Bazén tour Korbena Dallasa poskytne hudobné osvieženie a horúce novinky

Korben Dallas vydávajú v marci 2019 šiesty štúdiový album pod názvom „Bazén“. Producentom nahrávky je britský hudobník a skladateľ Eddie Stevens, známy zo spolupráce s interpretmi ako Moloko, Sia či Jana Kirschner. Výsledkom je niečo, čo sa vymyká ich doterajšej tvorbe z hľadiska postupov pri nahrávaní, aj z hľadiska výsledného zvuku. Kapela ho predstaví na jarnom turné, v rámci ktorého hudobníci zavítajú do deviatich slovenských a českých miest. V Kasárňach/Kulturparku v Košiciach sa zastavia 16. marca o 20:00 hod.

Rocková hudobná skupina z Bratislavy pôsobí na scéne od roku 2010, kedy vznikla ako nový projekt hudobníkov, predtým tvoriacich art-rockovú kapelu Appendix. Za pár rokov sa vypracovali z undergroundovej scény na jednu z najžiadanejších slovenských klubových a festivalových kapiel.

Debutovou nahrávkou „Pekné cesty“, ktorá vznikla ako živá nahrávka z koncertu, hneď zaujala kritikov. Výraznejšie sa presadili s druhým albumom „Karnevalová vrana“. Na Radio_Head Awards 2013 získali tri ceny – za najlepší album, singel („Otec“) a najlepšiu koncertnú kapelu. V roku 2014 skupina vydala tretí album „Banská Bystrica“, v roku 2015 nahrávku so symfonickým orchestrom „Kam ideme“ a doteraz posledným albumom bol „Stredovek“ (2017). Na album coverov Davida Kollera David Koller & Friends nahrali pieseň Chci zas v tobě spát.

Trojčlennú kapelu, ktorú tvoria Juraj Benetin – gitara, spev, Lukáš Fila – basgitara a Igor Ozo Guttler – bicie, doplní už ako plnohodnotný člen gitarista a spevák Ľuboslav Petruška. Na turné sa však chystajú v sedemčlennej zostave. Najnovší album nahrávali aj tri vokalistky Katka Bieliková, Helena Šabová a Katka Mojžišová, ktoré nebudú chýbať aj v živom prevedení na koncerte.

Svojou tvorbou prekračuje skupina Korben Dallas hranice nezávislej scény.  Názov kapely je odvodený od mena hlavnej postavy z americko-francúzskeho sci-fi filmu Piaty element (1997). Do povedomia sa dostali s hitom „Otec“ v roku 2013. Sú pravidelnými hosťami veľkých slovenských a českých festivalov (Pohoda, Grape, Topfest. Colours of Ostrava.

Korben Dallas radi spolupracujú aj s inými hudobníkmi a skupinami. Predstavili sa so špeciálnym hosťom Andrejom Šebanom, v Česku odohrali sériu spoločných koncertov s kapelou Zrní, úspešným sa stal aj ich singel „Spolu“ z albumu Banská Bystrica, ktorý nahrali s Janou Kirschner. Spolupracovali s Anetou Langerovou a skupinou Lucie.

V roku 2014 sa predstavili na festivale Viva Musical so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu. Ich piesne upravil Slavo Solovic, orchester dirigoval Braňo Kostka. V roku 2015 získali cenu Krištáľové krídlo za rok 2014.

 

 

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.