Bratislava Hot Serenaders sfúkne prach z gramofónu a jazzu vráti noblesu

Orchester Bratislava Hot Serenaders patrí k jedným z mála úzko vyprofilovaných hudobných telies na Slovensku s autentickou interpretáciou jazzovej a tanečnej hudby. Jeho priaznivcov isto poteší správa, že konečne opäť zavíta aj do Košíc. V Kasárňach/Kulturparku naposledy vystúpil v roku 2014. Počuť  jazzovú hudbu 20. a 30. rokov minulého storočia v podaní jej nadšencov znovu a stráviť s nimi príjemný večer bude môcť košické publikum 13. novembra 2021 o 19:00 hod.

Originálne hudobné teleso prinesie najnovšie skladby, ktoré za ten čas pribudli do jeho repertoáru. Samozrejme odznejú aj žiadané šlágre, ktoré preslávil František Krištof Veselý. Orchester B.H.S. sa orientuje na tzv. Hot Jazz alebo Sweet and Dance Music. Táto hudba prišla z Ameriky do Európy koncom dvadsiatych rokov. Inšpiráciou sa stala tiež osobnosť speváka F. K. Veselého, ktorého popularita vzrástla predovšetkým v začiatkoch štyridsiatych rokov minulého storočia. Viaceré jeho piesne sú už dlhodobo neoddeliteľnou súčasťou programu koncertov.

Orchester, ktorého členovia zbierajú staré nahrávky, upravujú ich a v dobových oblekoch na autentických hudobných nástrojoch sprostredkúvajú divákom, žal úspechy nielen doma, ale aj v zahraničí.  Jeho repertoár je mimoriadne bohatý a obsahuje približne 250 skladieb, takže každý koncert je iný. Tím, ktorý vedie uznávaný hudobník Juraj Bartoš, doplnený o dievčenské vokálne trio Serenaders Sisters a spevákov Jozefa Kuriľáka a Milana Stančíka, obdobie, z ktorého hudbu prináša, nezažil. Napriek tomu dokáže vzbudiť dojem, že pochádza z éry, kedy zneli tieto songy.

Slovenských hudobníkov poznajú nielen doma, ale aj v zahraničí, kde majú veľký úspech.  Už v roku 1994 orchester získal cenu Sidney d’Or na významnom festivale vo francúzskom Saint Raphael. Orchester pravidelne účinkuje nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí, kde dosahuje veľké úspechy. Niekoľkokrát absolvoval turné v Spojenom kráľovstve a zúčastnil sa na mnohých renomovaných festivaloch. Na konte má už 12 CD albumov, dva LP a prvé slovenské hudobné DVD – „Prvé rendez-vous“ (1998), „Cotton Club Stomp“ (2003), „The Broken Record“ (2006), „Take It Easy“ (2008), „Lonely Melody“ (Radio Head Awards 2014), „Ja vodku rád pijem“ (2016), „25th Anniversary Tour“ (2017) a najnovší „I Like That“ (2018). Okrem profilových albumov nahral tri úspešné albumy naspievané Milanom Lasicom – „Ja som optimista“ (2001), „Celý svet sa mračí“ (2002) a „Keď zastal čas“ (2011).

Album „Ja som optimista“ bol dokonca celé dva mesiace najpredávanejším CD v konkurencii všetkých hudobných žánrov a vo februári 2002 mu bola slávnostne udelená zlatá platňa. V januári 2003 poputovala orchestru platinová platňa spolu so zlatou za album „Celý svet sa mračí“. Výber z oboch CD poslúžil k nakrúteniu prvého slovenského hudobného DVD „Milan Lasica & Bratislava Hot Serenaders“. Album Lonely Melody získal cenu Radio_Head Award 2014 a album I Like That cenu verejnosti Esprit 2018.

Koncert z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Vstupenky online:

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.