Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Archív ľudovej kultúry odkrýva tajomstvá našich predkov

Archív ľudovej kultúry odkrýva tajomstvá našich predkov

Poslaním Klubu milovníkov folklóru Košice (KMF) je zbierať, uchovávať, sprostredkovať a prezentovať ľudovú kultúru národov a národností, žijúcich na Slovensku, a to vo všetkých jej podobách. Okrem interpretácie folklóru a práce v súbore jeho záujem smeruje k amatérskej etnografii, skúmaniu archívnych materiálov a návratu k pôvodným prameňom.

V Kasárňach/Kulturparku sídli aj unikátny Archív ľudovej kultúry, ktorý bude dostupný širokej verejnosti. Založený bol v roku 2003. Zhromažďuje sa v ňom a prepisuje do digitálnej formy množstvo artefaktov nehmotného kultúrneho dedičstva. Cieľom je sprístupniť autentický materiál širokým masám v jeho jednoduchosti a kráse tak, ako ho prezentovali naši predkovia, bez špeciálnej štylizácie. Hoci je archív zameraný prevažne na východné Slovensko, sú v ňom uložené videozáznamy, audiozáznamy i fotografie zo stredného a západného Slovenska.

„Širokej verejnosti je od začiatku marca sprístupnená malá časť archívu. Približne dva mesiace  bude fungovať v skúšobnom režime a postupne ho budeme obohacovať o ďalšie archívne materiály, na ktoré získame licenčnú zmluvu. K dispozícii budú v budove Bravo na treťom poschodí. Záujemcovia sa zatiaľ musia prihlásiť na emailovej adrese vmichalko@gmail.com a dohodnúť si návštevu. Vyzývame ľudí, že v prípade, že majú doma nejaké archívne materiály, fotografie, nahrávky alebo iné zaujímavé dokumenty, môžu nám ich doniesť a rozšíriť náš zbierkový fond,“ uviedol spoluzakladateľ súkromného archívu a OZ KMF Vladimír Michalko.

Táto aktivita umožňuje v ďalšom období plnohodnotnú činnosť na vedeckej, ale aj na profesionálnej a amatérskej úrovni v práci s kultúrnym dedičstvom Slovenska. Archív a jeho pracovníci spolupracujú s odbornými, vedeckými a osvetovými zariadeniami na Slovensku a v zahraničí (UKF Nitra, Dom tradičnej kultúry v Budapešti, VŠTU v Budapešti a množstvom súkromných zberateľov).

Členovia združenia KMF sa dlhodobo zameriavajú na zber a uchovávanie hudobných, piesňových, tanečných, zvykoslovných a predmetových autentických materiálov v podobe zápisov textov a notových materiálov, popisu odevu, technológie prípravy tradičných pokrmov, ľudovej poézie, balád a povestí a pod. Ďalším médiom sú zvukové a audiovizuálne nahrávky, prezentujúce tance, tanečné motívy a ich variácie, ale tiež záznamy z podujatí, organizovaných združením. Archív sústreďuje obradové predmety i veci dennej potreby za účelom ich prezentovania na výstavách.

Združenie zoskupuje mladých a zanietených ľudí, ktorí sa svojimi aktivitami tiež orientujú na vytváranie netradičných, originálnych umeleckých projektov a podujatí, ktoré obohacujú našu spoločnosť a zameriavajú sa aj na vlastné výskumy v teréne.

 „Archivované materiály môžu slúžiť na skvalitnenie práce folklórnych kolektívov (dedinských folklórnych skupín, detských folklórnych súborov, folklórnych súborov a záujmových kolektívov) na výučbu už zabudnutých piesní a tancov. Môžu byť podkladovým materiálom pre ľudové hudby, pre záujemcov z radov verejnosti o archívne materiály a na upevňovanie národného povedomia zahraničných Slovákov,“ vysvetlil možnosti využitia zbierkového fondu V. Michalko.

Na základe materiálov uložených v archíve sa naplno rozbehli Tanečné domy pre vyučovanie ľudových tancov na celom území Slovenska. Sú určené tak pre laikov, ako aj pre ľudí, ktorí chcú zdokonaliť svoje tanečné folklórne schopnosti a spev pod vedením profesionálnych pedagógov.

Ďalšie články