Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Stanley Kubrick rozohrá na plátne filmovú šachovú partiu

Stanley Kubrick rozohrá na plátne filmovú šachovú partiu

Americký režisér a fotograf Stanley Kubrick (1928-1999) zanechal v kinematografii hlbokú stopu. Jeho filmy si budú môcť pozrieť na filmovom festivale aj Košičania, ktorí sa s jeho tvorbou oboznámia v Kasárňach/Kulturparku na filmových dňoch od 10. do 12. februára.

Narodil sa v rodine lekára a napriek zlým školským výsledkom bol považovaný za veľmi inteligentného žiaka a umelca. Jeho otec nebol z toho nadšený a poslal ho do Kalifornie k strýkovi v nádeji, že mu zmena prospeje. O rok sa vrátil späť do Bronxu, aby dokončil strednú školu. Otec sa mu snažil nájsť nejakého koníčka, a tak ho naučil hrať šach.

Stal sa z neho vynikajúci hráč. Jeho filmy skutočne pripomínajú partiu šachu. Všetko je dôkladné a starostlivo premyslené dopredu. K 13. narodeninám dostal fotoaparát. Na fotografovanie mal výnimočné nadanie. Stal sa fotografom školského časopisu. Slávu mu priniesla až fotografia, ktorú urobil tesne po Rooseweltovej smrti. Zobrazovala predajcu novín, ktorý trúchlil nad jeho smrťou s hlavou opretou v dlaniach a s leskom v očiach. Kubrickovi sa podarilo dokonale zachytiť ľudské city a fotografiu odkúpil časopis Look. Magazín mu uverejňoval snímky z ciest po Spojených štátoch.

 

Neskôr vymenil fotoaparát za filmovú kameru a natočil krátke dokum05entárne snímky o živote boxerov (Day of the Fight), o kňazovi, ktorý musí na najvzdialenejšiu farnosť lietať lietadlom (Flying Padre) a o námorníckych odboroch (The Seafarers). Jeho prvým celovečerným dielom bol Fear and Desire Strach a túžba o fiktívnej vojne vo fiktívnom svete. Snímka Killing (Zabíjanie) sa nedočkala veľkého komerčného úspechu, ale priniesla mu dobrú povesť.

Stanley Kubrick bol veľmi kontroverzným filmárom, známym svojim prehnaným puntičkárstvom a nespokojnosťou. Snáď každý jeho film bol cenzurovaný, prípadne zakázaný. Snímka Cesty slávy o poprave troch francúzskych vojakov v období 1. svetovej vojny sa dlhé roky nesmela premietať.

Lolita podľa rovnomenného románu Vladimíra Nabokova o vzťahu nevlastného pedofilného otca  ku štrnásťročnej nymfomanke musela byť upravovaná samotným Kubrickom, ktorý akýkoľvek nedobrovoľný zásah do svojho diela odmietal. Provokatívna snímka je dodnes zaraďovaná medzi najlepšie filmy, odhaľujúce tému sexuálnej posadnutosti.

Ďalšie filmové veľdielo Vesmírna Odysea nasadila veľmi vysoko latku pre nasledujúcu éru science fiction. Jeho premiéra však nedopadla najlepšie a ľudia vstávali od polovice filmu a odchádzali s nepochopením. Patrí však k veľmi váženým a zaujímavým dielam. Za vizuálne efekty získal film Oscara.

Mechanický pomaranč, ktorý uvidí aj košické publikum bol rovnako zakázaný. Britské úrady tvrdili, že film rozpútal vlnu zločinov, páchaných mladistvými kvôli násilníckym scénam. Kubrickovej rodine sa dokonca vyhrážali smrťou. Tvorca sa rozhodol, že film sa až do jeho smrti nesmie v Británii premietať v kinách ani v televízii.

Kubrickovým posledným filmom bola psychologická snímka Eyes Wide Shut (Spaľujúca túžba), ktorý považoval za svoj najlepší film, ale jeho uvedenie sa dočkalo rozporuplných reakcií.

Jeden z najslávnejších filmových režisérov zomrel v spánku na infarkt. Nestihol dokončiť rozpracovaný projekt A. I. – Umelá inteligencia. Túto úlohu na seba prevzal Steven Spielberg.

2042-44312Viac o živote a tvorbe veľkého režiséra sa záujemcovia dozvedia na prednáške Petra Konečného pred uvedením prvého zo štyroch filmov v úvode festivalu. Po nej diváci uvidia snímku Mechanický pomaranč.  Hlavná postava Alex deLarge je vodcom brutálnej bandy pubertálnych výtržníkov, ktorí chodia poza školu, po nociach popíjajú chemicky obohatené mlieko v bare Korova a agresivitu si vybíjajú bitkami, znásilňovaním a prepadávaním slušných občanov. Alex miluje viac ako sex a rabovanie hudbu Ludwiga van Beethovena. Tá ho dokáže nabudiť k poriadnym dávkam ultra násilia. Všetko sa však náhle zmení, keď skončí vo väzení. Jeho jedinou šancou je podstúpiť odvykaciu kúru. Po jej absolvovaní sa stane alergický nielen na násilie, ale aj na hudbu. Režisér Stanley Kubrick nakrútil podľa rovnomennej predlohy Anthonyho Burgessa temnú víziu neďalekej budúcnosti. V mene ochrany poriadku sú ľudia v tomto svete premieňaní na mechanické pomaranče, zbavené slobodnej vôle a konania.

shining1Ďalší večer bude patriť hororu Osvietenie. Spisovateľ Jack Torrance hľadá pokojné miesto na písanie svojho nového románu a tak prijíma ponuku robiť správcu odľahlého horského hotela. Pri úvodnom pohovore sa dozvedá okrem iného hroznú historku o svojom predchodcovi, ktorý zošalel zo samoty a odlúčenia a zavraždil svoju ženu a dve dcéry. Po príchode ubytuje svoju rodinu a začína písať knihu. Skoro však zistí, že samota uprostred hôr je tiesnivá a tiež začína prichádzať o rozum.

olovena-vesta_507ad8_profileZáver trojdňovej prehliadky bude patriť dvom filmom. Najprv sa bude premietať snímka Olovená vesta. Je to Kubrickova brilantná sága o vietnamskej vojne a dehumanizujúcom procese, ktorý mení ľudí na cvičených zabijakov. Hviezdni protagonisti sú vrhnutí do pekla výcvikového tábora, v ktorom nemilosrdne vládne ukričaný D. I. Dej je nespútaný, príbeh neľútostný a dialógy nabité humorom. Od surovosti výcvikového tábora až po hrôzy boja v meste Hue. Full Metal Jacket predstavuje obrovský režisérsky úspech.

imagesBodku na filmovom plátne dá film Barry Lyndon, príbeh bezvýznamného írskeho hochštaplera, ktorému sa podarí postúpiť na vyššie miesta v spoločenskom rebríčku len preto, aby napokon zažil tvrdý pád. Po otcovej smrti žije Redmond Barry so svojou matkou v skromných pomeroch. Je zamilovaný do sesternice, ktorá ho však kvôli sobášu s anglickým dôstojníkom odmietne. Keď Redmond v súboji dôstojníka zabije, musí z rodného kraja odísť. Tak sa vydáva na cestu životom, ktorá je plná dobrodružstiev, ale aj podvodov a falošných nádejí. Vyskúša si množstvo identít: stane sa vojakom v Prusku, neskôr špiónom či falošným kartovým hráčom. Napokon sa ožení s aristokratkou a zmení si meno na Barry Lyndon. Zdá sa, že v prísne hierarchizovanej spoločnosti 18. storočia šťastie praje takým, ako je on. Je totiž morálne nezaťažený, bez škrupúľ, prispôsobivý, a najmä vie vycítiť príležitosť. Má však jednu slabinu. Po ničom netúži viac ako po spoločenskom uznaní a rešpekte. Adaptácia románu realistického spisovateľa Williama M. Thackeraya je dôvtipnou satirou spoločnosti, v ktorej je úspech či pád podmienený pôvodom, známosťami a bohatstvom. Za stvárnenie, vystihujúce dobovú atmosféru príbehu, získal Kubrick množstvo ocenení, okrem iných aj Oscara za najlepšiu kameru, výpravu, kostýmy a hudbu.

Program:

10. 2. 2015

18:00 – tvorba režiséra S. Kubricka očami Petra Konečného – prednáška

19:30 – Mechanický pomaranč

 

11.2.2015

19:30 – Osvietenie

 

12.2.2015

18:00 – Olovená vesta

20:00 – Barry Lyndon

Podujatie je spolufinancované z dotačného systému Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

Ďalšie články