Boxerská hviezda Rukeli opäť v ringu, ale na divadelných doskách

Pri organizovaní hromadných podujatí, a to aj v prípade, že sa konajú v exteriéri, sú rúška povinné. Rovnako je nutná dezinfekcia rúk. Účastníci sú povinní dodržiavať pokyny organizátora o rozostupoch osôb a sedení a ďalšie opatrenia, týkajúce sa prevencie ochorenia COVID 19, ktoré budú zverejnené pri každom podujatí na viditeľnom mieste.

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Do plejády podujatí, ktoré obohatia tohtoročný festival Leto v parku, prispeje aj Buranteatr z Brna. Divákom ponúkne monodrámu Cikánsky boxer, ktorá vychádza zo skutočného príbehu boxerskej hviezdy Johanna Trollmanna, nazývaného Rukeli, čo v rómčine znamená strom. Ide vlastne o spomienkové rozprávanie jeho kamaráta Hansa, ktorý sa vracia k tomu, čo spolu prežili. To sa dozviete na predstavení 2. augusta 2020 o 19:00 hod. v Kasárňach/Kulturparku.

Popri jednej športovej kariére, doslova zašliapanej nacistami, ide o príbeh o priateľstve, ktoré bolo v tretej ríši zakázané. Vedľa športového kamarátstva je reflektovaná tiež téma viny či zodpovednosti za druhého človeka. Zďaleka teda nejde len o zobrazenie tragického osudu.

Predstavenie odráža osud majstra Nemecka v poloťažkej váhe, ktorého stvárňuje herec Jiří Teller. Titul z roku 1933 mu bol z etnických dôvodov odobratý. Posledný zápas Trollmann absolvoval ako karikatúra „árijského“ boxera s odfarbenými blond vlasmi a napudrovanou tvárou. V roku 1942 bol aj za to deportovaný do koncentračného tábora Neuengamme, kde bol navzdory podvýžive a vysileniu nútený každý večer podstupovať boxerské súboje s príslušníkmi SS. Spoluväzni fingovali jeho smrť a zaistili mu presun do koncentračného tábora Wittenberge, kde bol znovu spoznaný a v roku 1944 ubitý dozorcom. Majstrovský titul bol Trollmannovi uznaný Nemeckou profesionálnou boxerskou federáciou až v roku 2003.

 

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.