Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Netreba sa báť vymyslených bytostí, strašia iba v rozprávkach

Netreba sa báť vymyslených bytostí, strašia iba v rozprávkach

Na najstrašnejšie slovenské strašidlá sa môžu prísť pozrieť deti na interaktívnu výstavu, kde síce straší, ale len tak trochu a určite sa netreba báť. Strašidelná téma je totiž cestou k poznávaniu tradičnej kultúry vlastného národa a objavovaniu jej morálneho odkazu. Jej autori sa inšpirovali knihou Kataríny Nádaskej Čerti, bosorky a strašidlá, ktorá pozná všetky tradičné slovenské strašidlá, od čertov cez škriatkov až po ježibaby či bosorky a ilustrátora Svetozára Košického. Pozrieť si ju môžu do 27. mája na prízemí budovy Bravo v Kasárňach/Kulturparku. Poučnú zábavu pre ne pripravil Medzinárodný dom umenia pre deti Bibiana.

Výstava s názvom Hu húúú je návratom k strašidelným bytostiam zo slovenských rozprávok a povestí, ktoré obývali naše príbytky, lúky, lesy, cintroíny, krížne cesty… ako protiklad halloweenských strašidiel. Jej cieľom nie je deti strašiť, ale zoznámiť ich so slovenskými bytosťami z povier.

Návštevníci sa zoznámia s HADOM – dobrým ochrancom domu, NOČNOU MOROU a zlým škriatkom ZMOKOM, mlyn obýva VODNÍK aj RUSALKY a v pekle okolo ohňa s diabolským gulášom sedí kopa ČERTOV. Deti si môžu sadnúť na DRAKA, stretnúť SVETLONOSOV aj GRGALICU a pod podlahou môžu pozorovať pracovné úsilie TRPASLÍKOV alebo zablúdiť na cintorín.

Autorkou námetu, scenára a dramaturgičkou je Ingrid Abrahamfyová, o výtvarno-priestorové riešenie sa postaral Ondrej Slivka. Vybrali známe i menej známe bytosti, kladné i záporné a priestor rozdelili na oblasti, v ktorých čarovali – dom, lúku, les, cintorín, mlyn a podzemie. Zastúpené sú obe pohlavia i zástupcovia zvieracej ríše, bytosti z povier pomáhajúce i stvorenia, ktoré mali v popise škodiť za každých okolností.

Strašidlá a démonické bytosti pochádzajú z celého Slovenska. Nemajú v deťoch vzbudiť strach, ale zábavnou formou ich naučiť niečo z našej histórie. Prostredníctvom udržiavania mierneho napätia chcú autori upozorniť na humornú stránku bytostí z povier a oboznámiť deti s príbehmi, ktoré ešte aj dnes kolujú medzi ľuďmi a občas slúžia ako účelová výhovorka absurdného konania. Obsah výstavy nie je tematicky ani iným spôsobom viazaný na určité ročné obdobie, ale predvianočné obdobie, viazané na zvyky konca kalendárneho roka, plné tajomných rozprávačiek a magických úkonov, je najlepšie.

 

Ďalšie články