Braňo Mojsej a CHALLENGE nalejú aj „fernet cez internet“

Festival OPEN FEST III v košickom Amfiteátri je aj o prezentácii slovenských kapiel, ktoré majú možnosť predstaviť seba a svoju tvorbu publiku popri hviezdnych hosťoch. Na treťom pokračovaní 20. septembra sa na vystúpenie chystá aj známy košický kontroverzný rocker Braňo Mojsej a jeho kapela Challenge. V ostatnom čase sa v súvislosti s ním viac hovorí a najmä číta jeho kniha, odkrývajúca vnútro speváka a jeho búrlivý život, ktorá sa stala trhákom.

Braňo Mojsej, zdroj foto: aktuality.sk

Braňo Mojsej, zdroj foto: aktuality.sk

Hudba je to, čo Mojseja sprevádza od útleho detstva. Začalo sa to Hamelovou Učiteľkou tanca a prvou gitarou bola badmingtonová raketa, svetelnú šou zabezpečovalo prepínanie nočných lámp a dymovú clonu robil suchý ľad. So spevom začal ako 10-ročný v muzíkálovom divadielku Bim Bam Bom, potom v zbore VSŽ Košice a už ako 13-ročný natočil prvý slovenský science-fiction Tajomstvo Dračej steny. Počas štúdia na hotelovej škole hral v školskej kapele. Neskôr už s vlastnou gitarou začal púť muzikanta a speváka a s vlastnou tvorbou. Medzi jeho prvotiny patria Môj kufrík, Revízor, Mladosť či Alibaba.

S prestávkami, ale stále sa vracal k hudbe. Počas vojny si kúpil novú gitaru a hral. Na konci ju spálil a odmlčal sa. Podnikanie s nehnuteľnosťami mu však  neprinieslo takú radosť ako muzika, a tak si kúpil modrý Fender Stratocaster a začal znovu hrať a tvoriť. Založil si rockovú formáciu CHALLENGE, ktorú tvorili Vlado Bujňák, Ľubo Hrabčák a Rasťo Olejár a vydali CD Čitenčaj? Koncertovali najmä na východe. S pesničkou Svadba sa držali tri týždne na prvom mieste v hitparáde rádia Kiks.

Popritom Braňo podnikal, spoluhráči mali tiež svoje povinnosti. Vlado Bujňák nahrával v štúdiách, Rasťo Olejár pracoval v obchode a Ľubo Hrabčák stále odlietal na loď do Ameriky. Zastupoval ho Marek Koles. Ďalšie Mojsejove hudobné smerovanie zmenilo stretnutie s Mariánom Čekovským, vtedy členom skupiny NO NAME, s ktorým nahrali niekoľko vecí, okrem iného hit Poď so mnou bývať na stromy. Ten sa v TALENTE 2000 dostal až do finále. Organizovala ho Forza, ktorá mu vydala debutovú platňu Iba pár dní. Potom prišla pauza.

Challenge bol minulosťou a obdobie bez koncertov.. V svetlých obdobiach si Braňo sem-tam zahral v zostave Peter Kočiš,  Robo Tkáč, Ondrej Micik, Gapa, ale ako tvrdí líder Challenge, nebol to rock.
V roku 2005 sa kapela Challange opäť dala dohromady a obnovila svoju koncertnú činnosť. Najnovším hudobným počinom je videoklip ku skladbe Pijeme fernet cez internet, ktorý sa však snaží proti alkoholu bojovať. „Cez internet sa dnes dá takmer všetko, ale fernet z USB portu si do pohárika nenalejete, takto sa predsa piť nedá,“ povedal na margo piesne Braňo Mojsej.

Pri tvorbe videoklipu dostal šancu 16-ročný David Bušš, ktorý to celé natočil, postrihal a výsledok je tu. Sólo na gitare si zahral syn Braňa Mojseja a skladbu napísal producent Roman Slávik. Braňo dodal, že skladba nechýba na žiadnom playliste na koncertoch so skupinou Challenge. Takže by ju mala kapela zahrať aj v „ amfiku“ a naliať hudbu, ktorú si bude publikum užívať.

 

r>

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.