of Art and Deign pôsobil ako pedagóg a asistent na americkej škole. V súčasnosti pôsobí ako aktívny výtvarník a grafický dizajnér v slobodnom povolaní a zároveň aj ako pedagóg na Vysokej škole výtvarných umení a Súkromnej strednej umeleckej škole animovanej tvorby. Vystavoval v Slovenskom národnom múzeu, Galérii Cypriána Majerníka, Threewalls gallery v Chicagu, Axiom Gallery v Bostone, Považskej galérii umenia v Žiline či v Dome umenia v Zlíne. Zameriava sa na internetové umenie, sociálne médiá, interaktivitu a umenie vo verejnom priestore.

Centrom jeho záujmu je existencia jedinca vo verejnom priestore, ktorý poníma širšie. Za jeho súčasť považuje i nehmotný mediálny priestor, internet a tento celok autorsky označuje ako „verejnú sféru“. Pod záujem o túto problematiku sa podpísali autorove štúdiá v Bratislave, no najdôležitejším impulzom je jeho pobyt v Spojených štátoch amerických v prostredí, ktoré dodnes vplýva na typológiu, obsah a zameranie jeho aktivít. V prípade autora je výstižnejšie používať termíny „aktivita“ a „realizácia“, keďže ide prevažne o workshopy, vytváranie webstránok, blogy, iniciovanie diskusných fór. Aplikuje v nich  poznatky z vedy a princípy kyberpriestoru, ktoré sú využiteľné vo sfére umenia. Typickou črtou jeho participatívnych projektov je okrem využívania systému Open Source, aj stratégia „kutilstva“ (DIY).

Autorove umelecké aktivity, hraničiace s aktivizmom, smerujú k naprávaniu fungovania verejného priestoru jedincami alebo komunitami. Uskutočňuje ich priamo „in-situ“ vo verejných priestoroch a na webstránke, ktorá slúži aj ako miesto zhromažďovania nápadov a iniciatív v tejto oblasti. Ide o projekt Manuály na používanie verejného priestoru (Manuals for Public Space), ktorý realizuje prostredníctvom dialógov a v kooperácii s jedincami alebo komunitami. V rámci neho organizuje workshopy a súčasne vytvára súbežné archívy daných manuálov, čiže návodov či iniciatív, na príslušnej webstránke, ktoré sú dostupné aj v „príručnej cestovnej knižnici“, a tvoria tzv. informačnú infraštruktúru s riešeniami pre verejnú sféru.

Vo svojej intermediálnej tvorbe Matej Vakula skúma spôsoby, akými je používaný a politizovaný verejný priestor. Jeho umelecký výskum je založený na princípoch do-it-yourself či open source, ktoré aplikuje na problematiku verejnej sféry, reflektujúc tematiky bezpečnosti a slobody, globálneho a lokálneho, privatizácie, politického a osobného atď. Jeho ambíciou je prispieť svojimi projektmi, založenými na využívaní nástrojov umeleckej intervencie, performance, radikálnej geografie archívu, zdieľania, softvéru a internetového umenia, k pozitívnej sociálnej zmene spoločnosti.

Mladý žilinský výtvarník je držiteľom Ceny Oskára Čepana.

Ďalšie články