Art Film Fest prinesie do Košíc rok plný kvalitnej kinematografie

Najväčší a najznámejší filmový festival na Slovensku – Art Film Fest – oslávi tento rok 25. výročie a do Košíc opäť prinesie 16. – 24. júna kvalitnú svetovú kinematografiu,  rešpektované osobnosti filmu a neopakovateľnú atmosféru festivalového diania.

Art Film Fest nadobro zakotvil v Košiciach, dôkazom čoho je aj headline 25. ročníka – „Art Film na dobrom mieste!“.  K tomu festival dostal úplne novú vizuálnu identitu a logo s pripomienkou štvrťstoročia existencie tejto filmovej prehliadky a spoločenského happeningu v jednom.

Art Film bude tento rok ešte viac košický. A to nielen počtom ľudí, pracujúcich na jeho príprave, ale predovšetkým zapojením napríklad košických škôl do kreovania udalostí, ktoré budú festivalu predchádzať alebo budú jeho sprievodnými akciami.

„Urobíme všetko preto aby festivalom žilo a dýchalo doslova celé mesto a do Košíc cestovali ľudia z celého Slovenska za skvelými filmami a neopakovateľnou atmosférou,“ povedal umelecký riaditeľ AFF Peter Nágel.

Festival v metropole východu nepoľaví v kvalite ani tento rok a uvedie exkluzívne slovenské premiéry vo svete ocenených filmov, nebudú chýbať víťazné snímky z Cannes, Benátok či Berlína, ale aj množstvo ďalšej kvalitnej kinematografie zo sveta a Slovenska.

Tradične festival navštívi veľa rešpektovaných osobností filmu a filmovej tvorby a stretnutie s nimi je každoročným ťahákom pre mnoho filmových fanúšikov. „Pracujeme na tom, aby medzi hosťami 25. ročníka bola aj filmárska hviezda minimálne európskeho formátu,“ sľubuje umelecký šéf festivalu.

Festivalu bude od konca januára predchádzať séria filmových podujatí, ktorú divákom v Košiciach ponúknu Art Film Fest a spoločnosť Film Europe. „Projekt ART FILM FEST uvádza… prinesie každý mesiac do Košíc a ďalších miest východného Slovenska špičkové filmové udalosti“, uvádza Ivan Hronec, prezident distribučnej spoločnosti Film Europe.

„Na január sme spoločne pripravili prehliadku ´Scandi – severská filmová lekcia´, vo februári predpremiéru filmu Oddysea (o známom morskom výskumníkovi Jacquesovi Cousteauovi) a minifest ´Európske rozprávky´, v marci ´Créme de la Créme´ – prehliadku francúzskych filmov, v apríli ´Prvý apríl´, čo bude manifest filmových komédií a v máji predstavíme ´Cannes v Košiciach´- víťazné filmy z posledných ročníkov najprestížnejšieho festivalu.“

„ART FILM FEST uvádza… je o budovaní celoročného vzťahu festivalu a košického a východoslovenského publika,“ dodáva Peter Nágel. „Zároveň spolu s Film Europe iniciujeme projekt FESTIVAL CINEMA, čo bude sieť slovenských kín zapojených do vzdelávacieho cyklu celoročnej podpory a prezentácie najlepších festivalových filmov.“

Program bude aj tento rok rozdelený do viacerých sekcií s prémiovou kategóriou Be2Can Starter, čo je exkluzívna prehliadka najlepších filmov z Benátok, Berlína a Cannes.  Už teraz sú známe prvé horúce novinky z tejto sekcie. „Je vynikajúce, že pokračujeme v náročnom trende,“ hovorí P. Nágel.

„Diváci sa môžu tešiť na filipínsky film Žena, ktorá odišla, ktorý získal Zlatého leva v Benátkach, rovnako tiež na sugestívnu snímku amerického vizionára Terrencea Malicka Cesta časom, argentínsku tragikomédiu Ctihodný občan, ocenenú Vopiho pohárom pre najlepšieho herca, ako aj podmanivú krutú grotesku Emira Kusturicu Na mliečnej ceste s Monicou Bellucci v hlavnej úlohe.“

Spolupráca so spoločnosťou Film Europe sa však neobmedzuje iba na prémiovú sekciu. „Som rád, že na nadchádzajúcom Art Film Feste budeme môcť uviesť aj ďalšie festivalové slovenské premiéry,“ zdôrazňuje I. Hronec. „Nateraz môžem avizovať skvelú dánsku čiernu komédiu Small Town Killers, ktorá sa stáva festivalovým hitom, a tiež Slávu, čo je najoceňovanejší bulharský film súčasnosti.“

O hlavné ceny Art Film Festu Modrý anjel sa budú uchádzať snímky v Medzinárodnej súťaži hraných i krátkych filmov. Festival pokračuje aj v tradícii oceňovania známych osobností.

Na priaznivcov Art Film Festu okrem hlavnej súťaže čakajú aj ďalšie nesúťažné a divákmi vyhľadávané programové sekcie. Či už sú to Európske zákutia, výber najpozoruhodnejších európskych filmov, Láska a anarchia, kolekcia objavných nezávislých prúdov kinematografie, Okolo sveta, čo sú najnovšie filmy mimoeurópskeho priestoru, Prísľuby z východu, divácky atraktívne snímky z ázijského kontinentu, prehliadka ultranezávislých amerických filmov American Indies, polnočné žánrové pele-mele Nočná prehliadka a ďalšie. Jednou z noviniek tohtoročnej programovej ponuky je Peter Kerekes špeciál, v ktorej košický rodák a medzinárodne uznávaný filmár predstaví svoje obľúbené filmy a hostí.

Hlavným festivalovým kinom zostáva veľkolepá Kunsthalle, ale filmový maratón v júni  sa ,,pobeží“ aj v priestoroch Kulturparku, Tabačky, kina Úsmev, kina Slovan i v amfiteátri, kde práve Art Film Fest otvorí letnú premietaciu sezónu.

Živý filmový festival si celkom prirodzene vyžaduje aj sprievodný program rôzneho charakteru. Hudobné, divadelné i relaxačné akcie si budú môcť návštevníci vychutnať v Kulturparku, Tabačke i na Hlavnej ulici.

Minulý rok uviedol Art Film Fest v 15 programových sekciách  160 filmov z 57 krajín celého sveta. Víťazom hlavnej ceny Modrý anjel za najlepší film sa stala izraelsko-americká snímka Stanica 48 režiséra Udiho Aloniho.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.