Bratislavským umelcom je „Všade dobre, doma najlepšie“

Na výstave pod názvom „Všade dobre, doma najlepšie“ sa v Kunsthalle/Hale umenia verejnosti  predstaví deväť umelcov – Cyril Blažo, Miroslav Csölle, Matej Gavula, Erik Janeček, Denis Kozerawski, Peter Sit, Milan Tittel, Martin Vongrej a Andrej Žabkay. S ich tvorbou sa môžu návštevníci oboznámiť od 11. júna do 16. augusta. Spoločne sa venujú performačnému prejavu, skúmaniu rôznych efemérnych, banálnych situácií každodennej reality, niekedy s náznakom analýzy, inokedy z pozície pozorovateľov a nezaujatých svedkov. Prezentácia ich spolupráce sa začne vernisážou 11. júna o 18. hodine.

V spojení so značkou XYZ umelci vytvárajú špecifickú formu kolektívneho prežívania a umeleckej reflexie skutočnosti. Ich charakteristickým prejavom, viac ako hmotné artefakty – diela – objekty, sú komentáre zažitého a premysleného, objavené situácie, nájdené súvislosti, ktoré často zhmotňujú a zviditeľňujú minimálnymi prostriedkami.

Pôvodný návrh prezentovať tvorbu skupiny XYZ  (Milan Tittel, Matej Gavula) sa rozrástol na voľné skupinové stretnutie bratislavských umelcov strednej a mladšej generácie. Ich spoločnými východiskami sú post-konceptuálne prístupy, krátke video-akcie a skeče, rozličné drobné vstupy, komentáre a intervencie do verejného priestoru,“ povedal kurátor Vladimír Beskid.

Ako dodáva, ústrednou  projekciou na výstave bude práve zostrih videí v slučke, ktoré zachytávajú početné akcie a zásahy v mestskom priestore v Bratislave. Intuitívne sa v nich paralelne zaujímali o rovnaké body, miesta a situácie v meste (Námestie slobody, Nábrežie Dunaja, Kunsthalle a iné). Okrem toho by sa mali v priestore premietať aj ďalšie projekcie, nachádzať sa tu budú objekty, printy a archívy fotografií na vybrané témy (solárna, lunárna, vesmírna a pod.). Nakoniec skupina umelcov počas výstavy pripraví niekoľko akcií priamo v Košiciach ako vlastnú video sondu do tohto mesta so zaznamenaním jeho neopakovateľnej a podivnej atmosféry východnej metropoly bez metra.

Výstava v košickej Kunsthalle/Hale umenia je pokračovaním spolupráce skupiny XYZ so združením mladých autorov, vystupujúcimi pod labelom „APART“ (Erik Janeček, Denis Kozerawski, Peter Sit a Andrej Žabkay). Spoločne už uskutočnili také konceptuálne výstupy ako „Pobrežie Voloviny“,  „29. august“,  „V byte Mira Csölleho, „Videoguláš“, „Galéria Photoport“, atď.

Podujatie je spolufinancované z dotačného systému Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.