Biela noc na Mesiaci, mimozemšťania na strechách, hudba a obrazy z vesmíru

Najväčší a najnavštevovanejší festival súčasného umenia Biela noc už onedlho po ôsmy raz rozžiari Košice. Čarovná noc, ktorú vytvoria umelci svojimi jedinečnými svetelnými inštaláciami, nás čaká 30. septembra od 19:00 do skorých ranných hodín. Zámerom organizátorov je popularizovať umenie, dostať ho medzi ľudí na ulicu a nadviazať dialóg medzi verejným priestorom, umením a širokým publikom. Zážitková umelecká prechádza nočným mestom prinesie nové zážitky a nové vnemy.

Prestížny medzinárodný umelecký koncept vznikol v Paríži a postupne sa rozšíril do celej Európy. Na Slovensku sú to práve Košice, kde sa v rámci Európskeho hlavného mesta kultúry začalo toto podujatie organizovať. Tretí rok sa môžu do svetla v noci ponoriť aj obyvatelia hlavného mesta. Bude to noc plná prekvapení.

Kunsthalle/Hala umenia sa zmení na vesmírne centrum. Nad bazén sa znesie Mesiac – monumentálne dielo Luka Jerrama. Britský umelec sa špecializuje na veľkolepé umelecké práce obrovských rozmerov. V diele Museum of Moon (Múzeum Mesiaca) vytvoril objekt s priemerom sedem metrov, ktorý verne pripomína Mesiac. Tvoria ho detailné zábery NASA z mesačného povrchu v mierke približne 1:500 000. Svietiaci Mesiac je jedinečnou príležitosťou ocitnúť sa vesmírnemu telesu takmer na dotyk. Inštalácia je prepojením záberov Mesiaca, mesačného svetla a sprievodnej zvukovej kompozície oceňovaného skladateľa Dana Jonesa.

Austrálska umelkyňa Amanda Parer privedie návštevníkov z vesmíru. Po veľkých žiariacich zajacoch sa tentoraz s dielom Fantastic Plane medzi  ľudí znesú obrovskí humanoidi. Skupina piatich gigantických postáv bude počas Bielej noci objavovať našu “fantastickú planétu”. Jedna z nich pristane na budove Kunsthalle, ďalšia napríklad na pavilóne Papa v Kasárňach/Kulturparku, kde sú pripravené ďalšie nočné programy.

Digitálny umelec z Montrealu Mathieu Le Sourd (Maotik) vtiahne divákov s pôsobivou inštaláciou Aeryon do multimediálneho prostredia, kde môžu rozjímať počas neustále sa meniaceho zážitku. Vizuálna kompozícia sa v Galérii Alfa bude počas noci meniť podľa lokalizácie virtuálneho dronu. Audiovizuálne predstavenie a zároveň inštalácia je pokročilý navigačný systém, ktorý analyzuje zdroje dát a sprítomňuje krásu leteckých pohľadov na krajinu. Priestorový zvuk premieňa vizuál na zvukový zážitok, ktorý ponára publikum do samého jadra elektronickej krajiny.

Počas noci bude v Kasárňach/Kulturparku výnimočné audiovizuálne predstavenie, v ktorom vystúpia mladí hudobníci z medzinárodného študentského súboru Veni Academy pod vedením Daniela Mateja, ku ktorým sa pripojí vizuálny umelec Alex Guevara z Peru, žijúci v Berlíne. K hudobným štruktúram pridá so zvukmi komunikujúci a na zvuky reagujúcu videoprojekciu.

Hudba, ktorú VENI ACADEMY hrá, je vo väčšine prípadov zaznamenaná v podobe tzv. otvorených partitúr. Pre interpretov predstavujú výzvu zúčastniť sa na hudobno-tvorivej aktivite v oveľa širšej, hlbšej a zásadnejšej miere ako je to v prípade tzv. klasických partitúr. V prípade otvorených partitúr, akou je aj známa Stockhausenova skladba Aus den sieben Tagen, sa hudobníci stanú spolutvorcami konečnej podoby diela. Takéto dielo má toľko verzií, koľko interpretácií.

To určite nie je všetko, čo sa bude dať v poslednú septembrovú sobotu zažiť. Noc bude dlhá a umeleckých zastávok veľa.

Vstupenky online:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.