Chobotnica vystrčí svoje chápadlá z okien a strechy bývalej plavárne

Festival súčasného umenia Biela noc 2019 prinesie opäť veľa vizuálnych zážitkov po celom meste. V Kasárňach/Kulturparku a Kunsthalle/Hale umenia budú od piatku. 4. októbra, do nedele, 6. októbra, nainštalované svetelné  objekty, ktoré tak, ako po minulé roky, divákov uchvátia svojou jedinečnosťou.

Čo sa stane, keď komiks ožije v priestore? Predstavte si, že vaše mesto osídli obrovská chobotnica. A nebuďte prekvapení, ak počas prechádzky mestom medzi 12:00 a 24:00 hod. narazíte počas festivalu na scénu ako z filmu. Zvedavé chápadlá objektu Octopus vyrážajú z okien, balkónov a strechy košickej Kunsthalle/Haly umenia, bývalej plavárne na brehu niekdajšieho Mlynského náhonu. Nie, neútočí na nás mýtická bytosť, ktorá práve vyliezla zo štvorprúdovky s vodnou históriou. Útočí umenie. Neprehliadnuteľné, monumentálne, napriek tomu však farebné a hravé. Útočí vizuálne na všetky vaše zmysly. Nafukovačky “väčšie ako život” z dielne Filthy Lukera a Pedra Estrellas ozvláštnili už mnohé svetové metropoly, boli súčasťou umeleckých festivalov, ale aj vystúpení Cirque du Soleil či otváracieho ceremoniálu Paralympijských hier v Londýne.

Filthy Luker a Pedro Estrellas z Veľkej Británie (občianskymi menami Luke Egan a Pete Hamilton) sa spojili pred vyše 20 rokmi a vďaka svojskému prístupu k tvorbe a neustálemu posúvaniu hraníc sa stali neprehliadnuteľným hráčom na umeleckej aj dizajnovej scéne. Spoločne tvoria značku Designs in Air, ktorá sa venuje dizajnovaniu a výrobe nafukovacích objektov (tzv. air art). Prienik k street artu si užívajú prostredníctvom série “Art Attacks” (Útoky umením), ktoré tento rok môžu návštevníci zažiť počas Bielej noci. Nenechajte si ich ujsť.

Diela, ktoré sa nachádzajú v interiéri či inak ohradenom priestore budú prístupné len s BN Passom v hodnote 10 € (deti do 15 rokov, dôchodcovia a ZŤP zdarma), ktorý platí počas celého trvania Bielej noci.

Vstupenky online:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.