Cez Dni Ukrajiny spoznávame bližšie svojich susedov

Výnimočný cezhraničný projekt na Slovensku zameraný na podporu rozvoja cezhraničnej spolupráce medzi Ukrajinou a Slovenskom – Dni Ukrajiny v Košiciach vstupuje do 7. ročníka. Každoročne ho organizuje Združenie FEMAN so svojimi partnermi ako jeden zo svojich kľúčových projektov. Uskutoční sa v dňoch 23. – 30. septembra 2021. V tomto roku si Ukrajina pripomína  30.výročie od vyhlásenia svojej nezávislosti.

Súčasťou podujatia je popri kultúrnom programe, výstave, športe, celom rade sprievodných podujatí, gastronómii, prezentácii miest a cezhraničných projektov s Ukrajinou aj  prezentácia tradičnej slovenskej kultúry, kultúry Zväzu Rusínov-Ukrajincov na Slovensku a ukrajinskej kultúry. Dni Ukrajiny sa budú odohrávať na viacerých miestach Košíc, Kasárne/Kulturpark a Kunsthalle/Halu umenia nevynímajúc.

V Galérii Alfa si návštevníci môžu pozrieť výstavu výtvarníka a pedagóga, jedného z najvýznamnejších predstaviteľov výtvarného umenia Ukrajincov na Slovensku Dezidera Millyho Život pod Minčolom, ktorá bude prístupná do 7. októbra 2021. Pripravená bola v spolupráci so Slovenským národným múzeom – Múzeom ukrajinskej kultúry vo Svidníku.

Tak, ako každý rok milovníci dobrého jedla budú môcť degustovať typické ukrajinské jedlá ako sú boršč, holubky, pirohy, kvas a pochutnať si aj na iných špecialitách v budove Alfa na tradičnej Kulinárii 25. septembra 2021 od 13:00 do 17:00 hod.

O 19:00 hod. sa v tento večer v Kunsthalle/Hale umenia bude premiérovo premietať dokumentárny film Život pozajtra. Jeho ústrednou postavou je komisár ukrajinského prezidenta pre rehabilitáciu zranených veteránov ozbrojených síl a zborov Ukrajiny Vadym Svyrydenko. Prežil „kotol v Debaľcove/Doneck“ a pre neho, aj jeho priateľov, vojnových veteránov sa šport stal nádejou a „živou vodou“ pre ďalší život…

Neoddeliteľnou súčasťou „Dni UKRAJINY 2021 v Košiciach“ je aj tradičné „Slovensko–ukrajinské fórum SUF 2021“ zamerané na spoluprácu podnikateľských subjektov a samosprávnych orgánov, rozvoj cestovného ruchu, ekonomiky, hospodárstva, spoluprácu v oblasti vzdelávania, bezpečnosti samospráv a finančných podporných programov určených na rozvoj a cezhraničnej spolupráce. V Kasárňach/Kulturparku sa uskutoční 27. septembra 2021 od 9:00 do 18:00 hod. Na programe sú tri témy: Cezhraničná slovensko-ukrajinská spolupráca samospráv, Slovensko-ukrajinské  dni cestovného ruchu a Dopravná infraštruktúra (cestná, železničná, letecká) a jej vplyv na rozvoj cezhraničnej spolupráce s Ukrajinou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.