Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Osobnosti z Klubu 27 zomreli predčasne, ale „ožili“ na portrétoch Ildikó Pálovej

Osobnosti z Klubu 27 zomreli predčasne, ale „ožili“ na portrétoch Ildikó Pálovej

Do slávne neslávneho Klubu 27 nás zavedie výtvarníčka Ildikó Pálová obrazmi, ktoré odvčera visia v galérii v budove Bravo Kasární/Kulturparku. Portréty na túto výstavu, ktorá potrvá do 17. septembra, namaľovala tak, ako maľuje všetky. Bytostne ich prežila, do mnohých osudov sa vžila. A pri tejto téme to nie je jednoduché. Zoznam osobností, ktoré predčasne ukončili svoj život vo veku 27 rokov je pomerne dlhý. Ona si vybrala a sportrétovala jedenásť z nich. Dve speváčky, ôsmich hudobníkov a jedného maliara.  Ich tváre, vypovedajúce o ich smútku i radostiach, zvečnila svojsky, s maliarskou suverenitou.

Autorku v jej dielach nikdy nezaujímal len vonkajší vzhľad portrétovaného človeka. Vždy intenzívne skúmala aj povahu zobrazovaného, vnútorné rozpory, strach neistotu, ale aj radosť a v ľuďoch objavovala to dobré, ale aj to zlé.

„Som veľmi rád, že začíname s touto putovnou výstavou práve v Košiciach, pretože Ildikó tu študovala na Katedre výtvarných umení a intermédií TUKE. Už počas školy sa ukazovalo, že je vyhranená maliarka, vždy inklinovala k bytostnej maľbe a nikdy sa nezaoberala inými médiami. Veľmi intenzívne zachytávala život a osudy ľudí okolo seba. Často sa sama pohybovala na okraji spoločnosti a priťahovali ju rôzne tragické osudy, ktoré premietala do svojich obrazov. Boli to rôzni narkomani, tuláci, bezdomovci, prostitútky. Maľovala obrazy s touto tematikou. Mnohé mali tragický, expresívny výraz, iné boli pokojnejšie z obdobia, keď našla vnútorný pokoj a narodil sa jej syn Dávid. Vždy bola mimoriadne zručnou portrétistkou. Pred dvoma rokmi sa začala venovať téme Klub 27. Projekt nie je uzavretý a stále v ňom pokračuje,“ predstavil výtvarníčku z Rimavskej Soboty kurátor výstavy Ivan Jančár.

Obrazy ponúkajú rôzne okamihy zo života týchto umelcov, či už z koncertov alebo zo súkromia, na ktorých Ildikó Pálová chcela čo najviac priblížiť ich charakter. Odborná i laická verejnosť uznáva, že sa jej to podarilo. Niektorí ju zaujali viac a tak napríklad Amy Jade Winehouse má až šesť portrétov, z ktorých je päť na výstave.

„Mňa stále zaujímalo, prečo tak skoro a v rovnakom veku zomreli takí talentovaní ľudia. V ich portrétoch som hľadala niečo spoločné. Keď som ich maľovala, uvidela som jamku na ich brade. Začala som s Jeanom-Michel Basquiatom a pokračovala som s ďalšími a stále sú ďalší, ktorých chcem namaľovať. Niečo už mám hotové, ale musí to uschnúť. Dokončený je Janis Lyn Joplin, Jimy Hendrix, ale aj Kurt Cobain. Na obraz, ktorý tu vidíte, som namaľovala rozbité sklo. Pokúšali sa mi jeho podobizeň ukradnúť, ale nepodarilo sa to. Iba ho trochu poškodili, čo môžu návštevníci výstavy zbadať. Nový sa ešte suší. Ale to som asi nemala prezrádzať. Chcela by som namaľovať celý Klub 27,“ povedala autorka.

Nás zaujímalo, ako sa dá pri zobrazovaní ľudí dostať na plátno ich vnútro, pocity, nálady a vyvolať pocit, že sa z obrazov prihovárajú. Na to má výtvarníčka jednoduchú odpoveď. „Pustím si ich hudbu a vžijem sa do nej. Veľa som o nich študovala. Keď sa pozerám na ich fotografiu, tak sa dostávam do takého stavu, že moja ruka ani nie je moja, ale ide to akosi samo. Niektorí ľudia potrebujú na upokojenie meditáciu, mňa pozitívne naladí maľovanie. Keď nemaľujem, som nervózna a musím ísť do ateliéru. Maľovať musím každý deň,“  prezradila ďalšie z tajomstiev Ildikó Pálová.

Najväčšou inšpiráciou je pre ňu syn, ktorý jej dodáva energiu. Maľoval s ňou ešte pred narodením a obrazy z tohto obdobia sú plné optimizmu a farieb. Teraz, keď už dokáže držať v ruke štetec, tak niekedy pomáha a urobí zopár ťahov, ktoré mama ešte pozitívnejšie premaľuje. Myslí si, že má veľký talent, ale radšej vraj chce byť sochárom. Po kom to dieťa asi je?

„Aj ja som ako dieťa modelovala z hliny, kreslila som napríklad na smetný kôš a môjmu dedovi sa to veľmi páčilo. Z kvetov som urobila písmená a skladala verše, ale keďže som nevedela ešte písať, tak som mu ich pre istotu povedala. Robila som rôzne aranžmány a umelecké veci a on mi to vystavoval. Odmalička som mala umelecké sklony a bujnú fantáziu, vystrájala som rôzne veci. Napríklad som so vyzliekla a poobliekala svojho psa. Dnes sa tomu hovorí performance,“ zasmiala sa umelkyňa, ktorá má veľké plány. Po dokončení cyklu Klub 27 chce maľovať svoje zážitky z ciest so svojou rodinou. Očaril ju grécky ostrov Kos, či ohňostroj v Budapešti a mnoho ďalších vecí. Uvidíme to možno na jej ďalšej výstave.

[nggallery id=453]

Podujatie je spolufinancované z dotačného systému Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

Kveta Podhorská

Foto: Maroš Simon

Ďalšie články