Bádateľské laboratórium vysvetlí ďalšie fyzikálne javy

V mesiacoch máj a jún čakajú na žiakov základných a študentov stredných škôl v SteelParku – parku vedy nové aktivity. V bádateľskom prírodovednom laboratóriu sa spolu s doc. RNDr. Mariánom Kirešom, PhD. oboznámia s témami Ako horí sviečka, Ako oklamať svoje zmysly, Čo všetko nám prezradí laserový diaľkomer a Súboj na labilnej tácke.

Cieľom laboratórií je motivovať deti a mládež k aktívnemu poznávaniu a hlbšiemu pochopeniu vybraných prírodných a fyzikálnych javov. Náplňou je experimentovanie v menších skupinách pod vedením lektora s dôrazom na interakciu všetkých žiakov a rozvoj ich experimentálnych zručností. Vznikli v spolupráci s Oddelením didaktiky fyziky ÚFV PF UPJŠ.

Prvá téma Čo nám prezradí laserový diaľkomer je pre cieľovú skupinu druhý stupeň ZŠ (8, – 9. ročník) a stredné školy. Bádatelia budú merať index lomu vody prostredníctvom laserového diaľkomeru a dozvedia sa viac o fyzikálnom princípe jeho fungovania.

Téma Súboj na labilnej tácke je určená pre druhý stupeň základnej školy (6. – 9. ročník) a stredoškolákov. Cieľom laboratória je súťažnou formou stimulovať žiakov k poznávaniu zákonitostí rovnováhy na páke a kľúčové pojmy: ťažisko telesa, ťažisko sústavy, otáčavý účinok sily a úloha trenia pri vyvažovaní páky, os otáčania, otáčavý účinok sily, momentová veta. Hra je organizovaná ako turnaj s usmerňovanou priebežnou a záverečnou hodnotiacou diskusiou.

Ako horí sviečka zistia návštevníci SteelParku z druhého stupňa ZŠ (6. – 9. ročník) a študenti stredných škôl počas ďalšieho tematického celku. Skúmať budú z čoho je plameň, akú má teplotu, prečo sú látky horľavé a ktorá horí najlepšie, ako dlho bude sviečka horieť či koľko energie dokážeme uvoľniť horením.

Poslednou ponukou laboratórií pred prázdninami je téma Ako oklamať svoje zmysly. Určená je opäť pre cieľovú skupinu druhého stupňa ZŠ a stredné školy. Zaoberať sa budú optickými klamami a ilúziami, vznikom hologramov, ktoré sa pokúsia vytvoriť a venovať sa budú skúmaniu prostredníctvom tabletov.

Vstupné: 1 €/žiak

Rezervácie: http://rezervacie.steelpark.sk/

Viac info: www.steelpark.sk

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.