ART FILM FEST v Košiciach prinesie špičkové filmy a veľké osobnosti

Najvýznamnejšie slovenské filmové podujatie Art Film Fest, ktorý sa bude konať od 17. do 25. júna, na budúci rok oslávi svoje štvrťstoročie. Do novej éry vstupuje s viacerými novinkami a vylepšeniami – s novým dejiskom, so šiestimi rôznorodými kinosálami, trinástimi filmovými sekciami a s viac ako 150 snímkami.

Najvýznamnejšou zo zmien je presídlenie do Košíc. Projekcie desiatok súťažných i nesúťažných snímok sa budú konať na piatich miestach: v priestoroch Kunsthalle/Haly umenia a v dvoch sálach v Kasárňach/Kulturparku, v niekdajšom Kine Slovan, Kine Úsmev a v Amfiteátri.

Na najprestížnejšom filmovom festivale na Slovensku nebude chýbať laureát ocenenia Hercova misia – český herec Karel Roden a ocenenie Zlatá kamera si osobne prevezme britský režisér a scenárista Stephen Daldry. Ďalšími hviezdnymi osobnosťami, ktoré si prevezmú tradičné filmové ocenenia, budú srbský herec Lazar Ristovski (Hercova misia) a britský režisér Alan Parker (Zlatá kamera).

Od Lazara Ristovského budú uvedené filmy Na druhej strane, Biely oblek, Biele levy a Underground. Stephen Daldry poteší filmového diváka titulmi: Predčítač, Billy Elliot, Príšerne nahlas a neuveriteľne blízko, Hodiny a Odpad. Od Alana Parkera prinesie festival filmy: Angel Heart, Midnight Express a Horiace Mississippi. Karel Roden sa predstaví snímkami: Fotograf, Nikdy nejsme sami  a RockNRolla.

 V Medzinárodnej súťaži krátkych filmov bude tento rok uvedených celkovo 36 snímok. Osobitnou súčasťou festivalovej sekcie je filmový výber “Special shorts” s názvom Pozdrav Belgicku so šiestimi snímkami. V hlavnej Medzinárodnej súťaži hraných filmov sa premietne 14 titulov: Mimózy (Oliver Laxe), Krásky (Houda Benyamina), Konflikt (Mohamed Diab), 24 týždňov (Anne Zohra Berrached), Divoká (Nicolette Krebitz), Dobrá manželka (Mirjana Karanović, Já, Olga Hepnarová (Petr Kazda, Tomáš Weinreb), Kovboji (Thomas Bidegain), Medzi morom a zemou (Carlos del Castillo, Manolo Cruz), Ranený anjel (Emir Baigazin), Rodičia (Christian Tafdrup), Stanica 48 (Udi Aloni) a Vábenie sirén (Agnieszka Smoczyńska).

Diváci uvidia na Art Film Feste aj víťazný film Kena Loacha Ja, Daniel Blake, ktorý v Cannes získal Zlatú palmu. Film príde do Košíc uviesť titulný predstaviteľ Dave Johns. Program obohatia aj tri horúce novinky Skúška dospelosti (Bacalaureat), Toni Erdmann a Sieranevada.

Do poroty súťaže krátkych filmov zasadnú Simon Ellis, Carmen Gray a Pavel Horáček. V hlavnej porote budú Steven Gaydos, Vica Kerekes, Petr Kolečko, Kati Outinen a Lorenzo Vigas.

V rámci deviatich nočných produkcií pod holým nebom v Amfiteátri sa budú premietať napríklad snímky: RockNRolla (24. 6.), Oslnení slnkom (19. 6.), Predčítač (18. 6.), ktorú osobne predstaví režisér Stephen Daldry, ale aj film Všetko, čo mám rád (22. 6.), ktorý uvedú režisér Martin Šulík, Zdena Studenková, Juraj Nvota, Martin Štrba a anglická herečka Gina Bellman. Festival myslel aj na milovníkov futbalu, ktorým prinesie (20. 6.) projekciu zápasu ME 2016 Slovensko – Anglicko a strhujúci dokument Ronaldo o živote a kariére futbalovej legendy Christiana Ronalda od detstva až po súčasnosť.

 V sekcii Be2Can Starter si budú môcť diváci vychutnať napríklad venezuelský film Z ďaleka režiséra Lorenza Vigasa, najnovší film Alexandra Sokurova Francofonia a tiež Psie srdce americkej multiumelkyne Laurie Anderson, ale aj filmy navrhnuté kritikmi z Variety – brazílsky Nise a taliansku životopisnú drámu Antonia.

Pozrite si PROGRAM festivalu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.