Art Film Fest ocení osobnosti domáceho i svetového filmu

Medzinárodný filmový festival Art Film Fest každoročne láka bohatým programom, ale aj množstvom známych tvárí, ktoré sa osobne zúčastňujú uvedenia svojich diel. Tento ročník podujatia privíta desiatky hostí z rôznych oblastí filmového umenia, niektorí z nich si na festivale prevezmú ocenenia za svoje pôsobenie a prínos v tejto oblasti.

Zrejme najväčšiu pozornosť širokej verejnosti vyvoláva odovzdávanie cien Hercova misia. Festival tradične odovzdáva dve ocenenia významným osobnostiam hereckého umenia. Tento rok jedna z cien zostane na Slovensku – získa ju Roman Luknár, obľúbený herec, ktorý sa objavil v desiatkach domácich, ale aj českých, maďarských či španielskych filmov, seriálov a inscenácií. Za svoju rolu v obľúbenom filme Martina Šulíka Záhrada (1995) si na svoje konto pripísal nomináciu na Českého leva. Slovenskú národnú filmovú cenu Slnko v sieti získal za úlohu vo filme Pokoj v duši  (2009) režiséra Vladimíra Balka, nominácie na ňu tiež za roly v snímkach Lidice (réžia: Petr Nikolaev, 2011) a Toman (réžia: Ondřej Trojan, 2018). Objavil sa aj vo viacerých filmoch Jana Hřebejka, Miloslava Luthera či Andrey Slováčkovej.  Festival vo svojom programe premietne jeho tohtoročný film Ostrým nožom (réžia: Teodor Kuhn, 2019) a v premiére aj snímku Casino.$k (réžia: Ján Sabol, 2019).

Laureátom druhej Hercovej misie sa stane český herecký velikán Jiří Lábus. Všeobecne známym sa stal vďaka svojmu komediálnemu talentu, no presvedčil aj množstvom vážnych úloh. Televízne publikum ho pozná z relácií Studio Kamarád či Možná přijde i kouzelník alebo zo seriáluArabela (réžia: Václav Vorlíček, 1980). Za vedľajšie úlohy vo filmoch Amerika(réžia: Vladimír Michálek, 1994) a Klauni (réžia: Viktor Tauš, 2013) získal Českého leva, na slovenské Slnko v sieti bol nominovaný dvakrát – za vedľajšie úlohy vo filmoch Klauni a Hmyz (réžia: Jan Švankmajer, 2018). Diváci a diváčky Art Film Festu budú mať možnosť jeho majstrovstvo oceniť vo filmoch Klauni a Kluci z hor (réžia: Tomáš Magnusek, 2018).

Cenou Zlatá kamera oceňuje festival osobnosti svetového filmu za ich výrazný prínos kinematografii. Maďarský filmár Kornel Mundruczó má na svojom konte viacero dôležitých filmových diel, ale aj ocenení zo svetových festivalov. Vo svojej tvorbe rieši bytostné témy, ktoré presahujú súčasné normy a usporiadanie spoločnosti, skúma pojem morálky či právo človeka nepodvoliť sa konvenciám.  Za snímku Šťastné dni (Szép napok, 2002) získal Strieborného leoparda na Medzinárodnom filmovom festivale v Locarne. Jeho absolventský film Malý apokryf č. 2 (Kis Apokrif No. 2, 2004) bol prvým maďarským filmom vybratým do súťaže Cinéfondation v Cannes. Na tento festival sa potom Mundruczó pravidelne vracal. Johanna (2005), filmová operná adaptácia príbehu Johanky z Arcu, tam bola uvedená v sekcii Un Certain Regard a Delta (2008) už súťažila o Zlatú palmu a získala Cenu FIPRESCI. Publikum Art Film Festu sa môže tešiť na premietanie filmu Biely Boh (Fehér isten, 2014), ktorý v Cannes vyhral súťaž Un Certain Regard, ale aj na jeho ostatnú snímku Mesiac Jupitera (Jupiter holdja, 2017). Mundruczó však dovolí nazrieť aj za pomyselnú oponu svojej tvorby – pripraví masterclass, teda prednášku, v rámci ktorej porozpráva o tom, ako vníma prácu filmára.

Ďalšou z čestných cien festivalu je Cena prezidenta festivalu, udeľovaná za rozvoj filmového umenia v domácom i medzinárodnom kontexte. Z rúk Milana Lasicu ju prevezme jeho herecký kolega Štefan Kvietik, jeden z najvýznamnejších a najobľúbenejších hercov v histórii slovenskej kinematografie. Na filmovom plátne debutoval v roku 1960 v dráme Na pochode sa vždy nespieva (réžia: František Kudláč, 1960). K jeho najznámejším filmovým úlohám patria tie vo filmoch Majster Kat (réžia: Paľo Bielik, 1966), Medená veža (Martin Hollý, 1970), v televíznej trilógii Červené víno (réžia: Andrej Lettrich, 1972) či v ságe  Tisícročná včela 1 – 2 (réžia: Juraj Jakubisko, 1983). Festival premietne film Boxer a smrť (réžia: Peter Solan, 1962), v ktorom Kvietik nezabudnuteľne stvárnil postavu bývalého boxera, väzneného v koncentračnom tábore.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.