A – ako animátor alebo ako ožívajú postavičky v animovaných filmoch

Bibiana – medzinárodný dom umenia pre deti v Bratislave prichádza do Košíc s ďalšou interaktívnou výstavou A – ako animátor, ktorá je netradičným pohľadom na slovenskú animovanú tvorbu. Je oslavou práce animátorov, nenápadných a nekonečne trpezlivých ľudí, ktorí oživujú fantastické príbehy animovaných filmov. Rôznymi technikami animácie oživili všetko, čo sa dá: kresbu, papierik, plastelínu, hračky. Pozrieť sa na to, ale aj stať sa súčasťou výstavy, môžu návštevníci od 12. júla do 29. septembra 2019 na prízemí v budove Bravo v Kasárňach/Kulturparku.  

Výstava vyzýva deti k tvorivej hre tak, že sa sami stanú animátormi. Ambíciou je prostredníctvom hravosti a kreativity nenásilne priblížiť detskému návštevníkovi nielen zaujímavosti zo sveta technického spracovania animovaných filmov, ale zoznámiť sa aj s animátormi, ktorí hrdinom vdychujú život.

Deti sa zoznámia s prácou zakladateľa slovenského animovaného filmu Viktora Kubalu, jeho Panákom z križovatky a v starej vani sa stretnú s postavičkami kocúrov Pufa a Mufa a stanú sa účinkujúcimi. Cez papuľu draka sa dostanú do sekcie o plôškovom filme k podsvieteným pracovným stolom. Z pripravených plôškových fragmentov si návštevníci môžu vyskladať postavičky, pozrieť si filmy a dozvedieť sa o animátoroch dielu Stolček zo seriálu Bratislavské rozprávky – Františkovi Jurišičovi a Monike Trajterovej.

Technická sekcia s postavičkami Ivana Popoviča je pracovisko, kde budú kresliť podklady ku kreslenému filmu. Na bábkový film je určený priestor s diorámami interiérov zo známych filmov a modelovacie postavičky, na ktorých si vyskúšajú pohyb. Digitálny plôškový a kreslený film a 3D animácia sa tvoria najnovšou technikou počítačovej animácie. Aj tu si deti vyskúšajú ako sa to robí. Nakresliť si môžu kúsok vlastného filmu a na jednoduchom, ale dômyselnom zariadení ho oživiť. Pozrú si diel Vetrík zo seriálu Zvonček a Margarétka. Jeho hrdinov oživili animátori Valéria Takáčová a Jindro Prášil.

Bábkový film reprezentuje napr. film zo seriálu Najmenší hrdinovia a jeho animátor Štefan Martauz. Aj tu je ďalšia aktivita pre deti. Môžu si vyrobiť filmových hrdinov z plastelíny alebo rozhýbať postavičky v diorámoch, predstavujúcich rôzne  scény z filmov.

Záver výstavy predstavuje  digitálny plôškový a kreslený film a 3D animáciu a novú generáciu autorov a animátorov. V ponurom priestore výťahovej šachty, ako v seriáli  Websterovci, sa premietajú najznámejšie filmy našej súčasnej animovanej tvorby. Nielen diel Horor v škole z tohto známeho seriálu, ale aj diel Tety z pexesa zo seriálu Mimi a Líza a diel „Ihrisko“ zo seriálu Drobci.

O námet a scenár výstavy sa postarala Halka Marčeková, autorom výtvarno-priestorového riešenia je Martin Dubravay. Dramaturgiu mala na starosti Katarína Minichová.

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.