Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Snímame „Klobúk dolu, pán Brunovský“ pred vašimi grafickými skvostami

Snímame „Klobúk dolu, pán Brunovský“ pred vašimi grafickými skvostami

Dielo Albína Brunovského, jedného z najvýznamnejších slovenských grafikov a maliarov a zakladateľa Bienále ilustrácií Bratislava, ktorý by tohto roku oslávil svoje 80. narodeniny, približuje výstava Klobúk dolu, pán Brunovský. V jeho spomienkach sa mihali obrazy piesčitého Záhoria, kde sa narodil a vyrastal, veľkým zážitkom bola havária lietadla v Zohore za II. svetovej vojny, poľný lazaret, ktorý bol zriadený v Brunovských dome, loď ktorou priplávala jeho mama z Ameriky či zeleninová záhrada a sud kapusty, ktorý pripomína ako sa pašovala voľakedy záhorácka kyslá kapusta až do Viedne. To a všeličo iné zo spomienok umelca deti  zaujme výstava, ktorá bude v budove Bravo Kasární/Kulturparku od 6. júla do 25. septembra. 

Klobukdole,panBrunovsky10Napríklad hravé a tajomné diela z obdobia manierizmu, využívajúce optický klam ako Arcimboldove zrkadliace sa portréty a portrét Rudolfa II. z ovocia, obraz Hansa Holbeina Veľvyslanci, na ktorom vidieť lebku len pri pohľade zboku, Parmigianiho autoportrét v šošovke, či iluzívny priestor Samuela van Hoogstratena , ktoré Brunovského inšpirovali. Deti si môžu vyskúšať, že obraz, ktorý je otočený dolu hlavou, môže pripomínať ľudskú tvár, rôzne zrkadliace sa predmety a hry s perspektívou.

V priestore, inšpirovanom jeho ilustráciami rozprávkových kníh zas nájdu trocha strašidelný les, ktorý je plný stromov so svietiacimi obrázkami prízrakov z lesa, rôzne ťahacie, pískajúce a klepkajúce tvory.  Ježibabina pec je tiež oživená ilustrácia a v nej je aj preliezačka až do hrnca, v ktorom varí svoje zázračné odvary. Odvážlivci sa môžu zošmyknúť z komína, kde sa na nich škeria Brunovského čerti alebo vyskúšať veľkú preliezačku cez bralo z knihy Malá morská panna, ktorá ich zavedie až ku krtkovi z Palculienky.

V poslednej časti výstavy sa na štylizovanej jabloni vznášajú obrázky s jeho známymi i menej známymi ilustráciami. A napokon, keďže navrhol aj sériu posledných československých bankoviek a známok oceňovaných vo svete, poslúžia ich zväčšeniny deťom na zábavu.

Bolo o ňom známe, že má rád klobúky. Toto jeho poznávacie znamenie je ukryté v každej časti výstavy, ktorej autorom námetu, scenára a výtvarno-priestorového riešenia je Ondrej Slivka v dramaturgii Valérie Marákyovej. Pripravil ju medzinárodný dom umenia pre deti Bibiana.

Ďalšie články