Art & Tech Days o zodpovednosti ľudstva za trvalo udržateľnú budúcnosť

Piaty ročník festivalu mediálneho umenia, technológií a digitálnej kultúry Art & Tech  Days v Košiciach , ktorý je reakciou na prestížny titul UNESCO Creative City of Media Arts, sa bude niesť v duchu Human Responsibility. Človek čelí zásadným výzvam. Umelá inteligencia a digitálna revolúcia, sociálna nerovnosť či digitálna demencia, klimatická zmena a jej dopady sa stali najväčšími problémami, ktorými by sa svet mal intenzívne zaoberať. Potrebujeme riešenia, ktoré nám pomôžu zorientovať sa v spleti zložitostí a povedú k trvalo udržateľnej budúcnosti.

Festival Art & Tech Days malo pôvodne sprevádzať mnoho podujatí, určené pre fanúšikov sveta technológií a umenia, bez ohľadu na ich vek. Keďže organizátorom záleží na bezpečnosti a pohodlí návštevníkov, ako aj spíkrov, čo súčasná pandemická situácia neumožňuje zabezpečiť, program sa presúva do online priestoru.

Dňa 23. novembra 2021 sa od 13:00 hod. v Košiciach virtuálne uskutoční odborná konferencia East Innovation Conference – Responsibility in Business, ktorú organizuje Americká obchodná komora v SR v spolupráci s CIKE pod záštitou Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Cieľom je  diskutovať o vysoko relevantných otázkach zodpovedného líderstva, podnikateľskej zodpovednosti voči spoločnosti, budúcnosti inovačného podnikania v Košiciach a sociálnym aspektom vplyvu inovácií vo výrobnom priemysle. Hosťami budú primátor Bratislavy a držiteľ tohtoročného ocenenia World Mayor Future Award Matúš Vallo, štátny tajomník Ministerstva regionálneho rozvoja, investícii a informatizácie SR Dušan Velič, sociológ Michal Vašečka, Anna-Greta Tsahkna (EST, CEO Forest Tech spoločnosti Timbeter), Anton Riivo (EST, zakladateľ spoločnosti CIVITTA) a mnohí ďalší.

Na tému ultimátnej zodpovednosti človeka za vplyv, využitie a rozvoj technológií a ich dopadu na prostredie a človeka sa prostredníctvom odborníkov z viacerých oblastí pozrie Art & Tech Conference 25. novembra 2021, ktorá sa bude niesť v duchu témy Human Responsibility. Online  vystúpia spíkri Michaela Magas (S), Daan Roosegaarde (NL), Neil Harbisson (UK), Milota Sidorová (SK), Abel Korinsky (D) a Haris Biskos (GR)..

Art & Tech Days bude aj o umení. V Kunsthalle/Hale umenia vystúpi 24. novembra 2021 Štátna filharmónia Košice. Popri unikátnej prehliadke orchestrálnych diel hudby 20. storočia i aktuálnych trendov v tvorbe Georgea Friedricha Haasa a islandskej skladateľky Anny Thorvaldsdóttir bude zaujímavou najmä svetová premiéra diela Birds and Fishes (Tableau no.1) pre orchester od Mariána Lejavu. Novomediálny umelec Boris Vitázek predstaví vnímanie času skrz ľudskú históriu a jej vzťah k technológii – dualitu nástroja a zvedavosť, jeho potenciál zachrániť ľudstvo alebo ho nakoniec odsúdiť na zánik. Témy predstaví minimalistickým vizuálnym a svetelným dizajnom v kolaborácii s orchestrom ŠfK. Koncert obohatí výstava Borisa Vaitoviča Responsive Tables.

Medzinárodný herný festival Game Days, ktorý prepája kreativitu, umenie a business, privíta všetkých fanúšikov videohier 25. – 27. novembra .2021 od 10:00 v online priestore.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.