Aj v Kladzanoch majú internet a veselo, ale potichu „skajpujú“

V tejto zložitej situácii si konečne môžeme dopriať aj trochu zábavy. Herci z Kladzianskeho ľudového divadla KĽUD sa rozhodli prísť medzi ľudí do Kasární/Kulturparku a rozveseliť ich svojou úspešnou hrou Cicho, bo skajpujem s dzivku. Komédiu režiséra, scenáristu a herca Jozefa Jenča si budú môcť diváci pozrieť 29. novembra 2020 o 19:00 hod.

Herci svoje predstavenia nehrajú, oni to proste tak cítia. Divadlo má totiž v Kladzanoch v okrese Vranov nad Topľou dlhoročnú tradíciu. Takmer storočnú. Je taká silná, že ľudia sú už týmto druhom umenia nainfikovaní. A nielen miestni, ale aj v okolitých dedinách. Je viac než isté, že publikum rozveselia, tak ako to už býva zvykom. Známi sú tým, že každodennú realitu zobrazujú s humorom a v zemplínskom nárečí. Možno si mnohí pamätajú  ich predchádzajúce vystúpenia, mimochodom aj toto predstavenie počas Leta v parku spred dvoch rokov. Prijmite ich pozvanie a nechajte sa vtiahnuť do virtuálneho sveta.

Komédia o kosení, modernej komunikácii a starých večných problémoch vychádza z reálnych životných situácií a je o súčasnej rodine. Skôr ako sa tento dosť netradičný divadelný kúsok dostal na javisko, získal nominácie v Dramatickej súťaži 2016 v Prahe, ale tiež v súťaži DRÁMA 2016 v Bratislave. Prvé miesto získala hra v tom istom roku na Celoštátnom festivale divadelných hier s dedinskou tematikou v Trebišove. Práve to všetko viedlo k jej naštudovaniu a prezentácii na divadelných doskách.

Už samotný názov prezrádza, že komédia je situovaná do moderného sveta, kde často jedinou možnosťou na komunikáciu ostáva internet a jeho nástroje. Autor sa zamýšľa nad skutočnosťou, že rodiny a priatelia sa prestali stretávať pri rôznych príležitostiach, pričom kontakt prostredníctvom počítača začínajú vnímať ako prirodzený a nepozastavujú sa nad tým, že by mohli tráviť spoločné chvíle aj mimo virtuálneho sveta. Ľudia sa dnes cez počítač dokážu zabávať, ale aj pohádať alebo uraziť. Kým v minulosti sa stretávali aspoň pri príležitosti rôznych sviatkov, v súčasnosti im tento kontakt nahrádza napr. Skype. Komédia je postavená práve na tomto absurdnom momente, no zároveň je to aj varovanie, pretože vzťahy sa stávajú niekedy až príliš virtuálne.

Autor sa snažil zachytiť nový druh komunikácie v rodine, s čím je spojených množstvo netradičných, vtipných, ale aj smutných situácií. Na javisku sa objavia len štyria herci, ostatných uvidíme len cez videozáznamy. Stojí za to, nenechať ich osamotených na javisku, ale naživo im aj zatlieskať. Ruky sa nepodávajú a žiadne objatia. Počas podujatia platia prísne hygienické opatrenia a dodržiavanie bezpečnej vzdialenosti medzi divákmi.

Vstupenky online:

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.