Cesta z prehliadkového móla viedla k titulu mesto módy

Košiciam prívlastok mesto módy zaslúžene patrí. Nielenže sa tu každoročne konali prestížne módne prehliadky, presahujúce hranice Slovenska, ale zaujať a obliecť metropolu východu do moderného šatu pomáhali významní slovenskí i zahraniční módni návrhári, neprofesionálne kreatívne a zručné ženy z Výmenníka na Važeckej ulici s vlastnou značkou VYVA, ale aj talentované deti. Móda tu našla svoje miesto ako neoddeliteľná súčasť kultúrno-spoločenského života v meste. Pozrime sa, kadiaľ viedla cesta k titulu.

Košice Fashion Week

V roku 2014 sa Košice stali mestom módy. Stali sa dejiskom prvého ročníka prestížneho podujatia Košice Fashion Week. V Kunsthalle/Hale umenia a v Kasárňach/Kulturparku prezentovali svoje jesenné kolekcie módni návrhári zo Slovenska, Česka a Ukrajiny. Cieľom projektu je podporovať slovenských módnych tvorcov a využiť svoju geografickú polohu pre medzinárodnú spoluprácu s okolitými štátmi. Počas KFW sa konalo niekoľko prestížnych súťaží zameraných na podporu a rozvoj študentov vysokých umeleckých škôl za podpory renomovaných módnych návrhárov i módnych značiek. Košice sa ako jediné mesto na Slovensku stali súčasťou celosvetových akcií Fashion Week v New Yorku, Paríži, Miláne, Londýne či Tokiu. Módny týždeň priniesol fashion kokteily, párty a showroom prehliadky. Medzi tvorcami prezentovaných kolekcií a módnych doplnkov boli napríklad Beata Rajská, Jitka Klett, Jana Bergová a Ida Sándor či šperkárky Ludmila Gubinová z Charkova a Táňa Čisáriková, Košičanka pôsobiaca v Paríži.

Projekt Košice Fashion Week posunul svoje hranice do sveta módy a metropola východu sa zaradila medzi popredné svetové mestá módy. Košice sa dostali do svetového zoznamu podujatí pod značkou Fashion Week. Stali sa partnermi Cracow Fashion Week, Ukrajina Fashion Week a Serbia Fashion Week. Luxury Fashion Day v rámci KFW bol zameraný na slovenskú návrhársku elitu a prestížne módne značky. Aj druhý ročník pokračoval v ambícii stať sa významnou módnou, kultúrnou a spoločenskou udalosťou na Slovensku. Predstavili sa nielen domáci návrhári a dizajnéri, ale aj z Čiech a Ukrajiny. Diváci si mohli pozrieť kolekcie Jitky Klett, Zuzany Hakovej, Idy Sándor, Jany Polak a popredných ukrajinských návrhárov. Boli to dni plné jesenných módnych noviniek. Silným akcentom boli nové technológie a umelecké intervencie vo fashion priemysle. Témou súťaže, určenej mladým návrhárom, absolventom stredných a vysokých umeleckých a dizajnérskych škôl, ale aj debutantom bola Nová geometria a priestor. Organizátori chceli zacieliť tvorbu súťažných kolekcií na návraty k moderne 20. rokov minulého storočia, ktoré mimoriadne silno rezonujú v tvorbe svetových módnych tvorcov.

Aj v roku 2016 ožili Košice módou. Tretí ročník projektu Košice Fashion Week sprostredkoval návštevníkom jedinečný módny zážitok. Priniesol nové tváre, kolekcie, nápady, farby a zaujímavé stretnutia. Módne prehliadky renomovaných slovenských návrhárov a program tretieho ročníka ponúkol možnosť zoznámiť sa s tvorbou úspešných módnych tvorcov zo Slovenska i okolitých štátov. Svoje modely predstavili Jitka Klett, Jana Polak, Zuzana Haková, Ida Sandor, Jaroslava Wurll Kocanová či Zuzana Bottková. Svoje aktuálne kolekcie  prezentovali aj známe zahraničné značky (Mango, Tommy Hilfiger…). KFW podporuje aj mladých návrhárov. Svoje práce ukázali študenti Strednej odbornej školy Gemerská a Školy úžitkového výtvarníctva Košice. Kolekciu predviedla aj víťazka súťaže Black Card Barbora Kubi. Program otvorila slovenská premiéra celovečerného dokumentárneho filmu LAGERFELD DÔVERNÉ o živote hlavného návrhára značky CHANEL Karla Lagerfelda. Filmový večer pokračoval ďalším životopisným filmom Coco CHANEL.

Módne značky a inšpiratívne outfity ovládli móla Košice Fashion Week aj počas štvrtého ročníka, ktorý aj tentoraz prezentoval slovenské návrhárske špičky, podporil začínajúcich mladých umelcov, rozvíjal spoluprácu štátov V4 a ponúkol výber zahraničnej módy. Predviedli sa módni tvorcovia zo Slovenska i okolitých štátov. Módne prehliadky významných slovenských návrhárov a program ponúkli možnosť zoznámiť sa s tvorbou úspešných módnych tvorcov. Svoje modely predstavili Ida Sándor, Jana Polak, Sisa Hollá, Jaroslava Wurl Kocanová, Dajana Rodriguez, Zuzana Haková, Mišena Juhász či Jitka Klett. Svoje aktuálne kolekcie prezentovali aj známe zahraničné značky Mango, Tommy Hilfiger, Tommy Hilfiger Denim a Sugarbird, BCBG MAXAZRIA, Versace, Valentino, Victoria Beckham, Isabel Marant. Na móle predviedli svoju tvorbu Ateliér 343 VŠVU Bratislava, KSA Krakov, UJEP Ústí nad Labem, ŠUV Košice, SOU Gemerská, ZCU Plzeň, ale na samostatnej prehliadke aj deti z Fashion KidLabu.

Ďalší, v poradí už piaty ročník Košice Fashion Week, odel metropolu východu do módnych noviniek. Jedinečné módne zážitky obohatilo niekoľko inšpiratívnych sekcií, ako sú streetwear fashion, prednášky a workshopy a mnoho sprievodných eventov. Obľuba a dôležitosť streetwearovej módy rastú rýchlosťou svetla, čo sa odzrkadlilo i v prehliadkovom programe v podobe sviežeho konceptu Streetwear Platformy. Predstavila sa česká značka Black Jesus Clothing, spolupracujúca s interpretmi slovenskej a českej rapovej scény a značka Freler, za ktorou stojí Terézia Feňovčíková. Jej charakteristickým prvkom je surový dizajn, prevzatý zo svojrázu ulice a jeho kombinovateľnosti. Priestor dostal aj medzinárodný start-up European Fashion Accelerator (EFA), sústreďujúci okolo seba komunitu mladých talentovaných návrhárov zo strednej Európy. Hlavným cieľom bolo poskytnúť lepšie znalosti a praktické skúsenosti, ktoré uľahčia prechod z akademického do biznisového prostredia. Prezentovali sa tiež študenti zo škôl a univerzít s kreatívnym zameraním: SOŠ Gemerská, ŠUV Košice, UJEP Ústí nad Labem, VŠVU Bratislava a ZČU Plzeň. Nezabudlo sa ani na najmladších tvorcov z Fashion KidLab.

Šiesty ročník najúspešnejšieho slovenského projektu s medzinárodným presahom KFW bol nielen o móde, ale aj o otvorenej diskusii, zdieľaní skúseností a inšpirácií. Priniesol novinku Košice Fashion Week & Summit s podtitulom Sustainability through Talent Development & Innovations. Program ponúkol novú platformu profesionálnych prednášok a workshopov s cieľom podporiť a rozvíjať talenty v kreatívnom priemysle. Pozvanie prijali rešpektovaní zahraniční speakri a lektori. Okruh tém bol zameraný na udržateľnosť prostredníctvom rozvoja lokálnych talentov a inovácií. Vznikol tak unikátny vzdelávací event pre každého, kto chce rozvinúť svoj talent a rozbehnúť vlastný biznis. V rámci programu dostal opäť priestor medzinárodný start-up pre mladé talenty z V4 European Fashion Accelerator, sústreďujúci okolo seba komunitu mladých talentovaných návrhárov zo strednej Európy. Na európsky trh bol uvedený portál pracovných príležitostí v kreatívnom priemysle s názvom EFAjobs. V rámci sprievodného programu boli prednášky a workshopy pre verejnosť na rôzne aktuálne témy, ako inovácie, osobnostný rozvoj… Pre módnych návrhárov a značky sprostredkovali organizátori stretnutia so zástupcami zahraničných nákupcov.

Módna značka VYVA

Na módnych workshopoch s lektorkou Janou Bučkovou ženy z Výmenníka na Važeckej po celý rok usilovne navrhujú a vytvárajú modely, s ktorými sa už tradične v decembri predstavujú na módnych prehliadkach v Kasárňach/Kulturparku, ale aj na festivaloch USE THE C!TY. Značka VYVA vznikla v rámci komunitno-umeleckého projektu Z ulice koncom roka 2013. Najprv vznikali skice a výtvarné návrhy, neskôr diskutovali o látkach, materiáloch, módnych doplnkoch, nakúpili  stroje a figuríny a od roku 2014 už začali pracovať na prvej kolekcii. Tvorilo ju len zopár modelov, inšpirovaných architektúrou výmenníka.

Druhou sa už dievčatá predstavili verejnosti s tým, čo ich vystihuje a zamerali sa na tému tradície. Vkusné, mladé, elegantné, nápadité, moderné, s nádychom minulosti, ale súčasné, boli modely, ktoré predviedli na Art fashion night. Tému tradície Jeden slovenský príbeh zvládli obyčajné ženy z výmenníka bravúrne. „Ušili“ si značku, ktorá má na to, aby prerazila v konkurencii. Publiku asi najviac učarovali detské modelky v oblečení v duchu tradície, ktorá sa napája na jednotlivé krojové časti z Jakubian v kombinácii farieb tyrkysová, biela a žltá. V kolekcii  boli odevy spoločenské,  veľmi jednoduché na bežné nosenie, ale aj vkusné svadobné šaty doplnené o kyticu a venček zo suchých klasov.

Pozitívne ohlasy po prvých prehliadkach ich posmelili. Predstavili sa na viacerých významných módnych fórach – bratislavskom Urban markete, počas Prague Design weeku či ako predskokan Košice Fashion Week 2015 a o rok neskôr už boli jeho súčasťou.

Tretia kolekcia už niesla veľkorysý názov Grófka, pri tvorbe ktorej sa autorky inšpirovali grófkou Helenou Zrínskou, matkou Františka II. Rákociho, ktorá je pochovaná v krypte Dómu sv. Alžbety.

Do prírodných farieb obliekla skupina obyvateliek zo Sídliska Nad jazerom modelky, ktoré prezentovali štvrtú módnu kolekciu Z lesa na prehliadke VYVA FASHION SHOW. Ústrednou témou sa stal les. Inšpirovali sa prirodzenou krásou, ktorú zosobňuje príroda a čarovné prostredie okolitých lesov. Predstavili 20 kompletných modelov pre dámy, deti, ale aj pánov. A ako to už býva zvykom, nebola to prehliadka bez konceptu a myšlienky. VYVA si opäť pripravila príbeh, ktorý predviedli na prehliadkovom móle modelky, tanečnice, ale aj samotné dievčatá, ktoré vo výmenníku tvoria.

Piata kolekcia odevov Ikony bola inšpirovaná ikonami ženskosti, akými boli Katarína Veľká, Jackie Kennedy, Mária Antoinetta, Audrey Hepburn, Coco Chanel či Mata Hari. Na módnej show VYVA rozpovedala príbehy niekoľkých významných žien, ktoré zmenili svet, ale sú symbolmi nielen odhodlania, ale aj ikonami krásy, odvahy a prirodzenej ženskej sily. Prehliadka priniesla sériu dobových príbehov cez celkom nové modely, inšpirované jednotlivými ženskými postavami. VYVA rozpovedala príbehy žien, ktoré boli v určitom zmysle dôležité pre danú epochu a významne do nej zasiahli. Okrem toho boli považované za mimoriadne krásne a udávali trend obliekania a módy. Nezvyčajným spôsobom v električke predviedli svoju šiestu kolekciu pre pánov počas festivalu USE THE C!TY.

Módna značka VYVA „všíva do svojich modelov príbehy. S kolekciou VYVA SNOWHITE sa neprofesionálne návrhárky predstavili na prehliadke Košice Fashion Week 2016. Jej koncept vychádzal z rozprávkového príbehu o Snehulienke od bratov Grimmovcov a zároveň zašiel  ďalej v psychologickej štúdii dvoch ústredných postáv – Snehulienky a kráľovnej. Hlavnou myšlienkou prezentácie bolo vytvorenie priestoru za pomoci hry svetla a rôznych kulís, v ktorom sa odohráva príbeh, kde je divák o niečo viac jeho súčasťou. Išlo skôr o „Fashion performance“ ako o tradičnú módnu prehliadku. Základom pre túto kolekciu bol pritom paradoxne nielen odev, ale do centra pozornosti sa dostal aj šperk, ktorý jej dodal nezameniteľný štýl a originalitu. Veľmi dôležitou zložkou performance bola hudba, ktorá emotívne podporila dejovú líniu, príbeh, ale aj samotné vnímanie divákov. Zaujímavosťou bolo zakomponovanie živej hudby. Dve scény sprevádzala hra na harfe. Súčasťou boli aj  video projekcie, ktoré sa objavovali na podlahe, stene, ako aj na zrkadlových plochách.

To, že sa krása a zmyselnosť žien odkrýva v odtieňoch modrej sa snažili ženy z Výmenníka Važecká ukázať v novej módnej kolekcii Modrá, ktorú predviedli na netypickom móle na hladine jazera, čo umocnilo zážitok v spojení s vodou. Táto farba symbolizuje vyrovnanosť, pokoj a navodzuje pocit bezpečia. Zároveň je však farbou, ktorou sa znázorňuje rozbúrené more či dážď. Modrá je nielen symbolickým vyjadrením farby, ale zároveň navodzuje aj tajomnosť ženy v rôznych fázach alebo etapách života. Výnimočná prehliadka, ktorá v sebe niesla kúsok tajomna a pritom ostala jemná a nežne ženská, rozprávala príbeh, ktorý je predovšetkým o VYVE, ale nájsť a stotožniť sa s ním bolo ľahké, pretože bola o ženách. O ich snoch, túžbach, ale i bolestiach a prehrách.

Na spoločnom móle sa na prehliadke Móda a vášeň predstavili dva unikátne komunitno-umelecké projekty – VYVA a Fairy Fashion. Módna značka VYVA uviedla úplne novú kolekciu PURE a to najlepšie z doterajšej tvorby – výber BEST OF VYVA z deviatich predošlých kolekcií. Projekt Fairy Fashion sa pred košickou verejnosťou prezentoval po prvý raz a to odpoveďou na otázku prečo ženy nosia sukne. Modely predstavovali jemnosť a čistotu v podobe prepracovaných, ale striedmych strihov a určené boli pre ženy rôzneho veku. Ich dominantou boli jemné farby vanilky, nebeskej modrej, ale aj nežné odtiene, prechádzajúce do modrosivej a žltej. Kolekcia pozostávala zo spoločenských šiat aj so svadobným modelom, elegantných príležitostných modelov a casual, teda bežných odevov na denné nosenie.

VYVA nechýbala so svojimi cirkusovými modelmi ani na záverečnom ceremoniáli UTC, kde sa prezentovala s kolekciou Noc, inšpirovanou tajomnom, nocou v kombinácii so svetlom. Jej autorky ju vnímajú ako tajomnú a pritom krásnu a hrajú sa so symbolikou svetla a tmy, pretože noc nie je iba čiernou tmou, ale aj časom jagavých hviezd a mesiaca, je časom pre sny… Kolekcia je chápaná a znázorňovaná cez rôzne asociácie, ktoré v nás táto časť dňa vyvoláva. Vnímame ju cez farby aj poetiku – konkrétne svetlo a temnota ľudskej duše. VYVA je špecifická tým, že každý model a kolekcia rozpráva príbeh, vždy iný a plný emócií, pretože je príbehom žien, ktoré ju tvoria. Módna performance pozostávala zo štyroch častí: LABUTIE JAZERO (čierna a biela labuť ako súboj svetla a tmy), SVETLO (hviezdy), INTIMITA a napokon SEN.

V roku 2019 prišla VYVA s kolekciou Denim. S módou z recyklovaných materiálov sa predviedli aj hostia -– Súkromná spojená škola Kežmarok s kolekciou Vzkriesenie a módna značka Bodka z dielne Patrície z Poproča, kde nielen prerábajú staré na nové, ale šijú napríklad obojstranné šatočky pre deti, ale aj také, ktoré s nimi rastú a po čase sa dajú nosiť ako tričko. Nové modely využívali ako podklad staré džínsy. Zámerom najnovšej kolekcie bolo postaviť sa zoči-voči problematike neustáleho množenia textilného odpadu a poukázať na možnosť druhej šance.

Samostatné prehliadky

„Hranatú“ kolekciu Spring – Summer 2016 s názvom LINA predstavila košická módna návrhárka Ida Šándor, ktorá tvorí hlavne z materiálu ako koža, hodváb, kašmír. Modely dopĺňa o ručne zhotovené prvky technikou patchwork, čím sa odlišuje od iných módnych tvorcov. Jej modely nosia známe osobnosti na Slovensku, ale aj v zahraničí. Inklinuje ku geometrickým, hranatým tvarom, čo ukázala na svojich modeloch na módnej show „Fashion Lines“. Modelky predviedli aj niekoľko  modelov v elegantnom štýle. Dominovali nohavice,  ale nechýbali ani šaty. Farby boli rôzne, od čiernej, svetlo sivej, hnedej, až po bielu. Diváci mohli obdivovať aj  červené šaty s hlbokým výstrihom, fialové kožené či model s leopardím vzorom, žltý kabát s kožušinou a plášte. Zaujímavé boli nohavice s dĺžkou vpredu po členky a vzadu o pár centimetrov dlhšie. Jediným doplnkom modeliek boli okuliare namiesto šperku. S modelmi námorníckeho štýlu sa predviedli deti z workshopov Fashion KidLab.

Desiate výročie svojej tvorby oslávila módna návrhárka Ida Sándor z Košíc veľkolepou módnou show pod názvom „10 rokov minimalizmu“ v Kunsthalle/Hale umenia. Ročne vytvára dve až tri ucelené kolekcie, s ktorými sa prezentuje na všetkých významných módnych podujatiach doma aj v zahraničí. Patrí medzi elitu módnych návrhárov, ktorí svoje kolekcie predstavujú na Bratislavských módnych dňoch, podujatí Fashion Live a ako patriotka nemôže chýbať ani na Košice Fashion Week. Začiatkom roka 2016 sa predstavila až v ďalekej Číne- Harbin Fashion Week, kde zožala obrovský úspech. Modely IDA SANDOR sú minimalistického konceptu s údernými asymetrickými detailmi. Základom je do detailov premyslený a prepracovaný strih. Na módnej show predstavila kolekciu plnú minimalizmu. Inšpiráciou bola potreba dnešnej doby. Doby plnej stresu a zhonu, preto je kolekcia strihovo čistá, modely jednofarebné s originálnymi detailmi bez doplnkov, ale s dôrazom na luxusné materiály a poctivé vypracovanie.

V šatách Fera Mikloška vás zaručene nikto neprehliadne. Jeho meno sa spája s tým najlepším v oblasti slovenskej módy už dve desaťročia. Jedinečnosť návrhárovho talentu je spojená s ručnou prácou najvyššej kvality. Niet divu, že módna show s jeho menom prilákala do Kasární/Kulturparku stovky zvedavcov. Súčasťou programu bola aj prehliadka šiat mladých začínajúcich tvorcov zo stredných a vysokých škôl s názvom Fashion etc. Návrhár si vybral desiatich študentov zo stredných odborných škôl so zameraním na odevný dizajn z Košíc, Kežmarku a Michaloviec, ktorým sa venoval. Fero Mikloško sa spoločne s klinikou Envy zapojil do podpory občianskeho združenia Debra Slovakia, ktoré pomáha pacientom so zriedkavou chorobou motýlích krídel. Návštevníci si tak mohli pozrieť a po prehliadke aj vydražiť tri modely, navrhnuté špeciálne pre tento projekt. Večer vyvrcholil prehliadkou najnovšej kolekcie ateliéru MIKLOŠKO a plesovým šatám. Nechal sa inšpirovať čiernou farbou.

Módna návrhárka Jitka Klett organizuje vlastné autorské módne prehliadky doma i v zahraničí už od roku 1994. V Košiciach predstavila kolekciu Jar/Leto 2016 s názvom Brella. Diváci si mohli vychutnať lepší estetický zážitok vďaka originálnemu mólu a obrazovke na stene. Modelky mali na tvárach netradičné masky zo živých kvetov. Tento nápad vznikol spoločne v spolupráci s Róbertom Sotákom a jeho kvetinárstvom Garomi. Kvetinová výzdoba bola aplikovaná nielen na tvárach modeliek, ale kvetinové vzory boli aj na predvedených šatách. Prevažne išlo o elegantné kúsky. Nechýbali ani nohavice, sukne, overaly, ale aj celé plavky. Odevy boli voľnejšie aj priliehavejšie. Unikátnym kúskom, ktorý očaril každú ženu, boli biele svadobné šaty. Modelka nemala kvetinovú masku, ale mala krátky závoj z kvetov. Dominantnou farbou prehliadky bola ružová. Všetky látky mali autorskú potlač, ktoré Jitka Klett navrhuje so svojim tímom.

Po druhý raz v jednom roku sa v Kunsthalle/Hale umenia predstavila Jitka Klett s medzinárodným charitatívnym módnym projektom JITKA KLETT for FASHION REVOLUTION. Z Košíc putovala módna show do Českej republiky, Indie a Spojených arabských emirátov. Predstavila na nej exkluzívna Ready to wear kolekcia Espiriti pre Jeseň/Zimu 2016-17 , doplnená o kolekciu večerných modelov. Cieľom projektu bola osveta na Slovensku a v Českej republike na tému zneužívania detí na prácu v neľudských podmienkach v módnom odvetví v krajinách stredného a ďalekého východu a priama pomoc týmto a ostatným deťom v uliciach spomínaných krajín. Zámerom kampane bola tiež podpora tuzemských výrobcov na Slovensku a v Čechách v odevnom odvetví. V neposlednom rade sa vyzbierané prostriedky využili  na podporu mladých talentovaných umelcov a módnych návrhárov zo Slovenska a z Českej republiky v podobe podpory a rozvoja ich kreativity formou financovania ich projektov či výstav.

Netradičná prehliadka Slava Deva sa na módu pozrela cez históriu. Košičanka a úspešná módna blogerka Ľudka Žoldáková predstavila svoj kreatívny počin Slava Deva vo Výmenníku Važecká. Pri tvorbe kolekcie látok značky VYVA sa nechala inšpirovať ženskými postavami slovanskej mytológie. Išlo o módnu prehliadku spojenú s históriou našich predkov – Slovanov. Na jar sa ešte stále na niektorých miestach páli Morena a červenovlasé dievčatá nazývajú Rusalkami, ale čo o nich v skutočnosti vieme? Hovorí vám niečo Bludička, Lada či Poludnica? Ľudka Žoldáková si vzala do parády sedem postáv slovanskej mytológie a ich príbehy stvárnila na rôznych látkach a materiáloch. Návštevníci sa mohli pozrieť nielen na šaty, ale dozvedeli sa čo-to aj o bohyniach a vílach, ktoré naši predkovia uctievali. Látky s názvom Lada, Živa, Morena, Rusalka, Bludička, Zora a Poludnica sú navrhnuté tak, aby sa z nich šili bežné, každodenné veci v tradícií značky LU:KA.

Fashion KidLab

Módu do Košíc priniesli nielen uznávaní módni návrhári, ale v tomto meste sa do tajov módy zasväcujú aj tí najmenší prostredníctvom workshopov Fashion KidLab. Svoj talent a cit pre módu už predviedli veľakrát a s ich modelmi sme sa mohli stretnúť na samostatných, ale aj prestížnych prehliadkach. Detskej kreativite sa medze nekladú. Zapojili sa do projektu Košice Fashion Week. Navrhovali modely a šperky pod odborným vedením svetového módneho návrhára Marcela Holubca a módnej expertky a riaditeľky Prague Fashion Weekendu Olo Křížovej. Ich modely sme mohli vidieť aj na výstave. Dvere do sveta módy otvára talentovaným deťom návrhárka Jana Polak, ktorá sa im venuje na pravidelných stretnutiach už niekoľko rokov. Navrhujú originálne kolekcie, s ktorými sa objavujú na prehliadkových mólach, kde žnú úspechy.

 

 

 

 

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.