Dvadsať rokov Slovenska očami 10 režisérov

SLOVENSKO 2.0

Čo je to „Slovensko“? Ako vysvetliť pojem „Slovensko“ neznámemu cudzincovi, návštevníkovi z inej planéty? Ako sa zmenil geografický a mentálny priestor, ktorému hovoríme „Slovensko“ za posledných 20 rokov? A aký je genetický či programovací kód softvéru „Slovensko“?

Na tieto otázky odpovie unikátny poviedkový film Slovensko 2.0, ktorý vstúpi do slovenských kín v premiére 10. apríla 2014.

Filmový projekt Slovensko 2.0 je prvý a jediný svojho druhu v dejinách slovenskej kinematografie. Desať režisérskych osobností širokého generačného, názorového a žánrového spektra – Juraj Herz, Martin Šulík, Peter Kerekes, Zuzana Liová, Mišo Suchý, Ondrej Rudavský, Iveta Grófová, Peter Krištúfek, Viera Čákanyová a Miro Jelok sa pozerá na 20 rokov samostatného Slovenska. Desať 10-minútových filmov rôznych žánrov – od hraného, cez animovaný, dokumentárny až po experimentálny film – prináša osobný, politický, sociálny, humorný, aj ironický pohľad na príbeh Slovenska.

Výsledkom je umelecká reflexia moderných dejín krajiny a zároveň reflexia slovenskej kinematografie v jej rôznych podobách.

Slovensko, ako jedna z najmladších krajín v Európe, oslávilo v roku 2013 dvadsať rokov svojich moderných dejín. A práve toto výročie je dobrou príležitosťou pre rôzne typy reflexií, zamyslení, bilancovaní. V oblasti filmu je takáto príležitosť o to významnejšia, že krátka história slovenského filmu samostatnej éry zatiaľ priniesla skôr ojedinelé umelecké počiny ako komplexný prúd kinematografie, ktorá by sa vyjadrovala k udalostiam, hýbajúcimi spoločnosťou, vysvetľujú producenti filmu Zora Jaurová a Mátyás Prikler.Skladba jednotlivých režisérskych osobností zahŕňa široké generačné, názorové a žánrové spektrum s cieľom priniesť čo najkomplexnejšiu výpoveď, dodávajú.

Slávnostná premiéra filmu sa uskutoční 10. apríla, a to netradične, v kinách po celom Slovensku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.