Art Film Fest prevedie divákov okolo sveta aj európskymi zákutiami

Na 27. ročníku Medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest sa  prostredníctvom filmových príbehov  bude môcť publikum pozrieť aj na miesta vzdialené tisíce míľ. Programová sekcia Okolo sveta prinesie na košické plátna kolekciu snímok z najrôznejších kútov planéty, Európske zákutia predstavia to najlepšie z tvorby starého kontinentu.

Priamo do najvyšších vládnych štruktúr USA budú môcť nahliadnuť diváci prostredníctvom snímky Vice (2018) oscarového režiséra Adama McKaya. Ten nakrútil pôsobivú a často subtílne humornú biografiu Dicka Cheneyho, byrokrata a politika so záľubou v moci. V hlavnej úlohe exceluje Christian Bale, majster fyzických premien a jeden z najvšestrannejších hollywoodskych hercov.

Obdivuhodný výkon podáva aj Natalie Portman vo filme Vox Lux (2018) režiséra Bradyho Corbeta. Stvárňuje speváčku, ktorá sa v mladosti stala terčom vražedného útoku, aby neskôr dosiahla uznanie ako svetovo uznávaná popová ikona. Podľa režiséra je snímka historickou melodrámou Ameriky v období rokov 1999 až 2017, v ktorej sa snažil zachytiť kľúčové udalosti a kultúrne vzorce, určujúce začiatok aktuálneho storočia – doby teroristických útokov a masovo zbožňovaných polobohov.

V argentínsko-uruguajsko-srbskej koprodukcii vznikol nový film legendárneho Emira Kusturicu, nazvaný El Pepe, život na vrchole (El Pepe, una vida suprema, 2018). Snímka je sondou nezvyčajného životného príbehu Josého „Pepe“ Mujicu, skromného muža z ľudu, ktorý bol v rokoch 2010 až 2015 uruguajským prezidentom. Politický aktivista a bývalý partizánsky bojovník, ktorý sa odvážil snívať o lepšej budúcnosti, sa na vrchol dostal vďaka pravdivosti svojej viery. Vo filme sa Pepe stretáva s Kusturicom, aby sa ako dve spriaznené duše rozprávali o zmysle života.

Európske zákutia každoročne predstavujú najnovšie filmy z produkcie európskych krajín. Aj tentoraz sa v jej zostave stretnú novinky renomovaných režisérov spolu s výnimočnými dielami filmárskych nováčikov, ktorí by nemali ujsť diváckej pozornosti.

Ostatný film francúzskeho režiséra Oliviera Assayasa sa sústreďuje na neustále zmeny vo svete okolo nás a našu neschopnosť sa všetkým prispôsobiť. Snímka Dva životy (Double Vies, 2018) sleduje život úspešného parížskeho vydavateľa, ktorého sužujú pochybnosti o kvalitách nového rukopisu jedného z jeho autorov. Vydavateľova manželka, renomovaná divadelná herečka, však pochybnosti nemá. Podľa Assayasových slov je príbeh testom diváckej schopnosti vnímať zmeny navôkol, porozumieť im a prispôsobiť sa – alebo aj nie.

V schátralej priemyselnej budove na predmestí ruského mesta sa odohráva dej filmu Fabrika (Zavod, 2018) režiséra Jurija Bykova. Pred privatizáciou tu pracovalo množstvo ľudí. Keď však majiteľ oznámi, že fabrika bankrotuje, unesie ho niekoľko robotníkov, ktorým dlhuje mzdu. Skupina zostane v pasci, pretože budovu obkľúči polícia i majiteľova ochranka. Začína vojna nervov, trpezlivosti a dôvery.

Celkom do iných, ešte omnoho vzdialenejších končín, zavedie divákov švédsko-dánska sci-fi snímka Aniara (2018). Režisérska dvojica – Pella Kågerman a Hugo Lilja – v nej sleduje príbeh vesmírneho korábu, skonštruovaného na prepravu ľudskej populácie na Mars, novú domovskú planétu. Na ceste sa však vďaka kolízii s vesmírnym odpadom vychýli z kurzu a cestujúci si pozvoľna uvedomujú, že sa už nikdy nevrátia a Aniara bude pokračovať prázdnym a studeným vesmírom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.