Be2Can ponúka ocenené filmové novinky z najprestížnejších festivalov

Šiesty ročník prehliadky festivalového filmu z Berlína, Benátok a Cannes priniesol aj v tomto roku výber toho najpozoruhodnejšieho a najpodnetnejšieho, čo predstavili súťaže troch najvýznamnejších európskych filmových festivalov. Be2Can sa snaží otvárať závažné a živé témy. Päť úspešných snímok uvidí publikum aj v Košiciach. V Kasárňach/Kulturparku sa budú premietať od 11. do 13. novembra 2019.  

Vybrať si bude z čoho. Be2Can sa snaží otvárať závažné a živé témy. Jednou z nich boli problémové deti. Pracujú s ňou bratia Jean-Pierre a Luc Dardannovci vo filme Mladý Ahmed, portréte trinásťročného chlapca, belgického moslima. Navzdory liberálnej výchove sa uzatvára pod vplyvom bigotného imáma do ideologickej ulity. Fanatická viera dovedie Ahmeda až ku krajnému činu. Majstri sociálneho realizmu vo svojom novom filme skúmajú, ako hlboko sa ukrýva ľudskosť pod nánosom náboženskej doktríny a čo môže zvrátiť náboženský fanatizmus – výchova, sociálna otvorenosť alebo prvá láska. Z Cannes si režisérske duo odnieslo cenu za réžiu.

Po láske doslova kričí deväťročná Benni, dievča s problémovým chovaním a tvárou anjela, nad ktorou si nemecká ústavná starostlivosť umyla ruky, pretože narušuje zabehnutý systém. Film Narušiteľ systému je strhujúci debut režisérky Nory Fingscheidt, ktorá si za neho na tohtoročnom Berlinale vyslúžila Strieborného medveďa/Cenu Alfreda Bauera za film, ktorý otvára filmovej tvorbe nové perspektívy. Snímka, ktorú poháňa dopredu fenomenálny výkon mladučkej Heleny Zengel, je príbehom dieťaťa, ktorého matka nezvláda starostlivosť a rady si nevedia ani sociálni pracovníci. Je to dych berúce svedectvo o neutíchajúcom hneve i túžbe po skutočnom cite, o limitoch systému starostlivosti o dieťa i hraniciach osobnej slobody.

Dieťa, respektíve rodinu v hlavnej úlohe, prináša i neokázalý, mimoriadne dojemný a vynikajúco nasnímaný čínsky film Zbohom, synu, ktorý je dôkazom, že veľké city nepotrebujú veľké gestá. Film uznávaného režiséra Wanga Xiaoshuaie reflektuje cez osobnú ľudskú drámu odvrátenú stránku čínskej kultúrnej revolúcie a predovšetkým politiky jedného dieťaťa. Obidvaja predstavitelia hlavných rol, herec Wang Jingchun a herečka Yong Mei, boli ocenení Striebornými medveďmi na Berlinale za najlepšie herecké výkony.

Pokiaľ má mať festivalový film zmysel, nesmie sa báť politického gesta. Dokazuje to i v tomto roku osemdesiatročný klasik svetového filmu Ken Loach, ktorého novinka Pardon, nezastihli sme vás je ďalšou premiérovo predstavenou snímkou na Be2Can. Nestarnúci enfant terrible britského filmu si po premiére svojho filmu v Cannes vyžiadal mikrofón a publiku odkázal: „Keď budeme problémy riešiť, ľudia nebudú nahnevaní a keď nebudú nahnevaní, nebude žiadna extrémna pravica.“ Vo svojom najnovšom filme Loach pokračuje v empatickej línii príbehov obyčajných ľudí, ktorí sa snažia udržať aspoň zdanie dôstojnosti na spoločenskom okraji.

Znepokojujúce úvahy o smrti a osude vniesla do tohtoročnej festivalovej ponuky snímka kanadského režiséra Denisa Côtého Antológia mesta duchov, situovaná do odľahlej dediny kdesi na kanadskom vidieku. Postarší manželský pár sa nedokáže zmieriť so smrťou syna, ktorý spáchal samovraždu a zdá sa, že čas pre nich stratil zmysel. Melancholický i vtipný, poetický i politický film využíva tradičnú ikonografiu duchárskych filmov k metaforickému rozprávaniu o našom strachu z „iného“. Na Berlinale bol nominovaný na Zlatého medveďa. V médiách si vyslúžil hodnotenie ako „dráma popierajúca žánrové konvencie“.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.