Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

V SteelParku sa dozviete, ako funguje svet okolo nás

V SteelParku sa dozviete, ako funguje svet okolo nás

V SteelParku – parku vedy na návštevníkov čakajú nielen stále expozície, ale sú pre nich pripravené aj Bádateľské prírodné laboratória. Ich cieľom je motivovať žiakov a študentov k aktívnemu poznávaniu a hlbšiemu pochopeniu vybraných prírodných a fyzikálnych javov. Náplňou laboratória je experimentovanie v menších skupinách pod vedením lektora s dôrazom na interakciu všetkých žiakov a rozvoj ich experimentálnych zručností. Vzniklo v spolupráci s Oddelením didaktiky fyziky ÚFV PF UPJŠ.

V laboratóriu sú k dispozícii rôzne varianty pre žiakov základných škôl aj pre stredoškolákov. V marci a apríli bádatelia z druhého stupňa základných škôl v tematickom celku Elektrina ťa (na)kopne objavujú elektrickú vodivosť/nevodivosť predmetov z každodenného okolia. Súťažia tiež v zostavení čo najdlhšieho elektrického obvodu, overujú si pochopenie elektrickej vodivosti a naučia sa zakresliť jednoduchý elektrický obvod a poznať význam značiek prvkov elektrických obvodov.

Študenti stredných škôl v skupinách zostavujú elektrické obvody so žiarovkami a skúmajú faktory, ovplyvňujúce svietivosť zapojených žiaroviek. Merajú prúdy vo vetvách a napätie na prvkoch obvodu a hľadajú fyzikálne zdôvodnenie pozorovaných situácií. Experimentálne riešia problém zapojenia troch žiaroviek, ku ktorému spracujú aj numerické riešenie. Ich úlohou je odhaliť príčinu postupného rozsvecovania dvoch rôznych žiaroviek, zapojených do série.

Ďalšou témou je JO-JO – detská hračka plná fyziky. Žiaci budú skúmať, ako sa pohybuje, ktoré je rýchlejšie, čo sa deje v najnižšej polohe, prečo špagát cukne a prečo stúpa nahor. Opravme rozbitý Galileov teplomer je téma, počas ktorej budú návštevníci diskutovať o teplote, teplomeroch a o tom, ako fungujú, ale dozvedia sa ešte oveľa viac. Nemenej zaujímavá je aj téma Ako netopier zachytí náš pohyb. Na základe senzora polohy budú pozorovať, znázorňovať a napodobňovať rôzne pohyby. Pomocou LabQuestomu zistia, ako sa hýbeme my alebo iné predmety.

Žiakom a študentom sa otvorí aj záhadný svet ARDUINO, do ktorého zavedú rôzne tematické celky. Odborný garant vysvetlí princíp práce so stavebnicou Arduino, zapájať budú základné obvody s LED diódami a upraví im program podľa ich požiadaviek. V rámci témy Môj prvý kód budú navrhovať a modifikovať programy pre Arduino.

V laboratóriu s názvom Identifikujte sa, prosím sa záujemcovia oboznámia s čipovou kartou,  zapojením Arduina, čítačky kariet a vchodovej zámky, zapájaním Dallas modulu a vytvoria návrh ďalších možností použitia. V Domčeku jedným klikom zas zistia čo je IR žiarenie a ako funguje IR diaľkové ovládanie. Téma Svetelný chameleón je zameraná na optické spektrum a odhalí ako funguje RGB skladanie farieb. S Arduinom, LCD displejom a snímačmi teploty, vlhkosti a rýchlosti vetra sa návštevníci zabavia, ale najmä veľa naučia pri téme Digitálna rosnička. Navrhovať budú aj ďalšie možnosti jej použitia.

Viac info: www.steelpark.sk

Ďalšie články