ART FILM FEST bude festivalom toho najlepšieho z kinematografie

Divácky najzaujímavejší filmový festival na Slovensku Art Film Fest, ktorého 25. ročník sa koná v Košiciach od 16. do 24. júna, ponúkne divákom tento rok 176 filmov z vyše 40 krajín sveta. Slovensko bude zastúpené 26 filmami, ktoré sa budú premietať v Kunsthalle/Hale umenia, Kasárňach/Kulturparku, Amfiteátri, Tabačke a v kinách Slovan a Úsmev.

Na festivale nebudú chýbať známe herecké osobnosti, ktoré si prídu prevziať ocenenia Hercova misia, Zlatá kamera a novú Cenu prezidenta festivalu. Po Hercovu misiu si prídu český herec Ondřej Vetchý a slovenská herečka Magda Vášáryová. Cena prezidenta festivalu bude udelená českému prezidentovi festivalu Jiřímu Bartoškovi. Zlatú kameru si prevezmú režiséri Dušan Trančík a Jan Hřebejk za výrazný prínos do oblasti kinematografie.

Vo filmovom „ringu“ sa stretnú hrané dlhometrážne debuty, ale aj druhé a tretie filmy režisérov, z ktorých viaceré už získali pozoruhodné úspechy na rešpektovaných festivaloch. O festivalovú trofej – Modrého anjela sa v sekcii hraných filmov bude uchádzať 12 filmov.

Horúcou novinkou z Cannes je taliansky film ČISTÉ SRDCIA, emocionálne krehký príbeh dvoch mladých ľudí, v ktorom si jednu z hlavných úloh zahrala Barbora Bobulová, rodáčka z Martina. Účinkovala aj v politickom thrilleri PO VOJNE zo začiatku druhého milénia, kedy vražda sudcu v Bologni rozjatrí starý spor medzi Talianskom a Francúzskom. Súťažiť bude tiež film  PUSTOVNÍCI – autentický príbeh z izolovaného horského hospodárstva v alpskej pustatine, kde sa stretáva tradícia v postave tvrdej farmárky a budúcnosti v podobe jej syna. Ďalšou súťažnou snímkou je viackrát na festivaloch ocenený príbeh z odľahlej islandskej dedinky KAMENNÉ SRDCE.

V dvanástke je aj INCIDENT V HOTELI NILE HILTON. Je to napínavý príbeh skorumpovaného detektíva, ktorý sa odohráva počas búrlivej revolučnej jari v Egypte. Film sa stal objavom festivalu Sundance, odkiaľ si odniesol Veľkú cenu poroty. O priazeň poroty sa bude uchádzať aj prvý film v histórii slovenskej kinematografie OUT, ktorý sa dostal do súťažnej sekcie Un Certain regard v Cannes. Je to trpká i úsmevná odysea nezamestnaného Ágostona, ktorý sa vyberie z východného Slovenska do vzdialeného Pobaltia hľadať šťastie.

DETSKÉ IHRISKO je ďalší súťažný titul, ktorý kladie naliehavé otázky, kedy a prečo sa v deťoch prebúdza nekontrolované násilie. Po ocenení siaha aj  snímka POP AYE, ktorá získala na festivale Sundance cenu za najlepší scenár a bola ocenená aj na festivale Rotterdame. Sympatická road movie je o renomovanom architektovi, ktorý prechádza krízou. Jedného dňa naďabí v uliciach Bangkoku na slona, ktorý mu pripomenie detstvo. Stratené duše sa vydajú na púť a zažívajú bizarné situácie.

Laureátom na Modrého anjela je tiež veľmi trpká komédia  SLAVA o obyčajnom železničnom robotníkovi, ktorý sa presvedčí, že statočnosť a čestnosť sú v dnešnom svete už len na smiech. Na ocenenie siaha aj intímny portrét stredoškoláčky, ktorej vstup do dospelosti trvale poznačí desivý zážitok, od slovenskej filmárky Terezy Nvotovej ŠPINA. Z Cannes prichádza aj film WESTERN o skupine nemeckých robotníkov, ktorí prišli pracovať na bohom zabudnutý bulharský vidiek a dostávajú sa do vyostrených sporov s domácimi. Dvanástku uzatvára  pôsobivá komorná dráma o bývalom finančnom analytikovi, trpiacom vážnou bipolárnou poruchou, CHORÝ SVET.

O nových laureátoch Modrých anjelov rozhodne päťčlenná medzinárodná porota v zložení: Alexandra Borbély, maďarská herečka so slovenskými koreňmi, režisér Juraj Lehotský, do Košíc sa vracia aj palestínska herečka Samar Qupty, ktorá vlani preberala Modrého anjela k  filmu Stanica 48, Tomáš Weinreb, český režisér a producent filmu Ja, Olga Hepnarová a Jean-Marc Thérouanne, francúzsky historik a festivalový kurátor.

V Medzinárodnej súťaži krátkych filmov má Slovensko zastúpenie tiež, v podobe snímky režiséra Michala Blaška –  ATLANTÍDA, 2003. Tá mala svetovú premiéru v súťažnej sekcii Cinefondation na festivale Cannes 2017. Ani v nesúťažnom programe nebudú chýbať snímky ocenené na slávnych svetových festivaloch v Cannes, Berlíne, Sundance a Benátkach či domáce novinky. Svoju sekciu obľúbených filmov zostavoval tento rok aj prezident festivalu Milan Lasica a košický rodák Peter Kerekes. Novinkou tohto ročníka je programová sekcia  pre deti.

ART FILM FEST ponúkne najnovšie diela medzinárodne rešpektovaných režisérov a talentovaných autorských tvorcov, aktuálne trendy svetovej kinematografie, ale aj významné tituly filmovej histórie, slovenský výber a bohatý sprievodný program.

Program je k dispozícii online 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.