Bratislavské gitarové kvarteto a Musica Cassovia rozozvučia všetky struny

V rámci 6. ročníka festivalu Prešovské dni klasickej gitary vystúpia 13. februára o 19. hodine na koncerte v Kasárňach/Kulturparku Bratislavské gitarové kvarteto a Musica Cassovia z Košíc. Diváci uvidia tieto dve hudobné telesá, ktoré úspešne koncertujú nielen doma, ale poznajú ich aj v zahraničí.

kvartetoBratislavské gitarové kvarteto v zložení Miloš Slobodník, Karol Samuelčík,, Radka Krajčová a Martin Krajčo vzniklo roku 1995 na pôde Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Všetci jeho členovia absolvovali VŠMU v Bratislave v triede prof. Jozefa Zsapku. Už počas štúdia sa pravidelne zúčastňovali mnohých majstrovských kurzov, kde mali možnosť študovať pod vedením renomovaných umelcov a pedagógov (L. Brouwer, C. Cotsiolis, R. Gallén, A. Garrobé, V. Mikulka, J. Panetsos, L. Walker…). Úspešne sa prezentovali na interpretačných súťažiach doma i v zahraničí, kde získali niekoľko významných ocenení (Česká republika, Francúzsko, Portugalsko, Rakúsko, Taliansko).

Bratislavské gitarové kvarteto úspešne koncertuje v rámci festivalov po celom Slovensku (Bratislava, Banská Bystrica, Bardejov, Bojnice, Kežmarok, Rimavská Sobota, Trnava…). Súbor je aj pravidelným hosťom významných hudobných festivalov doma i v zahraničí. V rámci domácej scény vystúpili i na Bratislavských hudobných slávnostiach a festivale Melos Étos a hosťovali na medzinárodných podujatiach v Českej republike, Grécku, Maďarsku, Nemecku, Rakúsku, Severnom Írsku, Srbsku a Španielsku. Svoj recitálový program uviedli v európskych metropolách napr. v Belehrade, Madride, Paríži, Prahe či Viedni. Okrem Slovenského rozhlasu, kde je kvarteto pravidelným hosťom, sa súbor úspešne prezentoval na britskej rozhlasovej stanici BBC.

Súbor má v repertoári nielen originálne kompozície, ale aj vlastné úpravy diel autorov rôznych štýlových období. Pravidelne sa venuje uvádzaniu súčasnej tvorby slovenských skladateľov, premiérovo uviedol okrem iných diela Petra Breinera, Martina Burlasa, Vladimíra Godára, Egona Kráka, Ladislava Kupkoviča, Pavla Malovca.

Diskografia Bratislavského gitarového kvarteta obsahuje 3 CD platne. Profilová nahrávka s názvom Recital (Akcent 2000) obsahuje diela Gioacchina Rossiniho, Manuela de Fallu, Astora Piazzollu a iných. V košickom vydavateľstve Hevhetia vyšlo v roku 2009 2CD Šeban – Godár – Breiner – Kolkovič, na ktorom súbor uviedol, spolu so Štátnym komorným orchestrom Žilina a dirigentom Petrom Breinerom jeho skladbu Guitaralia Notturna. Posledná nahrávka Slovak music for guitar quartet (2011) je venovaná novej slovenskej tvorbe a zahŕňa aj niekoľko svetových premiér. Členovia Bratislavského gitarového kvarteta pedagogicky pôsobia na Konzervatóriu v Bratislave a Hudobnej a tanečnej fakulte VŠMU v Bratislave.

Vlado Godár ma nielen upozornil na Bratislavské gitarové kvarteto, ale ma aj podnietil k napísaniu skladby pre nich a zorganizoval koncepciu cédéčka. Napísať skladbu už bolo jednoduché – sadol som si za stôl a o dva týždne bola skladba napísaná. Podobne ako viac skladieb z tohto obdobia je trochu tmavšia, možno vážnejšia než moje predošlé skladby. A som veľmi spokojný s tým, ako ju Bratislavské gitarové kvarteto hrá. Robia z nej lepšiu skladbu, než naozaj je, hovorí Peter Breiner.

12096565_446879938831725_1739963393696620640_nSláčikový orchester Musica Cassovia je zložený z popredných hráčov Štátnej filharmónie Košice. Zaznamenal úspechy nielen na Slovensku, ale aj na zahraničných pódiách v Južnej Kórei, Mexiku, Poľsku a v Maďarsku. Hosťoval na významných medzinárodných hudobných festivaloch (Festival komornej hudby Konvergencie, ISCM New Music Days, Festival židovskej kultúry MAZAL TOV!, Košická hudobná jar, eduMEMA, ARS NOVA Cassoviae, ANIMA MUNDI – Medzinárodný festival organovej a sakrálnej hudby). Orchester spolupracoval s významnými dirigentmi a sólistami Milanom Turkovičom, Jozefom Luptákom, Milanom Paľom, Sergiom Azzolinim, Robertom Cohenom, Marekom Zwiebelom, Michalom Červienkom, Júliou Svěcenou a ďalšími. Repertoár telesa siaha od diel barokových majstrov až po súčasnú hudbu.

Program:

Antonio Vivaldi

Peter Breiner

Leo Brouwer

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.