Apokalypsu prežili v pivnici a čakajú na pomoc mimozemšťanov

Po úspešnom autorskom predstavení „Kam chodí Oscar Wilde na večeru“ prichádza kultový režisér Karol Vosátko s ďalšou komédiou „Apokalypsa“, ktorá je jeho voľným pokračovaním. „Apokalypsa“ je paródiou na nízke žánre, na „béčkové“ katastrofické filmy. Barbora (Daniela Mackovičová), Marcel (Štefan Martinovič), Eva (Michaela Čobejová), ako aj chatár Steve (Lukáš Dóza) nejakým zázrakom ostali asi ako jediní, čo prežili koniec sveta 21. 12. 2012. Pozrieť si ju budú môcť diváci v Kasárňach/Kullturparku 24. mája o 19:00 hod.

Apokalypsa7.jpegKarol Vosátko , ktorý je považovaný za kultového slovenského režiséra, je známy divadelnej verejnosti svojimi projektmi prevažne z divadla Gunagu (English is easy, Csaba is Dead, Modelky, Telenovela, Sharon Stone Let me Go …) až po Kam chodí Oscar Wilde na večeru, sa rozhodol pre voľné pokračovanie Apokalypsou.

Ako hovorí Marcel: „Mayovia mali pravdu. Nikto neprežil. Iba ja, moja „pridrbaná“ sestra, jeden „pričapený“ animátor a cynická matka. Katastrofu sme sa pokúšali odvrátiť. Chceli sme obetovať animátora. Smrť zaškrtením nedopadla úspešne. Prežil. Ostali sme uväznení na chate. V pivnici niekde medzi Zvolenom a Liptovským Mikulášom. Okrem nás tu žijú pavúky albíni, zopár múch a bystruška fialová….“.

Nosia veci, ktoré našli v starých škatuliach po chatárovej babke. Každý mesiac majú poradu o stave potravín , vody a o tom ako vyzerá mama Eva vo večerných šatách. Marhuľové kompóty, tyčinky DRU a horalky s dátumom z roku 1998 sa míňajú, rovnako ako elektrina, ktorú si začnú ručne vyrábať.

Na javisku účinkujú štyria herci – mama Eva so svojim zámerným cynizmom, šarmom, dominantným riadením a sarkastickou dávkou (pre ňu typickej) komiky. Zaskvie sa v odvážnej scéne v plavkách, keď sa „logicky“ v pivnici opaľuje horským slnkom, v karaoke či sexuálnych polohách „na kenguru“ so svojím kolegom Lukášom Dózom. Čobejová predvedie svoje štandardné herectvo, profesionálne samozrejmé a prirodzene komické. V prirodzenosti a hereckej komediálnosti jej sekunduje aj Daniela Mackovičová (dcéra Barbora), ktorá zarezonuje v obraze astrálneho presunu sexuálnej energie , tiež v karaoke , ale vskutku je takmer po celý čas autentická. Syn Marcel svoju postavu zámerne štylizuje až na hranicu karikovania. V jeho prípade to je skôr o „hre“ v hereckom vyjadrení s orientáciou na výraznú mimiku a gesto. Vtipnosť charakterovej a situačnej komiky si uvedomuje a dáva jej svoj osobitý výraz. Jemnejšie k postave pristupuje chatár Steve. Všetkým štyrom protagonistom nemožno uprieť až dramatickú snahu o humor.

Apokalypsa je viac o tom, ako každý z prítomných vo svojej samote nahráva na kameru odkaz mimozemšťanom, akési SOS do vesmíru. Nie je to však len výzva a prosba na fyzickú záchranu základného prežitia, je to skôr samoterapia, v ktorej každý vykričí do kamery svoje bôle, sklamania, nenávisti, zlosti, zášť a smútky tým imaginárnym, ktorí pravdepodobne hore neprežili, ale ktorí rôznymi spôsobmi zničili ich vnútorné životy. Kamera je akýsi filter ich ublížení a zúfalým dôkazom o tých, ktorí ublížili.

Ako vydržia spolu Barbora, Marcel, Eva a Steve, uväznení v malých priestoroch, skoro bez jedla a bez elektriny, či ich vysielanie signálu prípadným mimozemšťanom bude úspešné, ako dopadne večer karaoke alebo módna prehliadka, to všetko uvidíte v hre „Apokalypsa“. A nielen to. Dozviete sa niečo o móde po konci sveta, ako svojpomocne vyrobiť elektrinu či ako sa telepaticky spojiť s mimozemšťanmi.

 

 

 

 

 

.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.