Chasidské piesne sú cestou od starého k úplne novému

Chasidské piesne/Chassidic Songs sú úspešný projekt bratislavského rabína Barucha Myersa a popredných slovenských koncertných umelcov – huslistu Miloša Valenta, akordeonistu Borisa Lenka a iniciátora projektu, violončelistu Jozefa Luptáka. Tento mimoriadne komunikatívny a zároveň inovatívny projekt chasidskej hudby prináša hudbu, ktorá stáročia vznikala v našom regióne – od Poľska, cez Slovensko, Ukrajinu až po Maďarsko a Rumunsko v novom, umelecky hodnotnom spracovaní. Koncert sa uskutoční 12. októbra o 20. hodine v Kasárňach/Kulturparku.

JL a rabin 2

Projekt Chasidské piesne má za sebou vydanie svojho prvého CD, ako aj viacero významných účinkovaní na Slovensku (Festival Konvergencie, Festival Pohoda ) v Čechách (Praha, Festival Devet bran, Festival Boskovice) či vo Švajčiarsku (Hermann Hesse Muzeum ). Momentálne sa pripravuje na nahrávku nového CD a turné po slovenských synagógach, ako aj na viaceré zahraničné koncerty.

Chasidské piesne rabína Barucha a jeho spoluhráčov sú cestou od veľmi starého k úplne novému, od folklóru k džezu, od hlbokej sakrálnosti k profánnej každodennosti, cestou zo svätyne synagógy na nádvorie pohanov. Z tej cesty vidieť pokojnú, takmer romantickú krajinu, ale aj úzkosť vzbudzujúce priepasti. Oddychujeme na vrcholoch hôr, unikáme z údolí tône smrti. Je to krásna a dobrodružná cesta,” povedal publicista Juraj Kušnierik.

Chasidské piesne zaznejú v podaní Miloša Valenta (husle, viola), rabína Barucha Myersa (klavír, spev), Borisa Lenka (akordeón) a Jozefa Luptáka (violončelo).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.