Projekt TOTUM PRO ARTE prezentuje diela výtvarníkov za posledných sto rokov

Jednou z podstatných charakteristík bohatej činnosti Umeleckej besedy slovenskej (UBS) 1921 od jej znovuobnovenia začiatkom deväťdesiatych rokov minulého storočia (marec 1990) je, že výsledky tvorby svojich členov neprezentuje len v sídle svojho pôsobiska – teda v hlavnom meste Slovenska – ale prináša tematicky alebo ináč koncipované kolekcie diel aj do iných regiónov a tradičných kultúrnych centier.

Uplynulé roky vniesli do reputácie spolku vyše dvestošesťdesiat členských alebo tematicky zameraných výstavných, ale aj iných tvorivých umeleckých aktivít po celom Slovensku i v zahraničí. S jedným z nich sa bude UBS prezentovať aj v Kasárňach/Kulturparku od 26. januára do 15. marca 2018 v budove Bravo.

Projekt TOTUM PRO ARTE (UBS 100) má ambíciu doplniť doterajšie prehliadky o retrospektívu tvorby jej členov v novom profilovom výbere, ktorý by s istým predstihom reflektoval ďalší a na slovenskej scéne celkom ojedinelý významný medzník –  100. výročie vzniku UBS s cieľom poukázať na názorovú, výrazovú, obsahovú a formálnu rozšírenosť slovenského výtvarného umenia súčasnosti.

„Výstava prinesie prehliadku diel, zostavenú v chronologicky overenom a generačne štruktúrovanom celku. Zachytáva štýlové a výrazové znaky výpovede tvorby hlavných osobností a predstaviteľov jednotlivých výtvarných prúdov UBS tak, ako sa rodili a dozrievali v priebehu času, najmä v súčasnosti,  jasne deklarujúc úsilie načrieť do zložitej problematiky vývinu slovenskej výtvarnej tvorby. Súčasne sa pousiluje ukázať paralelu a previazanosť nášho a európskeho výtvarného pohybu. Je tiež holdom jednej zo zakladateľských osobností spolku – Milošovi Alexandrovi Bazovskému, od úmrtia ktorého uplynulo 50 rokov (december 1968),“ uvádza kurátorka Slávka Semancová.

One Response to Projekt TOTUM PRO ARTE prezentuje diela výtvarníkov za posledných sto rokov

  1. Pingback: Projekt TOTUM PRO ARTE prezentuje diela výtvarníkov za posledných sto rokov » Aktuality.iKosice.sk | Aktuality, Spravy, Košice

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *