Bratislava Hot Serenaders otvorí klenotnicu šlágrov F. K. Veselého

Nezvyčajný hudobný zážitok prinesie do Košíc orchester Bratislava Hot Serenaders. Hudba Hot Jazz alebo Sweet and Dance Music bude znieť v jeho podaní a sólistov v Kasárňach/Kulturparku už túto sobotu, 24. mája, od 19.30 hod.

hudobnici-11

Orchester Bratislava Hot Serenaders patrí medzi jedno z mála úzko vyprofilovaných hudobných telies na Slovensku. Od svojho založenia v roku 1992 sa jeho obsadenie takmer nemení a osemnásť nadšencov sa pravidelne stretáva vo svojom voľnom čase bez jedinej prestávky. V tomto zápale ich na prvom mieste drží pohromade láska k hudbe, ktorej venujú všetok svoj voľný čas.

Táto hudba prišla z Ameriky do Európy koncom dvadsiatych rokov a volá sa Hot Jazz alebo Sweet and Dance Music. Vďaka tomu, že v Amerike už i v rokoch dvadsiatych bujnel tzv. gramophonový bussines sú členovia B.H.S. vášnivými zberateľmi starých autentických nahrávok, z ktorých do (ne)skorých ranných hodín píšu notu po note aranžmány. Tie potom nacvičia a v autentických oblekoch, s brillantinou na hlave, pri jednom mikrofóne a na autentické hudobné nástroje interpretujú k radosti stále väčšej a neskutočne oddanej poslucháčskej obce.

Na druhom mieste je to takisto láska k hudbe, tentoraz však z domova. Vznikla na Slovensku, nahrávala sa v Bratislave,  v Prahe, avšak mala jedného spoločného a veľmi signifikantného menovateľa – osobnosť Františka Krištofa Veselého. Tento doyen slovenskej populárnej hudby preslávil hlavne začiatkom štyridsiatych rokov množstvo šlágrov, z ktorých členovia B.H.S. postupne, avšak rukou neomylnou, vyberajú tie najlepšie.

Poslednou, avšak nemenej dôležitou príčinou, ktorá udržuje orchester pri stále väčšej chuti, je láska ku kolektívnej zábave a priateľské zväzky medzi jednotlivými členmi B.H.S. Stáva sa mnohokrát, že po koncertných šnúrach, kedy členovia iných orchestrov uprednostňujú samotu, či úzky kruh rodiny, páni a dámy z B.H.S. skončia pri spoločných debatách, ktoré sa zvyknú natiahnuť až do skorých ranných hodín. To však nemení nič na plnom nasadení, ktoré neodmysliteľne patrí k výkonom a hudbe, interpretovanej orchestrom Bratislava Hot Serenaders.

Bratislava Hot Serenaders je orchester svetového renomé. V roku 1994 orchester a jeho sólisti vyhrali veľký festival zasvätený hudobnici-28

V roku 2006 orchester v rámci letného festivalu Viva musica! v Bratislave úspešne odpremiéroval originálnu jazzovú verziu svetoznámeho diela Georga Gershwina Rhapsody In Blue s americkým pianistom Adamom Birnbaumom a toto dielo má ako jediný orchester svojho druhu v Európe i naďalej vo svojom stálom repertoári s pianistom Ladislavom Fančovičom.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.