Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Bohatstvo tradičnej ľudovej kultúry v novom uhle pohľadu

Bohatstvo tradičnej ľudovej kultúry v novom uhle pohľadu

Archív ľudovej kultúry v budove Bravo v Kasárňach/Kulturparku ukrýva široké spektrum zvukových záznamov, filmov a fotografií, zachytávajúcich život, zvyky a kultúru našich predkov. Klub milovníkov autentického folklóru, ktorý čerpal aj zo súkromných archívov, sa so vzácnymi dokumentmi podelí na výstave pod názvom Korene a krídla s podtitulom Prvky tradičnej ľudovej kultúry v súčasnosti. Sprístupnená bude od 3. februára do 12. marca v Galérii Alfa.

V súčasnosti pri svojej práci využíva prvky tradičnej ľudovej kultúry stále viac tvorivých ľudí. Pritom sa medzi nich radí aj veľa mladých kreatívcov, autorov módnych kolekcií, dizajnérov a rôznych umelcov. Folklór zažíva nové obdobie, ktoré môže pripomínať aj akési vzkriesenie. O to zaujímavejšie je sledovať ako rôznorodo je možné pracovať s pôvodnou výšivkou či piesňou.

Súčasťou vernisáže bude módna prehliadka modelov značky FakeFolk, ktorá na trh módy prináša vánok tradície našej ľudovej kultúry. Vo svojej tvorbe čerpá z umenia a umeleckých prejavov minulosti. Napriek tomu, že vychádza z ľudového umenia, výsledné produkty pôsobia novodobo. Na prehliadke sa predstavia ľudia, ktorí používajú krojové prvky alebo ich súčasti v bežnom živote.

Výstava bude pozostávať z projekcií, ukážok, fotografií a zvukových nahrávok, ktoré dokumentujú využitie tradičnej ľudovej kultúry v modernom svete – v móde, bežnom živote, tanci, speve a podobne.

„Prezentácia by mala priblížiť ako sa folklór využíva v súčasnosti v rôznych smeroch. Stále častejšie vidíme ako mladí ľudia siahajú po rôznych krojových súčastiach alebo po pôvodnom tanečnom, hudobnom či speváckom materiáli a interpretujú ho nielen vo folklórnom súbore, ale snažia sa o word music alebo aj rôzne uletené tanečné kreácie. Často stretávam ľudí, ktorí krojové súčasti kombinujú s bežným odevom a doplnia ho napríklad o starodávnu šatku po babke. Práve to bolo vlastne impulzom pre zorganizovanie tejto výstavy,“ priblížil zámer autor Vladimír Michalko.

Výstavu tvorí niekoľko projekcií, ktoré najprv predstavia pôvodný zdroj. Môže to byť stará fotografia kroja napr. z Očovej s krátkym komentárom odkiaľ je a potom fotografie produktov niekoho, kto s týmto ornamentom pracoval v rámci módnej kolekcie. Alebo pôjde o krátku hudobnú nahrávku starej babky z Liptovských Sliačov zo 70. rokov minulého storočia  a word music skupiny Banda, ktorá spracovala túto pieseň po svojom. Organizátori oslovili viacero zaujímavých autorov a subjektov, ktoré prvky tradícii komponujú do nových výrobkov, odevov, bižutérie, hudby či tanca. Všetky nejakým spôsobom spája folklór, takže to bude pestré a zaujímavé.

„V rámci módnej prehliadky sa predstaví folklórny súbor Hornád a jeho sólisti Alfred Lincke, Linda Luptáková, Marek Sabol a ďalší a časť tanečnej skupiny Partia z Bratislavy. Na vernisáži nebudú chýbať zástupcovia z FakeFolku, ktorí predstavia krásne ženské modely s ornamentmi a výrobca tradičného detského oblečenia HOPA HOPA, FOLKLOR.SK či Retro Bijou. Ženské modely predstavia ženy zo súborov, ktoré časti krojov majú ako bežnú súčasť svojho šatníka a obliekajú sa tak aj v civile. Uvidíme moderné oblečenie, ktorého súčasťou sú niektoré ľudové prvky, ale dievčatá predvedú aj krojové súčasti, ktoré si oblečú k modernému oblečeniu,“ dodáva V. Michalko.

Produkty a projekcie, ktoré návštevníci uvidia, sú z rôznych regiónov Slovenska. Výstavu obohatia zaujímavé choreografické vstupy súborov, folklórna hudba a tanec. Vychádzajú z tradičných foriem, rekonštruovaných podľa archívnych zvukových a filmových snímok a sú spracované novým uhlom pohľadu a využitím moderných scénických prvkov.

 

Ďalšie články