ART FILM FEST prinesie výber toho najlepšieho zo sveta filmu

Dvadsiaty šiesty ročník filmového festivalu Art Film Fest, ktorý sa uskutoční od 15. do 23. júna v Košiciach v Kasárňach/Kulturparku, Kunsthalle/Hale umenia, Amfiteátri a v ďalších kinách, prinesie na plátna výnimočné novinky z európskeho, amerického a ázijského kontinentu, ale aj tematické výbery starších filmových titulov.

Festival ponúkne takmer 200 filmov v 20 programových sekciách, masterclassy a stretnutia s filmovými tvorcami a odborníkmi, autogramiády, výstavy, hudobné a ďalšie sprievodné podujatia. Okrem pravidelných programových a súťažných sekcií budú novinkami napríklad tematická a žánrová prehliadka snímok strednej a východnej Európy s názvom Brána k susedom. Filmový prierez československými dejinami a ich osudovými míľnikmi – 1918, 1938, 1948, 1968 ponúkne sekcia 100 rokov vzájomnosti (100 SK/CZ). Obľúbené snímky a ich tvorcov uvedie vo svojej sekcii aj uznávaný filmár Fero Fenič z východného Slovenska. Jednou z noviniek je aj programová sekcia Bergman 100, ktorá bude venovaná storočnici švédskeho režisérskeho velikána.

Dve sekcie majú súťažný charakter, keďže v nich uvedené snímky budú v hre o cenu Modrý anjel buď v medzinárodnej súťaži hraných alebo krátkych filmov.

V programe festivalu nebudú chýbať sekcie, ktoré sa v ňom objavujú opakovane a predstavujú najrozličnejšie podoby domácej i svetovej kinematografie. V sekcii Be2Can Starter sa budú premietať ocenené filmy z najrenomovanejších európskych festivalov z Benátok, Berlína a Cannes. Európske zákutia ponúknu najpozoruhodnejšie snímky európskej proveniencie. Do sekcie Láska & anarchia bola zaradená vybraná vzorka nezávislých prúdov svetovej kinematografie. Najnovšie filmy, pochádzajúce z mimoeurópskeho priestoru, sú sústredené v sekcii Okolo sveta, výber filmov o umení amerických kritikov zastrešuje Variety Select: Art Films.

American Indies to je fokus ultranezávislej americkej scény. Divácky príťažlivé snímky z ázijského teritória poskytnú Prísľuby z východu. Klenoty svetovej kinematografie, ktoré nezapadli prachom, vybral prezident festivalu Milan Lasica. Nočná prehliadka poskytne polnočné žánrové pêle mêle a zrkadlo domáceho audiovizuálneho prostredia nastaví Slovenská sezóna. Pripravené sú aj filmy pre deti a v Amfiteátri sa budú premietať divácke hity. Svoje filmy uvedú aj laureáti ocenení Hercova misia a Zlatá kamera.

V rámci špeciálnej programovej sekcie 100 rokov vzájomnosti (100 SK/CZ) diváci uvidia životopisný film MILAN RASTISLAV ŠTEFÁNIK. Celkom odlišný pohľad na významnú osobnosť československých dejín ponúka dokumentárny film TGM OSLOBODITEĽ, ktorý približuje život a myšlienky prvého československého prezidenta. Premietne sa spolu s krátkym Kinožurnálom č. 20/1990: ZNOVUZRODENIE ŠTEFÁNIKA.

Na princípe kontrastu fikcie a autentickosti je postavená aj ďalšia filmová dvojica – komorná dráma DUBČEK a časozberný dokument OBČAN HAVEL  Festivalovou novinkou bude koprodukčný dokumentárny film OKUPÁCIA 1968. Bezprostredným záznamom doby je dokumentárny film ČAS, KTORÝ ŽIJEME. Ako predfilm bude premietnutý krátky dokument LEOPOLDOVSKÁ PEVNOSŤ. 

V online predpredaji sú už nielen zvýhodnené cinepassy, ale aj novinka – špeciálny cinepass Klubu priateľov Art Film Festu.

Viac informácií na www.artfilmfest.sk  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.