Čaro kina ničím nenahradíš a doma nevykúzliš, treba to zažiť

Premietnime si pomyselne filmy, ktoré sa uchovali v spomienkach detí a zanechali v nich silné zážitky. Na dobré sa nezabúda, preto sa vráťme v čase a oživme si príbehy filmových hrdinov. Rozprávky sa dajú čítať, pozrieť si v televízii alebo na internete, ale čaro kina sa nedá ničím nahradiť. A práve to sme sa snažili najmenším divákom priniesť počas špeciálnych filmových podujatí. Do kinosály prichádzali detskí diváci plní očakávaní a odchádzali spokojní, že videli svoje obľúbené postavičky a zabavili sa. Pozreli si aj nové filmy, veľa dobrodružstva zažili pri sledovaní prehliadok Bienále animácie Bratislava, kde mali možnosť dať svoj hlas najlepšej detskej animovanej snímke, filmy sa premietali aj počas rôznych multižánrových akcií, ale aj v Amfiteátri. 

Vďaka tomu teraz už vedia napríklad aj to, prečo draka bolí hlava. Hudobný rozprávkový film v réžii Dušana Rapoša Keď draka bolí hlava si mohli deti nielen pozrieť na filmovom plátne, ale aj o ňom diskutovať na zábavnej besede pri prezentácii rovnomennej knihy. Vo filme si okrem známych hercov zahrali a zaspievali aj maestro Karel Gott s dcérami Charlotte a Nelly. Rozprávkový príbeh s pesničkami je o dlhoročnej kliatbe v krajine hrozitánskeho draka. Barborka s Tomíkom trávia prázdniny u babičky a deda v kováčskej dielni pod Dračou skalou, kde zo všetkých síl pracuje aj netradičný pomocník –  dvojhlavý dráčik Čmoudík. Raz, keď sa deti chystajú prespať v jaskyni spoločne s dráčikom, objavia na stene starú mapu a Čmoudík, ktorého jedna hlava hovorí po česky a druhá po slovensky, začína rozprávať napínavý príbeh o vzniku kráľovstva Draka, veľkej láske princeznej Adélky a princa Janka, o dlhoročnej kliatbe a strašnom Drakovi, o zlom škriatkovi Blivajzovi, ale aj o tajomstve Nezábudkovej lúky, stratenom dračom vajci a páriku klokanov. Diváci sa dozvedeli, kedy draky tancujú hip-hop, ako sa slávia Vianoce v dračej jaskyni, akú čarovnú moc má sto rokov neumývaný dračí zub, a hlavne prečo draka bolí hlava.

DETSKÉ KINO

Počas dvoch mesiacov patrila každá nedeľa detskému filmovému divákovi. Filmové plátno sa rozžiarilo tak ako oči detí, ktoré si prišli pozrieť svoj obľúbený film. Koho by neprilákal Lego príbeh plný napätia a zábavy. Originálna, počítačovo animovaná snímka v 3D, je o dobrodružstve Emmeta, bežnej, poslušnej a dokonale priemernej LEGO mini postavičke, ktorá je omylom identifikovaná ako tá najvýnimočnejšia, v ktorej rukách leží záchrana sveta. Zrazu sa ocitne v spoločenstve cudzincov na epickej výprave za zastavením diabolského despotu. Na túto cestu je však Emmet beznádejne nepripravený. Režiséri Phil Lord a Christopher Miller napísali aj scenár podľa príbehu Dana Hagemana, Kevina Hagemana, Phila Lorda a Christophera Millera, vytvorenom na LEGO konštrukčných hračkách. Fanúšikovia, ktorí už po celé generácie obdivujú inovatívne hračky a nesmierne populárne video hry s LEGO tematikou, tento jedinečný svet mali možnosť vidieť tak, ako nikdy predtým.

Kto by nepoznal film Medveď Yogi a kto by si ho nerád znovu pozrel. Takúto možnosť mali deti v Detskom kine, kde s ním mohli prežívať jeho šibalstvá. Jeho záľubou je kradnúť piknikové koše. Po tom, čo Yellowstonský park stráca zisk, starosta Brown sa ho rozhodne zavrieť a predať. To by však znamenalo, že by si rodiny viac nemohli užívať krásy prírody – a čo je ešte horšie, Yogi a Boo Boo by boli vyhodení z jediného domova, čo poznajú. Yogi, konfrontovaný s najväčšou výzvou, musí preukázať, že on je naozaj chytrejší ako obyčajný medveď. A tak, aby našli cestu pred zaniknutím Yellowstonského parku, spolu s Boo Boo spoja svoje sily s ich starým protivníkom, lesným strážcom Smithom. Každému je dobré známe, ako sa toto dobrodružstvo skončilo.

Dobrodružný filmový príbeh Cesta do stredu zeme, inšpirovaný románom Julesa Verneho, vzal deti do stredu Zeme, kde sa nachádza fascinujúci nový svet. Výskumník Max zmizol počas výskumu vulkanických potrubí, ktoré by mali viesť do stredu Zeme. Profesor geológie Trevor (Brendan Fraser) pokračuje v bratovom výskume napriek tomu, že možno príde o celé svoje oddelenie. Po víkende, strávenom so synovcom Seanom (Josh Hutcherson), získava Trevor novú inšpiráciu a odvahu vrátiť sa k bratovej expedícii. Na ceste ešte stretávajú okúzľujúcu Islanďanku (Anita Briem) a spoločne mieria na vrchol hory, kde by sa mal nachádzať jeden z geologických senzorov. Netušia však, ako rýchlo sa dostanú do útrob Zeme, kde ich čaká nepredstaviteľné dobrodružstvo. Film preniesol diváka v čase do sveta plného nebezpečných rastlín a krvilačných pravekých šeliem. Ponúkol množstvo akčných scén a efektov, ktoré zvyšujú tep.

V detskom kine si mohli diváci pozrieť aj film Veľký sen malej zebry. Snímka spája herecké výkony ľudí a zvierat, ktoré medzi sebou hovoria. Je príbehom malej zebry, ktorú zabudne kočovný cirkus. Nájde ju tréner koní Nolan Walsh, ktorý ju vezme na svoju farmu, kde sa jej ujme jeho dcéra Channing. Zebra Prúžok sa rýchlo stane šťastným členom zvieracej rodiny, ktorej vodcom je poník Tucker a múdra koza Franny. Zebra túži na najslávnejších dostihoch Kentucky Derby Open predstihnúť všetky kone, Channing sa zas chce stať džokejkou. S pomocou priateľov z farmy musí zebra prekonať predsudky a pochybnosti, aby sa splnil jej sen – bežať dostihy po boku veľkých koní a poraziť všetky ušľachtilé čistokrvné kone a namyslených džokejov….

Ďalšie nedeľné predpoludnie spríjemnila deťom česká 3D komédia V perine. Magický svet dobrých a zlých snov, ktorý sa ukrýva priamo v našich perinách, ožil v muzikálovej rozprávke F. A. Brabca. Na malebnom námestí stoja oproti sebe dva domy. V jednom sa nachádza čistiareň peria, v druhom má kabinet pani Hilda – vykladačka snov. Medzi nimi vládne nepriateľstvo na život a na smrť. Dedko z čistiarne nedávno objavil skrytý svet snov v perinách a vie z nich tie zlé odfiltrovať. Vykladačka snov je vďaka tomu bez práce. Všetkým v okolí sa snívajú samé pekné sny a s tými sa po radu nechodí. A keby sa niečo škaredé do spania predsa predralo, stačí si dať perinu vyčistiť. Zlé sny skončia zamknuté v pivnici pod čistiarňou. Jedného dňa dedo záhadne zmizne.  Celú čistiareň potom čaká dobrodružstvo, o ktorom sa nikomu ani nezdalo. Boj s pani Hildou a boj o sny a so samotnými snami vyvrcholí v magickom vankúšovom svete priamo v perinách.

Deti si prišli pozrieť do Detského kina aj francúzsku animovanú rozprávku Príšerka v Paríži. Dej filmu ich preniesol do Paríža,  kde vládne panika. Rozruch v meste spôsobuje desivý tvor, ktorý je na úteku. V pätách mu je hrozivý komisár Maynott so svojimi mužmi. Príšerka našťastie nájde útočisko v speváckom kabarete po boku miestnej hviezdy, krásnej a srdečnej Lucille. Tá sa spoločne s výstredným vedcom a jeho vznetlivou opicou snaží neškodnú príšerku zachrániť.

Na Cestu na tajuplný ostrov 2 sa deti vybrali prostredníctvom filmu. Sean je najmladším potomkom rodu Andersonových, ktorý žije pokojným životom s matkou a jej priateľom Hankom. Skoro sa však dostane do problémov so zákonom, keď sa vláme do rádiostanice, aby zachytil správu od svojho dedka. S pomocou Hanka ju rozlúšti a zistí, že tajuplný ostrov existuje. Hank zostaví pomocou niekoľkých kníh mapu so súradnicami neznámeho ostrova v Pacifiku a obaja sa vydajú na cestu. Keď sa snažia prenajať si loď, nepodarí sa im nájsť nikoho, kto by im za vysokú odmenu vyšiel v ústrety. Šťastie sa na nich ale usmeje až s príchodom pilota vrtuľníka Gabata a jeho dcéry Kailani, ktorí sú ochotní obidvoch dobrodruhov prepraviť na určené miesto. Cestou ich ale zmetie hurikán a oni sa prebudia na pláži neznámeho ostrova so skalným prechodom do vnútrozemia. Pochopia, že sa dostali tam, kam chceli.

Detského diváka zaujal aj film Atramentové srdce, ktorý je adaptáciou knihy s rovnomenným názvom od nemeckej autorky Cornelie Funkeovej. Keď Mo Folchart číta príbeh, postavy priamo vystupujú zo stránok, a to doslova. A to je práve jeho problém. Mo musí využiť svoje zvláštne schopnosti, aby zlých votrelcov, ktorých vyčítal z knihy, vrátil nejako späť do ich sveta a zachránil tak ten náš. Ľahšie sa to povie, ako urobí. Mo a jeho dcéra sa preto pomocou skutočných i fiktívnych priateľov vydávajú na vzrušujúcu výpravu, počas ktorej čelia zloduchom, fantastickým bytostiam, a hlavne nebezpečenstvu.  Museli sa postaviť Kaprikornovi, ktorý vôbec nemal v pláne vrátiť sa do nejakej hlúpej knihy, naopak, chcel z nej vyvolať ešte horších ako je on sám, no k tomu potreboval práve schopnosť Moa. Keď ste film videli, viete, či Mo spolu s ostatnými premohol Kaprikorna a všetko vyriešil.

Posledným filmom podujatia Detské kino bola dobrodružná snímka Žraloky na súš(h)i. Pup je roztomilý bambusový žraločík, ktorý si užíva bezstarostné naháňačky oceánom s obrovským kámošom Júliusom. Jedného dňa Pup objaví koralový útes posiaty vajíčkami bambusových žraločíkov. Avšak na mieste sú už pytliaci, ktorí vajíčka kradnú a Pup ich – aj napriek veľkému úsiliu nedokáže ochrániť. Július, Pup a stará korytnačka Mertle objavia pytliacku loď, zakotvenú pri pevnine, no len Mertle môže dýchať na súši. Je príliš stará a pomalá, aby uspela v záchrannej akcii. Keď sa Pup dozvie, že bambusoví žraločíci vedia dýchať na súši rovnako ako korytnačky, pokúsi sa na vlastnú päsť zachrániť vajíčka. Chobotnica Octo, podmorský vynálezca, prichádza s novinkou v podobe „skafandra“, ktorý udržuje svojho pasažiera vo vode. Tým pasažierom sa stane Július, navigujúci tri rybky v pilotnej kabíne, ktoré mechanickými pákami riadia celý stroj…

FILMOVÉ VIANOCE

Predvianočný čas deťom spríjemnilo premietanie rozprávok. Pre tých najmenších boli pripravené tri snímky – Cesta za vianočnou hviezdou, Magické striebro a Magické striebro – Hľadanie kúzelného rohu.

Mimoriadne pútavý rozprávkový príbeh Cesta za vianočnou hviezdou sa odohráva v prekrásnej zasneženej nórskej prírode. Začína sa pred Vianocami, keď do zakliatej dedinky dorazí dvanásťročná Sonja v sprievode lupičov.  Podarí sa jej ujsť a útočisko nájde u kráľa, ktorý prišiel o svoju dcéru. Tá sa stratila, keď sa vybrala hľadať do lesa vianočnú hviezdu. Jeden mudrc mu poradil, že ak sa mu do desiatich rokov podarí hviezdu opäť rozžiariť, jeho dcéra sa vráti. Na túto úlohu sa podujala Sonja.

Rovnako napínavý bol aj dej filmu Magické striebro. Princezná Modrá ruža je malý škriatok, žijúci hlboko v nórskych horách. Žije v malej komunite škriatkov a spolu s ostatnými je zodpovedná za vytvorenie prechodu medzi denným svetlom a nočným. Tento prechod sa nazýva mágia hodiny a je stvorená z čarovného striebra, ktoré vlastnia a chránia modrí trpaslíci. Keď jedného dňa striebro ukradnú, svet sa ponorí do večnej noci. Statočná princezná sa vydáva na pozoruhodnú cestu za získaním striebra, aby zachránila svet od večnej temnoty.

Pokračovaním Magického striebra je Hľadanie kúzelného rohu. Po nekonečne dlhom jesennom spánku sa modrí škriatkovia prebudili do tej najchladnejšej zimy, akú kedy zažili. Malé údolie s gazdovstvom, kde si nažívajú červení škriatkovia, je ohrozené obrovským ľadovcom. Dokáže kráľovná Fjellrose pomôcť Drengovi, kráľovi červených škriatkov? Verí dávnej povesti o magickom modrom rohu, ktorý dokáže zmeniť počasie. Keď sa jej podarí nájsť ho, bude môcť ľadovec roztopiť. Ale modrí škriatkovia sú proti, pretože jeho posledné použitie spôsobilo katastrofu. Napriek ich varovaniam sa Fjellrose a Dreng vydajú na výpravu.

BIENÁLE ANIMÁCIE BRATISLAVA AJ V KOŠICIACH

Medzinárodný festival animovaných filmov pre deti a mládež Bienále animácie Bratislava, ktorý sa koná každé dva roky, chce vždy ukázať, aké môžu byť animované filmy vizuálne príťažlivé, zábavné a zároveň poučné. Vlani si však v poradí už 15. ročník nemohli diváci pozrieť v kinosálach ako zvyčajne, ale mimoriadna situácia si vyžiadala výnimočné riešenie. Medzinárodný dom umenia pre deti BIBIANA filmy uviedol nie na verejných premietaniach, ale prostredníctvom televízneho vysielania a online.

V predchádzajúcich ročníkoch mohli deti BAB sledovať aj v Kasárňach/Kulturparku a zahlasovať za svoj najobľúbenejší film z celého sveta. Do medzinárodnej súťaže v roku 2018 bolo prihlásených až 280 programov z 50 krajín, čo predstavovalo mimoriadnu geografickú pestrosť a takmer dvojnásobný počet krajín v porovnaní s minulými ročníkmi. Prejavom dôvery k festivalu BAB boli prihlášky programov veľkých verejnoprávnych televízií NHK, ZDF, RAI, ČT a tiež domácej RTVS.

Trinásty ročník BAB sa uskutočnil v Kunsthalle/Hale umenia a jeho súčasťou bola aj výstava detských ilustrácií slovenských autorov z Bienále ilustrácií Bratislava. Na svetovo unikátnom festivale udeľuje významné ocenenia medzinárodná porota. Okrem hlavnej Ceny Viktora Kubalu za najlepší film v súťaži, Ceny sv. Vojtecha – ceny Višegrádu, ocenenia za celoživotnú tvorbu Prix Klingsor a ceny UNICEF je na festivale animovaných filmov jedna neobyčajná Cena detského diváka.

Do Košíc dorazil aj Animačný expres, ktorý precestoval takmer všetky krajiny Európy, spolu s výstavou najkrajších ilustrácií slovenských ilustrátorov, vystavujúcich na BIB v rokoch 1963 – 2005. Svet animácie a ilustrácie má k sebe blízko, spája svet statického a pohyblivého obrázku a vedie vás do tajomstva oživenia čiary, papierika, plastelíny, skrátka – celého sveta okolo nás… Rozprávkový vlak priviezol deťom víťazné filmy slovenských tvorcov z festivalov BAB.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.