Art Film Fest prevedie divákov svetom kinematografie

Art Film Fest patrí medzi najväčšie slovenské filmové podujatia. Jeho 27. ročník ponúkne v dňoch 14. – 22. júna 2019 všetkým filmovým priaznivcom bohatý program, kreovaný snímkami z celého sveta, sprevádzanými účasťou ich tvorcov.  Štrnásť programových sekcií, Hercovu misiu a Zlatú kameru naplní takmer dvesto filmových diel najrôznejších žánrov. Chýbať nebude bohatý sprievodný program.

Festival uvedie väčšinu ocenených filmov z Berlína, ale aj ďalších festivalov. Ponúkne tiež filmy, ktoré uspokoja diváka, vyhľadávajúceho napríklad žánrové tituly. Deväť festivalových dní sľubuje intenzívne filmové zážitky, návštevu zahraničných a domácich hostí aj odborný program. Okrem iného si kladie za úlohu upozorňovať na najzaujímavejšie štýlové postupy, ktoré rozvíjajú filmovú reč. Jedna z tradičných programových sekcií Láska a anarchia mapuje aktuálne trendy nezávislej kinematografie a tento rok bude hľadať odpoveď na otázku, ako a akými spôsobmi môže umenie spracúvať dáta reality a zároveň naše predstavy o realite meniť.

Prostredníctvom filmových príbehov sa bude môcť publikum pozrieť aj na miesta vzdialené tisíce míľ. Programová sekcia Okolo sveta prinesie na košické plátna kolekciu snímok z najrôznejších kútov planéty. Európske zákutia predstavia to najlepšie z tvorby starého kontinentu. Každoročne prinášajú najnovšie filmy z produkcie európskych krajín. Aj tentoraz sa v jej zostave stretnú novinky renomovaných režisérov spolu s výnimočnými dielami filmárskych nováčikov, ktorí by nemali ujsť diváckej pozornosti.

V programovej sekcii Susedia online AFF predstaví filmy strednej a východnej Európy. Napriek tomu, že susedíme s Poľskom, Ukrajinou, Maďarskom či Rakúskom, pre slovenských divákov sú často neprebádaným územím.

Diváci sa môžu tešiť aj na najhorúcejšie novinky zo sveta. Medzi prvými uvidia väčšinu ocenených snímok z Berlína, ale aj Cannes a ďalších festivalov. Veľkú cenu poroty na tohtoročnom Berlinale získal najnovší film režiséra Francoisa Ozona Z milosti Božej, ktorý rozpráva o šokujúcom príbehu z lyonskej diecézy, kde zdokumentoval viac ako 70 prípadov sexuálneho zneužívania detí tamojším pátrom. Výraznú pozornosť tam vzbudil film nemeckého tvorcu Fatiha Akina U zlatej rukavičky, ktorý divákov zavedie do Hamburgu medzi notorických alkoholikov. Strieborných medveďov za najlepší mužský a ženský herecký výkon vo filme Zbohom, môj synu si odniesli Wang Jingchun a Yong Mei

Vo filmoch, ktoré vznikli v súčasnosti nájdu návštevníci festivalu reflexiu tém, ktoré hýbu súčasným svetom, ale festival sa ohliadne aj do minulosti. Pripravené sú diskusie na tému 30 rokov od Novembra v československom kine. Na AFF zavíta aj pamätný kočovný kinematograf bratov Čadíkovcov. Nádych nostalgie a akýsi retro výlet do preddigitálnych čias prinesie „Celorepubliková Tour“, ktorá bude premietať film na pôvodnom 35 mm páse z originálnych veľkých premietačiek.

AFF pokračuje v programovej tradícii a jednu sekciu venuje rodákovi z východného Slovenska, ktorý do nej vyberie pozoruhodné filmy a príde ich do Košíc uviesť. V aktuálnom ročníku sa tejto úlohy zhostí režisér Marko Škop.

Pre profesionálov je určený sprievodný program TV Industry Day, Inspirational Days a VFX Day. Inšpirovať sa budú môcť nielen filmami, ale aj samotnými režisérmi. Do Košíc prídu Piotr Domalewsky, Teodor Kuhn a Mihály Schwechtje. Účastníkom umožnia unikátny pohľad do zákulisia vzniku a procesu tvorby debutových celovečerných filmov. V Tvorivej dielni sa vybraní študenti pod vedením profesionálov budú snažiť vytvoriť krátke filmy. Pokračovať budú aj prednášky filmového vzdelávania pre študentov a pedagógov škôl.

Najväčšiu pozornosť širokej verejnosti vyvoláva odovzdávanie cien Hercova misia. Jedna z dvoch cien zostane na Slovensku. Získa ju obľúbený herec, ktorý sa objavil v desiatkach domácich, ale aj českých, maďarských či španielskych filmov, seriálov a inscenácií Roman Luknár. Laureátom druhej Hercovej misie sa stane český herecký velikán Jiří Lábus. Všeobecne známym sa stal vďaka svojmu komediálnemu talentu, no presvedčil aj množstvom vážnych úloh. Cenou Zlatá kamera oceňuje festival osobnosti svetového filmu za ich výrazný prínos kinematografii. Ocenenie si prevezme maďarský filmár Kornel Mundruczó. Cenu prezidenta festivalu si odnesie jeden z najvýznamnejších a najobľúbenejších hercov v histórii slovenskej kinematografie Štefan Kvietik.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.