Bienále animácie Bratislava prenesie deti do sveta rozprávok

Rozprávkovým svetom prevedie detských divákov medzinárodný festival animovaných filmov pre deti v Kasárňach/Kulturparku  počas piatich dni. Štrnásty ročník Bienále animácie Bratislava organizuje medzinárodný dom umenia pre deti BIBIANA v termíne 8. – 12. októbra. O možnosť zahlasovať za svoj najobľúbenejší film neprídu ani košickí žiaci základných škôl a škôlkári, ktorí sa budú môcť zapojiť do celoslovenskej súťaže. Premietať sa budú animované filmy z celého sveta. 

Tohtoročný festival prináša niekoľko zaujímavých informácií a noviniek. Predovšetkým ďalšie rozšírenie do regiónov. K Prešovu, Prievidzi a Košiciam pribudla aj Myjava. V týchto mestách diváci uvidia rovnako ako v Bratislave nielen súťažné pásma animovaných filmov, ale aj  výber zaujímavých filmových kolekcií. V partnerskej spolupráci so združením Animánia z Plzne v Českej republike prídu do regiónov aj lektori-animátori, aby otvorili aj mimo hlavného mesta túto tvorivú mediálnu aktivitu, v ktorej môžu pokračovať aj po skončení podujatia. Významnou udalosťou je, že festival BAB sa stal novým členom Európskej asociácie filmov pre deti ECFA so sídlom v Bruseli, ktorá bude mať samostatnú medzinárodnú porotu a udelí Cenu ECFA za najlepší európsky film.

Do medzinárodnej súťaže bolo prihlásených 280 programov z  50 krajín, čo predstavuje v porovnaní s minulými ročníkmi mimoriadnu geografickú pestrosť a takmer dvojnásobný počet krajín. Pozitívom a prejavom dôvery k festivalu BAB sú tiež prihlášky programov veľkých verejnoprávnych televízií (NHK, ZDF, RAI, ČT) a tiež domácej RTVS.

Rozprávkové kolekcie filmov zo sveta, z krajín Vyšehradskej skupiny, ale aj Japonska pripomenú prepojenie rozmanitosti kultúr, výtvarných a  animačných prístupov, spojených do jednoty v kvalitatívnom prínose nekomerčnej kultúry. Bratislava a ďalšie štyri mestá sa stanú na niekoľko dní naozaj rozprávkovými mestami, ktoré navštívia v čase festivalu významné osobnosti a legendy svetového i domáceho animovaného filmu.

Dôležitosť poslania tvorby pre deti podporila aj Slovenská komisia pre UNESCO, ktorá udelila festivalu BAB svoju záštitu.

PROGRAM:

Pondelok, 8. 10. 2018

18:00 Mladá slovenská animácia II. – premietanie výberovej kolekcie animovaných filmov pre dospelých. Animované filmy absolventov Ateliéru animovanej tvorby na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU v Bratislave pri príležitosti 25. výročia jeho vzniku.

Utorok, 9. 10. 2018

9:00 I. pásmo súťažných filmov – predškoláci + 1. stupeň ZŠ

11:00 II. pásmo súťažných filmov – I. stupeň ZŠ

18:00  Najlepšie filmy pre deti z Annecy 2017, 2018. Unikátna kolekcia víťazných filmov z Medzinárodného festivalu animovaných filmov v Annecy (Francúzsko)

Streda, 10. 10. 2018

9:00  III. pásmo súťažných filmov – 1. stupeň ZŠ

11:00 IV. pásmo súťažných filmov – 1. stupeň ZŠ

Štvrtok, 11. 10. 2018

9:00  V. pásmo súťažných filmov – II. stupeň ZŠ + SŠ

11:00 VI. pásmo súťažných filmov – II. stupeň ZŠ + SŠ

Piatok, 12. 10. 2018  

9:00 VII. pásmo súťažných filmov – predškoláci + I. stupeň ZŠ

11:00 VIII. pásmo súťažných filmov – I. stupeň ZŠ

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.