CHRISTOPH BÜCHEL (Švajčiarsko)

Švajčiarsky umelec Christoph Büchel (1966) sa narodil v Bazileji vo Švajčiarsku. Vytvára hyperrealistické prostredie. Jeho detailné zariadenia sú trojrozmerné interiéry alebo situácie, ktoré často prenášajú extrémne psychologické myslenie.

Študoval na Univerzite umenia a dizajnu v Bazileji, na Cooper Union School of Art v New Yorku a na Kunstakademii  v Düsseldorfe. V rokoch 2000 – 2001 získal štipendium na PS1 v New Yorku. Žije a pracuje v Bazileji.

Pracuje v celej palete médií, vrátane filmov, tlačovín,  textílií a sochárstve, aj keď je možno najznámejší pre svoje konceptuálne projekty a rozsiahle inštalácie. Ch. Büchel často využíva pri svojej tvorbe internet, tlačoviny,  politické pamflety a každodenné predmety pre domácnosť. Jeho zložité inštalácie nútia publikum k účasti v scenároch, ktoré sú fyzicky náročné a psychicky znepokojujúce. V stiesnených chodbách, komorách a miestnostiach skúma nestabilný vzťah medzi bezpečnosťou a internáciou.

V roku 2002 začal Büchel pracovať na sérii „nafukovacích“ sôch akými sú napr. F/A-16 alebo SCUD B raketa zem-vzduch pripevnená na transportnom kamióne, tzv. Dummy. Tieto objekty v reálnej veľkosti nie sú naozajstné vojenské zbrane, ale ich verné repliky z gumy, polyetylénu a farby.

Rakety tohto typu, vyrobené v Číne, boli napríklad použité počas prvej vojny v Perzskom zálive na oklamanie amerických rozviedok Sadámom Husseinom. Následne tak Spojené štáty precenili silu irackých vojsk a začali masívne bombardovanie. Vskutku moc obrazu spôsobila reálne násilie.

Autor zasadením tejto pseudo-zbrane do muzeálneho kontextu (ako napr. pred Schrin Kunsthalle vo Frankfurte) podčiarkuje práve virtuálnu dimenziu, aj keď reálnu vo vojenskej akcii.  Obrazy vnímané západnou spoločnosťou, najčastejšie cez televízne obrazovky, produkujú na druhej strane priame následky: a to je práve to, čo chce Büchel s veľkou naliehavosťou divákovi ukázať. Hrôzu, obyčajne maskovanú tieňovými stratégmi, ktorá sa stáva konkrétnou realitou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.