AMFIK ROCK SHOW naštartuje kapely i motorky

Minifestival skvelých kapiel otvorí novú sezónu v Amfiteátri Košice  už 19. júna. AMFIK ROCK SHOW naštartuje nielen hudobné skupiny, ale aj  motorkárov. Tešiť sa môžu vyznávači rocku, ale tiež silných strojov.  Na pódiu sa vystriedajú Alkehol, Heľenine oči, Grexabat, X-Caliber, Podfuck a Príjemná spoločnosť. Publikum začnú baviť o 16. hodine.

Dobré kapely nebudú to jediné, čo na ich fanúšikov čaká. Tento deň bude patriť aj jazdcom na nablýskaných motorkách. V plnej paráde sa v amfiku predvedie košický motocyklový klub  MC TRINITAS SLOVAKIA. Tvrdí chlapi dorazia na svojich mašinách do areálu v sprievode krásnych spolujazdkýň po tom, čo sa prevezú v predvečer festivalu po pešej zóne v centre mesta.  Rideri Košičanom počas spanilej jazdy ukážu zblízka svoje „harleyky“ o 19. hodine. Bude to zároveň živá pozvánka na koncert pod holým nebom, kde hukot motoriek prehluší rocková hudba.

AMFIKrock_WEB_K13_660x365

Pražská rocková hudobná skupina Alkehol vznikla v roku 1991. V nasledujúcom roku už bol na svete jej prvý album s rovnomenným názvom. Prvé verejné vystúpenie mali ako predkapela skupiny Kabát v Duchcove. Úspech pokračoval vydaním ďalšej platne S úsmevom sa pije lepšie, ktorá českým rockerom priniesla víťazstvo v televíznej hitparáde. Nasledovali koncerty, albumy a veľká popularita, ktorá trvá dodnes.

Kapela Heľenine oči z Prešova má korene vo folk-rockovej skupine Nová rieka. Svoj prvý koncert odohrali v roku 2000 na prešovskej Rockovej lige. Debutový album Impérium lahodných chutí vydali o štyri roky neskôr. Viacero skladieb majú v šarišskom dialekte. Prelomové bolo víťazstvo na Stropkovskej hudobnej lige 2003. O sebe tvrdia, že hrajú eskimopunk, prípadne folk-punk. Na svojom konte majú aj ďalší album Tafasasamáš. Kde sú oni, je vždy zábava.

Skupina Grexabat, ktorá sa považuje za vokálno-inštrumentálny súbor, v skutočnosti hrá drsnú rockovú muziku s prvkami hard rocku, vychádzajúcu zo starých rockových klasík ako Led Zeppelin. Vznikla v roku 1999 ako vyústenie neúspešného pokusu jej lídra Mariána Grexu o znovuobnovenie svojej predchádzajúcej kapely Demikát v polovici 90. rokov. Obklopil sa špičkovými muzikantmi rovnakej krvnej skupiny. Z najznámejších skladieb za spomenutie stoja Malá vínna muška, Amerika, Afrika či Slečna s pekným úsmevom.

Rocková skupina X-Caliber z Prahy sa definitívne dotvorila v roku 2012 príchodom basgitaristu Zdeňka Chládka. Je zložená zo skúsených muzikantov, ktorí prešli mnohými kapelami. Kapelník a autor songov Vladimír Boháček hral okrem iného s Karlom Kahovcom, 5 P Luboše Pospíšila, SLS Leška Semelku, Bacily… Spevák Emil Ronschak, nazývaný Steely, použil svoj skvelý naturel v skupinách Her Majesty a Halford Tribute Band. X-Caliber voľne nadväzuje na tradície éry Abraxas, kde v minulosti Vladimír Boháček a Zdeněk Chládek pôsobili v rôznych obdobiach. Kapela hrá vlastné piesne s českými textami.

Košická hudobná formácia Podfuck, pomenovaná podľa rovnomenného filmu, vznikla v roku 2002 a za ten čas vystriedala viacero členov. V súčasnosti hrá a spieva  v pôvodnej zostave iba spevák, vokalista a gitarista Miro Terifaj, ktorý gitaru občas strieda s ústnou harmonikou. V speve mu pomáha hráč na basovú gitaru Alex Albert a ďalší gitarista a spevák Tomi Šmajda. Za bicími sedí Vlado Palai. Kapela má odohraných približne 150 koncertov a vydané tri albumy Lost in my soul (2006), Mapa času (2008) a Znamenie (2012).

Príjemná spoločnosť z Košíc má za sebou od svojho vzniku v 90. rokoch celý rad koncertov na Slovensku a v Čechách a svojimi skladbami dokázali strhávať davy svojou humornosťou a jednoduchými a chytľavými textami. Kapelníkom a stálym a verným členom je gitarista a spevák Marcel Klema, ktorý je tiež autorom hudby a textov. Pod dlhšej odmlke dal punk-rockovú skupinu opäť dokopy a rozhodli sa začať znovu koncertovať.

Vstupenky: informačný pavilón Delta Kasární/Kulturparku

predpredaj 6 €, na mieste 8 €, študenti, dôchodcovia, ZŤP 3 €

Podujatie je spolufinancované z dotačného systému Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.