Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Cez víkend nás pobaví Woody Allen a jeho filmy

Cez víkend nás pobaví Woody Allen a jeho filmy

Na striebornom plátne Kasární/Kulturparku sa budú počas víkendu 25. a 26. apríla odohrávať príbehy hrdinov z dvoch úspešných filmov Woodyho Allena. Diváci uvidia z jeho bohatej produkcie Kúzlo mesačného svitu a Do Ríma s láskou.

Známy americký filmový režisér, spisovateľ, herec a komik Allen Stewart Konigsberg  je jedným z mála, ktorý sa dokázal presadiť ako tvorca vlastných autorských filmov. K tomu potreboval široké spektrum znalostí, mnoho talentu, a hlavne vytrvalosť.

Takmer osemdesiatnik produkuje jedno majstrovské dielo za druhým. Za štyri desiatky rokov sa preslávil inovačným poňatím komediálneho žánru i osobitým štýlom. Narodil sa v Brooklyne v New Yorku. Štúdium na univerzite skončil už v prvom semestri a zamestnal sa v NBC ako scenárista. Popritom sa snažil presadiť sa ako tvorca vtipných gagov pre komikov a pre rôzne vystúpenia v nočných podnikoch.

Woody ako režisér debutoval  nízko rozpočtovým japonským špionážnym trillerom What’s New, Pussycat. Pre televíziu napísal a zrežíroval Take the Money and Run, kde si aj sám zahral. Film bol akousi paródiou na gangsterské filmy. Vo filme Bananas Woody trefne využíva prvky politickej satiry a poukazuje na dianie v Južnej Amerike. Potom si berie na mušku „sexuálnu revolúciu“, a to vo filme, ktorého názov vystihuje takmer všetko –  Everything You Always Wanted to Know About Sex (But Were Afraid to Ask). Poviedková snímka je stavaná predovšetkým na dobrom situačnom humore. V nasledujúcom období Woody natočil film Steepera Love and Death, ktorý obzvlášť signalizuje u Allena vysoké ambície a túžby byť považovaný za seriózneho filmového tvorcu.

Film Annie Hall je označovaný za jeho najlepší kúsok. Získal štyri Oscary. Woody tematicky nadviazal na Annie Hall čierno-bielym filmom Manhattan. Je osobným vyznaním lásky Woodyho Allena mestu New York. Film získal už „len“ dve oscarové nominácie, ale to na jeho kvalite určite neuberá.

Osemdesiate roky boli pre Woodyho plodným filmovým obdobím. Čo rok, to nový film. – a v tomto období do svojich filmov do hlavných úloh obsadzuje predovšetkým herečku Miu Farrow, s ktorou nadviaže bližší vzťah. V tomto období točí komédie, ktoré si ale zachovávajú aj filozofický podtext, hlavne filmy ako September a Stardust Memories, ktoré sú ovplyvnené najmä tvorbou európskych filmových režisérov ako Federico Fellini či Ingmar Bergman.

V roku 1992 natočil film Tiene a hmla, ktorý vzdáva hold celému nemeckému expresionizmu. V druhej polovici deväťdesiatych rokov sa venoval „ľahšiemu“ a menej vážnemu žánru ako napríklad v muzikáli Všetci hovoria: Milujem ťa alebo v komédii Mocná Afrodité, ktorej hlavná predstaviteľka Mira Sorvino za hlavnú úlohu získava Oscara.

V novom tisícročí Woody nezostáva nič dlžný svojej povesti a rok čo rok natáča nové filmy. Sú osobnou výpoveďou autora a mnohé odzrkadľujú jeho skutočný vzťah k umeniu, náboženstvu a láske. Diváci v Kasárňach/Kulturparku uvidia dva z jeho najnovších filmov.

Film Kúzlo mesačného svitu (2014) je romantická komédia, ktorá sa odohráva v južnom Francúzsku v roku 1920. Nádherné vily na pobreží Côte d’Azur, jazz kluby a módne miesta pre bohatých sú kulisou filmu.  Stanley (Colin Firth) – allias Wei Ling Soo je britský kúzelník a majster iluzionista, ktorého zavolá do Francúzska aristokratická rodina, aby odhalil možný podvod Sophie (Emma Stone). Je pravdepodobné, že táto tajomná a krásna žena využíva priazeň bohatej rodiny. Komplikácie nastanú, keď sa „detektív“ do nej bezhlavo zamiluje.

Sophie dosahuje viaceré úspechy v čítaní mysle a ďalšie nadprirodzené počiny, ktoré sa vymykajú všetkým racionálnym vysvetleniam. Stanley sa prizná svojej milovanej tete Vanesse (Eileen Atkins), že začal premýšľať, či jej schopnosti  nie sú naozaj skutočné. Ak by to bola pravda.To, čo nasleduje, je séria udalostí, ktoré sú čarovné v každom význame tohto slova a nakoniec najväčším trikom, ktorý Kúzlo mesačného svitu predvedie, je ten, ktorý nás všetkých poblázni.

Po mimoriadne vydarenej a nápaditej Polnoci v Paríži sa Allen Woody vybral spoznávať Európu prostredníctvom Ríma, kde si zahral s osudmi niekoľkých rôznych ľudí. Jeho film Do Ríma s láskou (2012) je zložený zo štyroch poviedok.

V prvom prichádza starší manželský pár (Judy Davis, Woody Allen) do Ríma, aby spoznal talianskeho snúbenca svojej dcéry, z ktorého nie je neurotický otec práve nadšený. Keď však bývalý operný režisér počuje v sprche spievať zaťovho otca operné árie hodné La Scaly, chopí sa príležitosti presadiť ho a zviditeľniť aj samého seba.

Ďalší príbeh je o Antoniovi (Alessandro Tiberi), ktorý pricestuje z vidieka do Ríma, aby svojej rodine predstavil krásnu manželku Milly (Alessandra Mastronardi) a získal dobre platenú prácu. Nedorozumenie rozdelí dvojicu a Antonio  skončí s prostitútkou (Penélope Cruz), ktorú vydáva za svoju manželku. Milly sa medzitým teší pozornosti legendárnej filmovej hviezdy Lucy Saltu (Antonio Albanese).

V nasledujúcej časti si taliansky dav spletie muža (Roberto Benigni) s filmovou hviezdou a jeho život sa otočí o 180 stupňov. Čím viac je Leopoldo Pisanello stredobodom pozornosti, tým viac si uvedomuje, že cena za slávu je vysoká.

Posledná poviedka vykresľuje uznávaného architekta Johna (Alec Baldwin), ktorý v Ríme študoval  a teraz sa tam vrátil. Stretáva Jacka (Jesse Eisenberg) a zisťuje, že majú veľa spoločného. Je svedkom toho, ako mu poblázni hlavu Monika (Ellen Page), okúzľujúca kamarátka jeho priateľky Sally (Greta Gerwig).

Podujatie je spolufinancované z dotačného systému Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

 

 

 

 

 

 

 

Ďalšie články